Kaygı, Mutsuzluk ve Olumsuzluklardan Kurtulmak İçin En İyi Uçucu Yağlar

Selection of essential oils with various herbs and flowers in the background

Uçucu yağların bir masajın parçası olarak kullanılabileceği giderek daha yaygın bir bilgidir. Özellikle sakinleşmede iyidirler. Ancak, düşündüğünden daha yaygın olarak uygulanabilirler. Aslında, ruh halini kasıtlı olarak etkilemek söz konusu olduğunda, uçucu yağlar yaşamında hayati bir öneme sahiptir. Aromaterapi seni sadece rahatlatmaz; Aynı zamanda daha mutlu, daha enerjik veya daha güvenli hissetmeni de sağlayabilir. Bu arada, kaygı ve ruhsal temizlik için uçucu yağlar vücudundan, zihninden ve alanından olumsuzlukları gidermeye yardımcı olabilir.

Bu temel kılavuzda, evi ve ruhu temizlemek için esansiyel yağları keşfedeceğiz. Hedeflerine ulaşmana ve sağlığını iyileştirmene yardımcı olabilecek bir dizi ruh hali artırıcı yağı ele alacağız. Özellikle, kaygı ve diğer olumsuzluk biçimlerini gidermek için en güçlü sekiz yağı nasıl kullanabileceğine odaklanacağız.

Aromaterapi ve Kaygıyı Azaltma

İlk olarak, kaygıyı azaltmak için uçucu yağları kullanma pratiğinin temel dayanaklarını inceleyelim. Uçucu yağların en büyük faydalarından biri, fiziksel, duygusal ve belirli odalarda dengeyi sağlamaya yardımcı olabilmeleridir.

Hemen hemen hepimiz kaygılı dönemlerden geçiyoruz. Bu süre zarfında, temel olarak çok önemli bir şekilde dengemiz dışındayız. Uçucu yağlar, geleneksel tıbbi tedavi veya terapinin yerini tutmasa da, bu yaklaşımları tamamlayabilir ve daha az ciddi kaygı deneyimlerini tedavi etmeye yardımcı olabilir.

Bu yağları kullanmanın çok çeşitli yolları vardır. Bu nedenle, belirli yağları seçmeden önce tercih ettiğin yöntemleri de göz önünde bulundurmaya değer. Belirli yağlar içeren mumlar satın alabilir, evde yağ karışımlarını karıştırabilir ve ayrıca yağ bazlı parfümleri nabız noktalarına (örneğin bileklerine ve ensene) uygulayabilirsin. Ayrıca dinlendirici bir uykuya yardımcı olmak için yatak odanda da uçucu yağları kullanabilirsin. Bununla birlikte, çoğu yağ güvenli olsa da, onları sağlıklı bir şekilde kullandığından emin olmak için etiketlerini okuduğundan emin ol (özellikle bunları cildine uygulamayı planlıyorsan).

Kaygı ve Mutluluk İçin 8 Uçucu Yağ

Uçucu yağları nasıl ve neden kullanmak isteyeceğini düşünerek, şimdi en iyi sekiz yağın belirli özelliklerine dönebilir ve bunları ne zaman kullanmak isteyebileceğini düşünebiliriz. Bu yağların tümü, mutluluğu teşvik etme, kaygıyı azaltma veya bir şekilde olumsuzluğu nötralize etmenin ortak bir özelliğini paylaşır. Bu nedenle, melankoli, stresli, gergin veya kendi evinde rahat olmadığın hissine sahip olsan da uygundurlar. Deneme şansımız olana kadar genellikle hangi yağların bizim için en iyi sonucu verdiğini bilmediğimiz için birkaç tane satın almakta fayda var.

1. Lavanta

Anksiyete için en iyi uçucu yağlardan biri olarak bilinen lavanta, inanılmaz derecede çok yönlüdür.

Yağ soluk sarıdır ve neredeyse herkesin sevdiği hafif tatlı, çiçek kokusuna sahiptir. Stresli olduğunda sakinlik ve rahatlama duygularını uyandırmak için kullanabilirsin. Uykusuzluğa da yardımcı olduğu söylenir.

Aromaterapistler, hayatın aşırı yoğunlaştığı zamanlarda bunun iyi bir seçim olduğunu söylüyor. Ayrıca bu koku bir adım geri atmana ve düşüncelerini yavaşlatmana yardımcı olur. Bu nedenle, bir lavanta mumu yakmak, dikkat veya meditasyon uygulamaları sırasında odaklanmanı iyileştirebilir.

2. Gül

Gül yağı, buhar damıtma adı verilen bir işlemle elde edilir. Hafif ve tatlı kokar. Düşük ruh hali ile savaşırken özgüvenini arttırdığı söylenir. Hayatında şok edici bir olumsuz gelişme ile mücadele ediyorsan, gül yağı özellikle yardımcı olur.

Genel olarak canlandırıcı, mutluluk ve esenlik duygularını uyandıran bir yağdır. Kullanımlarının kaygıyı tedavi etmenin ötesine geçtiğini de belirtmekte fayda var. Örneğin, herhangi bir güvenilir aromaterapi derneği, gül yağının potansiyel bir afrodizyak olduğunu not edecektir. Cildine daha iyi bakmana yardımcı olur. Bu şekilde kızarıklık, iltihaplanma ve sivilce izlerinin azalmasına yardımcı olabilir.

