Öz Farkındalık Nedir? Kişisel Farkındalık Nasıl Geliştirilir

Hiç düşüncelerinin ve duygularının daha fazla farkına varmak istedin mi? Belki kendin ve davranışların hakkında daha fazla şey öğrenmek istersin? Kendinin daha fazla farkında olduğunda, neden böyle tepki verdiğini veya böyle davrandığını ve bunu geliştirmek için neler yapabileceğini bulmak çok daha kolay hale gelebilir.

Herkes nasıl öz-farkında olunacağını ve hatta bunun ne anlama geldiğini bilemez, ancak ben sana öz-farkındalığını geliştirmen için bazı yollar önereceğim. Öncelikle, öz-farkında olmanın gerçekte ne anlama geldiğine hızlıca bir göz atalım.

Öz Farkındalık Nedir?

Öz-farkındalık, duygularını, yeteneklerini ve tercihlerini tanıyabileceğin yerdir. Ayrıca, düşüncelerinin davranışını nasıl etkilediğini ve davranışının başkalarını nasıl etkilediğini de anlayacaksın.

Basit bir ifadeyle, duygularının çevrendekiler üzerinde etkisi olacak belirli davranışları nasıl yaratabileceğini anlıyorsun. Sahip olduğun duygu ve tepkilerin farkına varmayı öğrendiğinde, olumsuz olduğunu düşündüğün herhangi biri üzerinde çalışabilir ve iyileştirmeye başlayabilirsin.

Kişisel Farkındalık Neden Önemlidir?

Öz farkındalık, kendi duygularını ve karakterini tanımana olanak tanır. Eylemlerimizi ve düşüncelerimizi anlamamızı sağlar.

Çekim Yasasının kendisi her zaman düşüncelerimize ve titreşimlerimize tepki verir. Buna karşılık, neden böyle tepki verdiğimizi ve neden böyle düşündüğümüzü de bilmeliyiz. Sonuç olarak, duygularımızı kontrol etmeye, farklı ve ideal titreşimlere uyum sağlamaya başlayabiliriz. Ancak kendimizi anladıktan sonra istediklerimizi gerçekleştirme potansiyelimizi en üst düzeye çıkarmaya başlayabiliriz.

Sadece kendimizin farkında olduğumuzda kendimizi nasıl geliştireceğimizi bilebiliriz.

Farkındalığın neden önemli olduğunu daha iyi anlamak için, öz farkındalığın en önemli faydalarını aşağıda listeledim.

Kişisel Farkındalığın 7 Faydası

– Kendini bilen bir birey olarak yaşamak, kim olduğunu ve ne istediğini bilerek şimdiki zamanda yaşamana izin verir.

– Neyi hak ettiğini bildiğin için toksik insanlardan kurtulmayı daha kolay buluyorsun.

– Bilinçli insanlar, hataları başarıya giden birer basamak olarak kabul ederler. Neler yapabileceklerini bildikleri için başarısızlıktan caymazlar.

– Minnettarlık, farkındalıkla el ele gider. Kim olduğun için minnettar ve müteşekkirsin.

– Kendi sınırlarını ve sınırlamalarını anlıyorsun. Bu nedenle hayır demekte rahatsın.

– Öz farkındalık, kendine olan güvenini artırır.

– Verimlilik, öz farkındalığın bir başka faydasıdır. Duygularını kontrol edebilmek, tepkiselliği proaktiflikle değiştirdiğin anlamına gelir.

5 Adımda Kişisel Farkındalığını Geliştir

Artık öz farkındalığın neden önemli olduğunu biliyorsun, kendi farkındalığını nasıl geliştireceğini merak ediyor olabilirsin.

İşte öz farkındalığını geliştirmeye başlayabileceğin bazı harika yollar.

1. Meditasyon Yap

Meditasyon, daha fazla kendinin farkında olmaya odaklanmana gerçekten yardımcı olur. Meditasyon yaptığında, gerçekten mevcut olmaya odaklanabileceğin sakin ve hoş bir zihin halindesin. Bu, nefesin yoluyla veya sadece meditasyon yaparken gözünde canlandırarak olabilir.

