Uyurgezerlik Nedir? Kötü Ruhlar Mı Sebep Olur?

Uyurgezerlik, derin uyku sırasında meydana gelen, uyku sırasında yürüme veya başka şeyler yapma ile sonuçlanan bir davranıştır. Birisi uyurgezer olduğunda, derin uyku ile hafif uyku arasında sıkışıp kalır. Çocuklarda yetişkinlerden daha sık görülür, evi temizlemek, ışıkları açıp kapamak, evin içinde dolaşmak ve daha pek çok farklı davranış sergilerler. Uyurgezerliğin nedeni psikolojik veya ruhsal olabilir.

Uyurgezerlik, uykuya daldıktan sonraki 1 veya 2 saat içinde ortaya çıkma eğilimindedir ve ortalama olarak 10 dakika kadar sürebilir. Genellikle REM uykusunda olduğunda ortaya çıkar. Uyurgezerliğin manevi nedeninden bahsedecek olursak, kişinin aktif olarak gerçek zamanlı bir manevi karşılaşmaya girmesidir. Uyuduğunda, ruh aktiftir ve tamamen uyanıktır; dinlenen sadece vücuttur. Uyku sırasında beden ve ruh arasındaki bağlantı azalır veya kopukluk olabilir; bu nedenle beden, ruhun düşünceleri ne olursa olsun onu yapacaktır.

Öte yandan, uyurgezerliğin kötü ruhların, iblislerin, ruhların, cadıların ve negatif enerjilerin ele geçirilmesi ve manipülasyonundan da kaynaklandığına inanılıyor. Pek çok insan, kötü ruhların insanları ele geçirebileceğini ve ele geçirilmiş kişiyi kötü ruhun istediğini elde etmek için kullanabileceğine inanıyor. Psikolojik olarak ise, uyurgezerliğin nedeni, kişinin günlük aktiviteleri ve beklentileri hakkındaki zihinsel hatıralarından kaynaklanıyor olabilir.

Tipik Uyurgezerlik Davranışları

 • Gece yarısı yürüyüşlerine ek olarak, uyurgezerler ayrıca:
 • çığlık atmak ;
 • Merdivenden düşmek;
 • garip veya alışılmadık şeyler yapmak;
 • yatakta doğrulup, tekrarlanan hareketler yapmak, örneğin – gözleri ovmak;
 • Farkında olmadan şiddete başvurmak
 • uykularında konuşmak;
 • pencereden atlamak;
 • evden çıkmak;
 • araba sürmek;
 • yemek yemek veya giyinmek gibi faaliyetlerle uğraşabilirler.

Uyurgezerliğin Nedenleri

Uyurgezerlik, genellikle derin uyku döneminde olur ve gecenin erken saatlerinde zirveye ulaşır. Her yaşta başlayabilir, ancak çocuklarda daha yaygındır. Her beş çocuktan birinin en az bir kez uyurgezer olduğu söyleniyor. Çoğu ergenliğe ulaştıktan sonra bundan kurtulur, ancak bazen yetişkinliğe kadar devam eder. Aile üyelerin uyurgezerlik davranışları sergilediğinde uyurgezer olma olasılığın daha yüksektir. Ayrıca, yeterli uyku alamama, stres veya kaygı, çok fazla alkol alma, belirli ilaç türlerini alma ve daha pek çok şey uyurgezerliği tetikleyebilir veya daha da kötüleştirebilir. Uyku apnesi ve huzursuz bacak sendromu gibi diğer uyku bozuklukları uyurgezerlik olayını tetikler ve geceleri uyanmana neden olur.

Bazı uyurgezerlik vakalarında, kişi yatakta doğrulup etrafına bakındığında kafası karışmış görünür. Bazıları ise ayağa kalkıp yürüyebilir, giyinebilir, yemek yiyebilir ve heyecanlı görünebilir. Şiddetli vakalarda, kişi evden çıkıp araba kullanmak gibi karmaşık faaliyetlerde bile bulunabilir. Uyurgezer insanların gözleri açıktır, kişi doğrudan insanlara bakar ama onları tanımaz. Genellikle tanıdık nesnelerin etrafında iyi hareket ederler; bu nedenle, uyurgezer bir kişiyle konuşursan, sana yanıt verebilir veya anlamsız şeyler söyleyebilir.

Uyurgezerlik olaylarının çoğu 10 dakikadan az sürer. Her bölümün sonunda kişi ya uyanır ya da yatağına dönüp tekrar uykuya dalar. Tipik olarak, bu insanlar bunu hatırlamaz. Uyurgezerken uyandırılırsa, kişinin kafası karışır ve ne olduğunu hatırlayamaz. Uyurgezer birini gördüğünde, onun güvende olduğundan emin ol. Bu insanlar rahatsız edilmezlerse, genellikle tekrar uykuya dalarlar. Onlara güven vererek dikkatlice yatağa yönlendir. Kişiye bağırma, ürkütme ve aniden saldırabilecekleri için tehlikede olmadıkça onu fiziksel olarak zapt etmeye çalışma.

Spiritüel boyuttaki uyurgezerler, insanlar ve nesneler tarafından yayılan ince titreşimleri algılayabilirler. Altıncı hissin ileri bir seviyesi aracılığıyla ilahi bilgiyi alabilirler. Bu negatif enerjiler, ruhsal olarak savunmasız insanlara ve etraflarında pek çok olumsuzlukla çevrili insanlara saldırabilir ve kişinin vücuduna zihninden girmeye başlar. Negatif enerjiler İçeri girdikten sonra, kişinin vücudunu, zihnini ve zekasını kontrol edecektir. Bunu yapmak için kişinin olumsuz duygularını veya kişilik kusurlarını kullanır. Ayrıca, kişinin güçlü arzuları varsa, istediklerini elde etmek için de bu arzuları kullanır. Negatif enerji tarafından ele geçirildikleri için bu kişiler tamamen negatif enerjinin isteğine göre davranmaya başlayacak ve bilinçlerini kaybedeceklerdir.

Uygurgezerliği Nasıl Yönetirsin

Uyurgezerlik için doktor kontrolü ile tıbbi tedavilerin yanında burada sayacağım önlemler genellikle tavsiye edilir.

Your Page Title (#satışortaklığı)

 • Mümkünse alışık olmadığın yerlerde yatılı kaldığında birinci katta kalmaya çalış;
 • keskin nesneleri veya tehlikeli malzemeleri odadan çıkar
 • araba anahtarını bir yere as;
 • varsa zeminden zararlı nesneleri kaldır;
 • kapıları kilitli tut;
 • pencereleri kilitle ve perdelerle ört;
 • yatak odası kapısına mümkünse bir alarm tak.

Şunu unutma ki çevrelerine zarar verebilecekleri veya kendilerini yaralayabilecekleri için uyurgezerlik en tehlikeli uyku bozukluklarından biridir.