Başkalarının Ne Düşündüğü Hakkında Endişelenmeyi Durdurmanın 7 Yolu

Kendini sürekli başkalarının senin hakkında ne düşündüğü ile ilgili endişelenirken buluyor musun? İnsanların seni ve ne yaptığını yargılamasından endişeleniyor musun?

Eğer öyleyse, çoğumuzun yaptığı gibi çok fazla endişeleniyor olabilirsin. Başkalarının ne düşündüğü hakkında endişelenmeyi bırakmak ve daha kaygısız olmak zor olabilir.

Ancak, senin için daha kolay hale getirmeye başlamak için yapabileceğin bazı şeyler var.

Günümüz toplumunda, nasıl göründüğün veya başkalarının senin hakkında ne düşündüğü konusunda endişe duymaya kapılmak kolaydır.

Çok fazla endişelendiğinin farkında olmayabilirsin, bu yüzden bunlardan herhangi birine katılıp katılmadığını görmek için göz atabileceğin birkaç işaret hazırladım.

Başkalarının Ne Düşündüğü Hakkında Çok Fazla Endişelendiğinin İşaretleri

Sana çok fazla endişelendiğini söyleyebilecek birkaç işaret var. İşte bunlardan bazıları:

– Gerçekten ne düşündüğünü veya inandığını söylemekten korkuyorsun.

– İnsanların gerçekten üzgün olmadıkları halde sana kızgın olduklarını sürekli olarak düşünmek.

– Gerçekten yapmak istemediğin şeyleri yaparsın ve sonra pişman olursun.

– Farklı bir şey yapmayı zor buluyorsun ve belki de bunu yapmaktan çok korkuyorsun.

– Bazı insanlardan aktif olarak kaçınma.

– Başkalarının yapmanı söylediği şeyi yapıyorsun ve karar vermekte zorlanıyorsun.

Başkalarının Ne Düşündüğü Hakkında Endişelenmeyi Nasıl Durdurursun?

Artık çok fazla endişelenmenin belirtilerini bildiğine göre, başkaları için endişelenmeyi bırakmanın ve hayatını mümkün olan en iyi şekilde yaşamaya başlamanın yollarına bir göz atalım.

1.Neden Umursadığını Düşün

Çoğu zaman, bu kadar çok endişelenmeyi öğrenmemizin nedeni sosyal normlarımızdır. Normalde bize belirli bir şekilde giyinmemiz veya belirli bir şekilde hareket etmemiz gerektiği söylendi.

‘Norm’dan uzaklaşan her şeyin çok farklı olduğuna inanmak popülerdir.

İşte bu noktada çok fazla endişelenmeye başlayabilir ve başkaları tarafından yargılanma korkusu geliştirebiliriz.

Neden umursadığını ve neyi umursadığını anlamaya çalış, böylece daha iyi anlamaya başlayabilirsin.

Bunun senin hatan olmadığını ya da sende bir sorun olduğunu bil, bu gelişmiş reddedilme ya da yargılanma korkusuna katkıda bulunan, içinde büyüdüğümüz toplumdur. Bunu fark etmeye başladığında, kendini kabul etmeye başlamak çok daha kolay hale gelebilir.

2. Anda Olmaya Odaklan

Şimdiki zamanda yaşarken, endişelenmeyi bırakıp şu anda olanlara odaklanmak çok daha kolay olabilir.

‘Bu elbiseyi gerçekten beğendim, bence güzel görünüyorum ama ya oraya gittiğimde kıyafet farklıysa ya da insanlar bunu giydiğim için beni yargılıyorsa?’ diye düşünmek yerine, ‘Bu elbiseyi gerçekten beğendim ve bunu giyiyorum’. Bence güzel görünüyorum’ demelisin.

Ne olabileceğine odaklanmayacaksın çünkü bu kontrol edemeyeceğin bir şey. Şu ana odaklanmaya çalış ve kendini olduğun gibi kabul et.

3. İnsanların Normalde Umursamadıklarını Bil

Hayatımız boyunca çoğu zaman kendimize odaklanırız. Bu normalde herkes için aynıdır, seni yargıladığını düşündüğün kişiler de dahil.

İnsanlar hayatlarını başkalarının ne düşündüğü hakkında endişelenerek geçirirler ve genellikle seni veya başkasını gerçekten yargılamazlar.

Herkesin kendi hayatı ve uğraşması gereken şeyler olduğunu anlamaya çalış. Normalde seni değil kendilerini düşünürler.

Dışarı çıktığında, insanların seni ne giydiğine veya nasıl davrandığına göre yargılayacaklarından endişe ediyor olabilirsin.

