Epigenetik: Anılar Kalıtsal Olabilir

Babanızın veya dedenizin geçmiş hayatını anlatan bazı anılarla karşılaştınız mı? Bu anıların sizin olmadığı düşünüyor musunuz?

Son araştırmalar sayesinde, bilim adamları anıların nasıl miras alınabileceğini anlamış gibi görünüyor. Bu anıları çocuklarınıza veya torunlarınıza bile aktarabileceğinizi veya devre dışı bırakabileceğinizi iddia ediyorlar.

Epigenetik nedir?

Gen ifadesinde kalıtsal mutasyonların (değişikliklerin) incelenmesi epigenetik olarak bilinir. Birçok çalışmada travmatik yaşantıların sonraki kuşaklarda gözlendiği görülmüştür. Şu an sahip olabileceğiniz asıl soru, bu genetik deneyimin nasıl aktarıldığıdır?

Journal dergisinde yayınlanan yakın tarihli bir çalışmada, Tel Aviv Üniversitesi’nden araştırmacılar bu hafıza transferini etkinleştirmenin veya devre dışı bırakmanın mümkün olduğu mekanizmayı açıklıyor.

Mekanizmayı Anlama

Çalışma Başkanı Dr. Oded Rehavi, ” daha önce solucanların kıtlık ve ebeveynlerinin viral enfeksiyonlarından sonra küçük RNA’LARI miras aldığını gösterdik. Bu küçük RNA, çocuklarını bu tür zorluklara hazırlamaya yardımcı oldu» dedi

Ayrıca, araştırmayı şöyle açıklıyor: «nesillerdeki kalıtsal küçük RNA’LARI güçlendiren bir mekanizma tanımladık. Rdrp adı verilen enzimlerin, sonraki nesillere tepki vermek için yeni küçük RNA’LARI yeniden oluşturmak için gerekli olduğunu bulduk.”

Bilim adamları epigenetik iletimin dahil edilmesinden veya çıkarılmasından sorumlu genleri ayırt edebildiler. Bu genleri «modifiye transjenerasyon epigenetik kinetik» veya (MOTEK) olarak adlandırdılar.

Bu çalışma, kalıtsal bilginin solucanlardan transferi üzerine gerçekleştirilmiştir. Ancak bilimsel topluluk çok endişelidir çünkü genetik araştırmalar insanlarda birçok yeni kapı açmıştır. Yakında insan biyolojisinin birçok yeni sırrı ortaya çıkacak!

Your Page Title (#satışortaklığı)

Bu çalışma hakkında ne düşünüyorsunuz? Genetiğin parlak geleceğinden memnun musunuz? Görüşlerinizi bizimle paylaşın.