Meditasyon seansına başladığında, sahip olduğun tüm düşünce ve duyguların farkına vararak pratik yapmaya başlayabilirsin. Ayrıca meditasyonun sırasında kendine sorular sorabilir, duygularını veya davranışlarını etkileyen şeyleri düşünebilirsin.

Meditasyon yoluyla, kendin ve duyguların hakkında daha net bir anlayış geliştirebilir ve öz farkındalığını geliştirmeyi kolaylaştırabilirsin.

2.Kendine Sorular Sor

Kendine sorular sormak, kendini ve eylemlerini daha iyi anlamanın harika bir yoludur. Kendine sorular sorduğunda, büyük resme, neden belirli bir şekilde hissettiğine veya bir şeye neden böyle tepki verdiğine vb. bakmaya başlayabilirsin.

Sorabileceğin sorular şunlardır:

– Bu şeyden neden kaçınıyorsun?

– Ne elde etmeye çalışıyorsun?

– Şu anda nasıl hissediyorsun ve bu seni nasıl etkiliyor?

– Başkaları seni nasıl algılıyor ve eylemlerin hakkında ne hissediyor?

Bunu yaparak, günlük hayatta belki de iki kez bile düşünmediğin şeyleri keşfetmeye başlayabilirsin ve bu, öz farkındalığını geliştirmeye başlamak için harika bir yol olabilir.

3.Günlük Tut

Bir günlük tutabiliyorsan, bu tutumlarını ve eylemlerini anlamaya çalışırken sana gerçekten yardımcı olabilir. Günlük tutmanın birçok yolu vardır, ancak belki de en kolayı her gün düşüncelerini, duygularını ve eylemlerini anlayabileceğin bir şekilde yazmaktır.

Daha sonra yeni yıl veya doğum günün gibi önemli tarihlerde günlüğüne bakabilirsin. Yazdıkların üzerinde düşünebilir ve değiştirilmesi gereken her şeyi geliştirmeye çalışabilirsin.

Bu, başka türlü unutmuş olabileceğin belirli durumları yansıtmanın en kolay yolu olduğundan, öz farkındalığını geliştirmenin harika bir yoludur.

4. Arkadaşlarına ve Ailene Karşı Açık Ol

Arkadaşlarına ve ailene karşı açık ve dürüst olduğunda, onlar da aynı şeyi yapabildiğinde, onlardan gerçekten öz farkındalığını geliştirmene yardımcı olabilecek bazı harika tavsiyeler ve puanlar alabilirsin.

Arkadaşlarından veya ailenden sana, duygularına ve davranışlarına karşı eleştirel ve objektif bakış açılarını dürüstçe vermelerini isteyebilirsen, sana en yakın insanlardan harika bir fikir edinebilirsin.

Seni nasıl algıladıkları hakkında bir soru sorarsan, olması gerektiği kadar açık ve doğrudan olabileceklerini ve bunun seni üzmeyeceğini eklemek isteyebilirsin. Daha sonra sana söylediklerini alabilir, öz farkındalığını geliştirmek ve güçlendirmek için kullanabilirsin.

5. Anı Yaşa ve Duygularını Analiz Et

Şimdiki anda nasıl yaşayacağımızı öğrendiğimizde, gelecek veya geçmiş hakkında endişelenmeyi de bırakmayı öğreniriz. Tamamen anda olabilir ve şu anda başına gelenlere odaklanabilirsin.

Bu, öz farkındalığını geliştirmeye çalışırken harika olabilir, çünkü odaklanabileceğin tek şey budur ve aklından geçen diğer endişeler veya düşünceler değildir.

Tamamen anda olduğunda, o anda sahip olduğun tüm duygu ve hislere odaklanabilirsin.

Your Page Title (#satışortaklığı)

O zaman şu anda yaşayabilir ve sahip olduğun olumsuz duygular üzerinde çalışabilir, o anda başka hiçbir şey düşünmediğin için bunların daha fazla farkına varabilirsin.