Ancak, normalde çoğumuzun aynı şeyi düşüneceğini duymak seni şaşırtabilir. Çoğunlukla, hiçbirimiz bir başkasının ne giydiği veya ne yaptığı hakkında çok fazla düşünceye sahip değiliz.

Çoğu insanın kendi güvensizlikleri ve endişeleri olduğunu fark etmeye başladığında, insanların ne düşündüğü hakkında çok fazla endişelenmeyi bırakmak daha kolay hale gelir.

4. Kendini Sevme ve Kabul Etme Uygula

Çok fazla endişelenmekten bahsettiğimizde hatırlamamız gereken en önemli şey, her şeyden önce kendini sevmen gerektiğidir.

Sürekli olarak başkalarının senin hakkında ne düşündüğünden endişeleniyorsan, bu bazen kendine fazla güvenmediğini ve düşük özgüvene sahip olduğunu fark etmene neden olur.

Öz-sevgini göstermek için kendine öz bakım yapmayı dene ve uygula, bu meditasyon, sağlıklı beslenme, doğayla vakit geçirme vb. yoluyla olabilir. Sana neşe getiren her şey işe yarayabilir, sadece her gün kendine öz sevgiyi göstermeye çalış.

Bu biraz zaman alabilir, ancak kendini sevmeyi ve kabul etmeyi öğrendikten sonra, kendini olduğun gibi kabul edeceğin ve başka birinin onayına ihtiyaç duymayacağın kadar endişelenmeyi bırakabilirsin.

5.İnsan Grubunu Bul

Seni yükselten ve olumlu hissetmene yardımcı olan insanlarla birlikte olduğunda, başkaları için endişelenmeyi bırakmaya çalışırken sana gerçekten yardımcı olabilir. Seni önemseyen insanlar, güçlü yönlerini ve hakkında şu anda göremediğin olumlu şeyleri sana söyleyebileceklerdir. Bu, kendini kabul etme yolunda sana gerçekten yardımcı olabilir.

Olumlu ve dürüst olan yakın bir arkadaş grubuna sahip olmak gerçekten yardımcı olur. Yargılanabileceğini, açık ve dürüst olacaklarını düşünüyorsan, onlara sorular sorabilirsin.

Ayrıca arkadaşlarınla neden endişelenmemen gerektiği konusunda konuşmana yardımcı olur, çünkü onlar genellikle içindeki iyiliğe dikkat çeker ve kendine daha fazla güvenmeye başlamana yardımcı olur.

6. Herkesi Memnun Edemeyeceğini Anla

Muhtemelen, ‘Önem verdiğin birkaç kişi tarafından sevilmek, sonra herkes tarafından sevilmek daha iyidir’ sözünü zaten biliyorsundur. Bu, bu durumda doğru geliyor. Herkesi memnun edemeyeceğini bilmelisin, bu mümkün değil.

Seni her zaman yargılayacak insanlar olacak, ne yaparsan yap, onlar böyledir. İnsanlar seni bir şey için yargılasalar bile, normalde buna göre hareket etmezler, seninle yüzleşmezler veya tepki vermezler, bu sadece kafalarında gelip gidebilecek küçük bir düşüncedir.

Daha önce de belirtildiği gibi, senin için önemli olan insanlar muhtemelen seni yargılamayacaklardır. Ve seni yargılayanlar gerçekten önemli değil. Herkesi memnun edemeyeceğini ve insanların seni yine de yargılayacaklarını kabul ettiğinde, eğer böyle bir insansan, bunu kabul etmeye başlayabilir ve eskisi kadar endişelenmemeye çalışabilirsin.

7.Hayatın Çok Kısa Olduğunu Bil

Her şey sona erdiğinde, hayat çok kısa. Bunu gerçekten düşünmek zor ama sadece bir hayatın var, o zaman neden başkaları için endişelenerek onu boşa harcayasın? Bu senin kendi hayatın, istediğin gibi yaşa ve istediğini yap.

Büyük veya küçük hedeflerine odaklan. Korkutucu görünseler veya insanların ne diyebileceği konusunda endişeli olsan bile, onlara ulaşmak için çalış, hedeflerine sahip çık. Bir kez daha denemeli ve hayattan ne istediğine kendin karar vermelisin. Başkalarının senin için ne istediğini önemseme.

Your Page Title

Her zaman endişelerin olacak, ancak onların seni ele geçirmesine ve sevdiğin şeyleri yapmana engel olmasına izin vermemek ana önceliktir. Bunu yapmaya başladığında, hayatının kontrolünün yalnızca sende olduğunu göreceksin.