Çakralar Nedir ve Neden Önemlidir!

‘Çakra’ kelimesi aslında ‘tekerlek’ anlamına gelen Sanskritçe bir kelimedir. Çakralar da benzer şekilde daireseldir ve tıpkı bir tekerlek gibi enerjik bedeninde döner. Enerjik bedenin, fiziksel bedeninin maddi olmayan karşılığıdır.

Çakralar, vücudunun orta çizgisi boyunca yer alan enerji merkezleri olarak işlev görür. Vücudunun alt kısmındaki çakralar içgüdüsel yönünü yönetirken, vücudunun üst kısmında bulunan çakralar zihinsel işlevlerini kontrol eder.

Çakralar Fiziksel Bedenine Nasıl Bağlanır?

Çakralar, bağlı oldukları vücut bölümlerine ve organlara enerji sağlar. Çakralar her insan için büyüklük, enerji ve titreşim bakımından farklılık gösterir. Çakralara giden enerji akışı, sağlık durumunu ve ayrıca toplam fiziksel, duygusal ve ruhsal dengeni büyük ölçüde belirler.

7 Çakra

Fiziksel bedenini enerjik bedenine bağlayan yedi ana enerji merkezi vardır. 7 çakrayı bilmek, bu enerji merkezlerinin akmasını sağlamana yardımcı olacaktır.

Kök Çakra

Kök çakra, omurganın tabanında, özellikle kuyruk kemiği bölgesinde bulunur. Bu çakra topraklanma duygunu sembolize eder. Aynı zamanda duygusal, ruhsal, fiziksel ve enerjik temelinin ne kadar güçlü olduğunu gösterir. Kök çakra, öncelikle finans, yiyecek ve para gibi temel ihtiyaçlarla ilgili sorunların olduğunda devreye girer.

Sakral Çakra

Sakral çakra, alt karın bölgesinde bulunur. Göbeğinin iki inç altında bulunur. Bu çakra, başkalarıyla olan bağlantını ve yeni deneyimleri kabul etme yeteneğini temsil eder. Sakral çakra zevk, esenlik, bolluk ve cinsellik duygunu yönetir.

Solar Pleksus Çakra

Adından da anlaşılacağı gibi solar pleksus çakrası üst karın bölgesinde yer alır. Bu çakra, kendi hayatını kontrol etme yeteneğini temsil eder. Solar pleksus çakrasında benlik saygısı ve benlik değeri ile ilgili duygusal sorunlar mevcuttur.

Kalp çakrası

Kalp çakrası, göğsün ortasında, kalbin birkaç santim yukarısında bulunur. Bu çakra, sevgi verme ve sevgi alma yeteneğini temsil eder. Sevgi, iç huzur ve neşe duyguları dengeli bir kalp çakrasında belirgindir.

Boğaz çakrası

Boğaz çakrası boğazda bulunur. Bu çakra, kendini ifade etme yeteneğini temsil eder.

Üçüncü Göz Çakrası

Üçüncü göz çakrası alnında, gözlerinin hemen arasında bulunur. Bu çakra büyük resmi görmene yardımcı olur. Aynı zamanda hayal gücünün, sezginin ve bilgeliğinin yeridir.

Taç çakra

Taç çakra başın üst kısmında bulunur. Ruhsal alemlerle bağlantını temsil eder. Dengeli bir taç çakra, saf mutluluk duygularıyla kanıtlanır.

Çakralarını Nasıl Temizler ve Dengelersin?

Eğer sağlıklı olmak istiyorsan çakralarını dengelemen önemlidir. Buradaki teknik çakralarını dengelemene yardımcı olur.

Bu teknikle ilgili en iyi şey, birkaç dakika içinde yapılabilmesidir. Kendi tercihine göre değiştirmekten çekinme.

1. Ayakların yere düz basacak şekilde rahat bir sandalyeye oturarak başla. Derin ve yavaş nefesler al. Havanın vücuduna girdiğini hisset. Havayı göğsüne ve karnına solu; Nefesini rahatça tutabildiğin kadar tut.

2. Nefesini yavaşça bırak ve bir mum üflermiş gibi dudaklarından nefes ver. Tüm işlemi üç kez yap.

3. Ardından, gözlerini kapat ve başının üzerinde beyaz bir ışık küresi hayal et. Işığın tüm bedenini doldurmasına ve yedi çakranın tümüne inmesine izin ver.

4. Tüm enerjik toksinleri vücudundan ve yedi çakrandan saldığına zihinsel bir niyet et.

5. Fiziksel ve enerjik bedenindeki tüm toksinlerin salıverildiğini görselleştirirken derin nefes al ve nefes ver.

6. Bitirdiğinde gözlerini aç!

Dengesiz çakralar sağlık sorunları, duygusal sorunlar, zihinsel veya psikolojik sorunlar yaratır, bu nedenle çakralarını olabildiğince sık temizlemek en iyisidir.

Your Page Title

Çakraların her zaman en yüksek iyiliğin için çalışır. Bu nedenle fiziksel ve enerjik bedenlerin bir kez birleştiğinde, sakinliğin ve ışıltılı öz farkındalığın ışığında zahmetsizce yaşarsın.