3. Vetiver

Genellikle bir evi korumak veya temizlemek için esansiyel yağların listelerine dahil edilen vetiver, limon otu ile ilgilidir ancak hoş bir toprak kokusuna sahiptir. Koruma yağları tarifleri genellikle bu bileşeni de içerir, çünkü her türlü olumsuzluğu giderdiği söylenir.

Kötü ruh hallerini tedavi etme açısından, en çok öfke ve küskünlük duygularını azaltmada etkilidir. Düşüncelerini netleştirmeye yardımcı olur ve şefkatin gelişimini teşvik eder.

Birçok insan ayrıca endişeli enerji seviyelerini düşürmeye yardımcı olduğunu bildiriyor. Bu, lavanta gibi, daha dinlendirici bir uyku kazanmana yardımcı olma potansiyeline sahip olduğu anlamına gelir.

4. Kimyon

Kimyon, daha az bilinen uçucu yağlardan biridir. Aynı zamanda güvenebileceğin bir şeydir.

Kimyon yağı biraz baharatlıdır. Bazıları özellikle yatıştırıcı olabileceğini söylüyor. Kimyon, zihinsel olarak aşırı yüklenmiş hissettiğin zamanlarda tavsiye edilir. Enerjini artırmana ve yaşam için azalan coşkunu yenilemene yardımcı olur. Sonuç olarak gençleşmene katkıda bulunur.

Aynı zamanda, ister bir evde ister iki kişi arasında olsun, genel uyumsuzluk için önerilen bir çaredir. Örneğin, yatağının yanında biraz kimyon bulundurmak, eşinle zorlu tartışmaları çözmene yardımcı olabilir.

5. Yabani Portakal

Mutluluk için uçucu yağlar hakkında düşünürken, yabani portakal listenin başında olmalıdır.

Kesin etki mekanizması hala bilinmemekle birlikte, birçok uzman, yabani portakalın, ruh halini yükselten bir nörotransmitter olan serotonini destekleyen uçucu yağlar arasında olduğuna inanıyor. Düşük enerji seviyelerini tedavi etmek için harikadır. Bu esansiyel yağ, bir projeye başlamak için mücadele ederken motive olmanı ve ilham almanı sağlayabilir.

Benzer şekilde, yaratıcı bir şey üzerinde çalışırken etrafında bulundurman için yararlı bir yağdır. Veya sıkıcı bulduğun bir iş görevin olduğunda. Bazı insanlar, bu yağı uyuşukluk ile uğraşırken de kullanır.

6. Biberiye

Başka bir toprak kokusu olan biberiye esansiyel yağı, yorgunluğu tedavi etmek ve genellikle depresyon zamanlarında ruh halini yükseltmek için iyidir.

Bilimsel anlamda gerçek bir yağ olmasa da (hiçbir yağ içermediği için), olumsuzlukları gidermede güçlü ve etkilidir. Bonus olarak, biberiyenin konsantrasyonu ve odaklanmayı iyileştirdiği kanıtlanmıştır.

Beyin üzerindeki etkilerine ilişkin devam eden araştırmalar, daha fazla bilgiyi saklamana yardımcı olduğunu ve genel kortizol (“stres hormonu”) düzeylerini azalttığını gösteriyor.

7.Vanilya

Tatlı ve lezzetli, vanilya yağı kokusunun kalbinden olumsuzlukları uzaklaştırmaya yardımcı olması şaşırtıcı değil.

Ruh hali değişimleri veya moralini yükseltmek için esansiyel yağları merak ediyorsan, vanilya hızlı ve güçlü bir çözüm sağlayabilir.

Bu koyu kahverengi yağ, stres ve kaygıyla savaşmasıyla bilinir. 17. yüzyıla kadar bu amaçla kullanılmıştır. Vanilya kokulu buhar derin bir rahatlama hissi uyandırabileceğinden, bazı insanlar özellikle banyoya eklemekten hoşlanırlar. Ek olarak, uçucu bir yağ difüzöründe kullanıldığında çok iyi çalışır.

8. Papatya

Son olarak, papatya yaygın olarak uykusuzluğu tedavi etmek için en iyi esansiyel yağlardan biri olarak görülmektedir. Derin ve dinlendirici bir uykuya neden olabilir. Çoğu insan papatya çayının uyutucu güçlerini duyduğundan, bu muhtemelen sürpriz değil.

Bununla birlikte, papatya esansiyel yağı, daha az bilinen, üzüntüyü hafifletme özelliğine de sahiptir. Bu, özellikle düşük ruh halin yalnız hissetmekle ilgiliyse geçerlidir. Papatya yağı kullanıcıları, genellikle papatya kokusunu soluduktan sonra ruh hallerini ‘yeniden şarj edilmiş’ olarak tanımlarlar.

Your Page Title

Gül yağı gibi, sağlıklı ve pürüzsüz bir cilt sağlayan cilt bakımının bir parçası olarak da kullanılabilir. Benzer şekilde, yara izini azaltmaya da yardımcı olur.