Geçmişi Bırakıp Şimdiyi Yaşamaya Başlamanın 9 Yolu

Olumlu ve olumsuz deneyimler, hayatımızı nasıl anlamlandırdığımızı şekillendirmeye yardımcı olur. Hayatımız boyunca ilerlerken, kim olduğumuzu şekillendiren insanlarla, olaylarla ve durumlarla temasa geçeriz. Birçoğumuz bizi inciten olumsuz olaylara ve durumlara odaklanma eğilimindeyiz. O olumsuz ya da olumlu geçmişe benzerlik gösteren bir durumla karşılaştığımızda, kendi geçmiş deneyimlerimize dayanarak ona karşı önyargılı oluruz. Negatife bu odaklanma, esasen zihinsel körlük yaratarak bizi şu andaki potansiyel mutluluktan mahrum edebilir. Şimdiki zamanda olumsuzluklardan kaçınmaya çalışmak için çok fazla zaman harcamak, yalnızca zihinsel kaynaklarını hareketsiz hale getirecek ve seni yaşamaktan alıkoyacaktır. Geçmişi geride bırakıp şimdiyi yaşamayı öğrenmek, hepimizin faydalanabileceği bir şeydir.

Eski alışkanlıklara takılıp kalırsan veya yıllar önce olan şeylere takıntı yaparsan, geçmişte yaşamaya kendini kaptırmış olabilirsin. Ancak, böyle olmak zorunda değil. Şimdiki zamanda yaşayabilirsin ve işte başlamanın bazı yolları.

1.Geçmişini Kabul Et

Şimdiki zamanda başarılı bir şekilde yaşamanın tek yolu geçmişi kabul etmektir. Kendini affet, başkalarını affet, geçmişe veda et ve yoluna devam et.

Yaşadığın bu olumsuz deneyimler, ne kadar acı verici olursa olsun, aslında gelecekteki öğrenme ve deneyimler için kullanılabilir. Deneyimi yansıtmak için biraz zaman ayır ve gelecekte sana gerçekten fayda sağlayabilecek yolları ara.

Bu basit sorular üzerinde düşünerek deneyimlerinden bir şeyler öğrenebilirsin:

Hangi duyguları hissediyorum?

Bunu kendimi ve duygularımı güçlendirmek için nasıl kullanabilirim?

Bu soruları cevapladıktan sonra, devam etme zamanı. Geçmişi bir süre düşünmek kabul edilebilir olsa da, üzerinde durmak sadece bu olumsuz düşünce ve duyguların devam etmesini sağlayacaktır.

2.Bahane Üretmeyi Bırak

Acı hissetmemek ya da dikkatinin dağılmamasını istemek doğaldır. Bununla birlikte, kendimizi duygularımızdan uzaklaştırmak için çok fazla zaman harcarsak, kim olduğumuz ve kim olmak istediğimizle ilgili değerli bilgiler içeren yanımızla bağlantımız kesilir. Yaptığın bir şeyin rahatlamanın ve kendine bakmanın sağlıklı bir yolu olup olmadığını nasıl anlarsın? Genellikle bir şeyi aşırı derecede yaptığımızda dikkatimizi dağıtır. Dikkat dağıtıcı davranışlara örnek olarak çok fazla içki içmek, telefonunda veya diğer ekranlarda çok fazla zaman geçirmek, kumar oynamak ve aşırı çalışmak sayılabilir.

Bazen hayat, kendi başımıza üstesinden gelemeyeceğimiz olaylarla karşımıza çıkar. Geçmişi kabullenemediğimizde ve gitmesine izin veremediğimizde yardım aramak her zaman harika bir fikirdir. Geçmişi kabullenemiyor ve akışına bırakamıyorsan, bu konularda deneyimli bir terapist veya psikolog bulmalısın.

3.Acını Kucakla

Hayatın bize hizmet ettiği her şey bir sebeple sunulur. Bunu kabul etmeli ve yoluna devam etmelisin. Acı ve ıstırap hayatın bir parçasıdır ve onlardan kaçınamayız. Bizi daha güçlü kılıyor ve deneyimle zenginleştiriyorlar.

4.Affet

Affetme eylemi, geçmişi bırakmanın önemli bir bileşeni olabilir. Affetmek bir eylemdir, çünkü geçmişte sana neden oldukları acı için başka bir kişinin hatalarını affetmek için bilinçli bir seçim içerir. Affetmek, artık acının yükünü taşımamak için yaptığın bir seçimdir. Geçmişten öğrendiklerini unutmak değil, geçmişten gelen acı verici duyguları bırakmaktır. Bu eylem gerçekte olduğundan daha karmaşık görünebilir ve affetmeye karar vermenin mistik bir yolu yoktur. Süreç, ne olduğunu ve bu konuda nasıl hissettiğini gerçekçi bir şekilde kabul etmeyi içerir. Sonra insanların kusurları olduğunu ve hata yapabileceğini kabul etmeye karar ver.

5.Kendinle Bağlantı Kur

Sorunun ne olursa olsun, topraklı kalman gerekir. Bunu başarmak için dışarı çıkabilir, kollarını ağaca koyabilir, nesneye odaklanabilir, hissedebilir, duyduklarını ve hissettiklerini analiz edebilirsin. Artık buradasın ve olman gereken başka bir yer yok.

6.Kendine Daha İyi Bir Gelecek Tasarla

Şu anda hayatta kaldığın şey seni daha güçlü ve daha akıllı bir insan yapacak. Daha iyi bir geleceği hak ediyorsun, bu nedenle yeni deneyimlerle geleceğin için hayallerini yeniden inşa etme yeteneğine sahipsin. Endişelenmeden hayallerini gerçekleştir.

7.Neyin İyi Gittiğini Hatırla

Tecrübe, geçmişinden alabileceğin en iyi şeydir. Hatalarından ders al ve onları şimdiki zamanda kopyalamamaya çalış. Harekete geçmeden önce düşünürsen hayatın çok daha iyi olacaktır.

8.Yeni Fırsatlara Açık Ol

Kendini geçmişin pençelerinden kurtarman ve mutluluğun ruhuna girmesine izin vermen gerekiyor. Kendine bir şans daha vermeli ve hayatına devam etmelisin. Hayatını kendin ve çevrendeki insanlar için dolu dolu yaşamalısın.

9.Gerekli Değişiklikleri Yap

Değişiklikler anda kalmanı, kaybolmamanı ve odaklanmanı sağlayacaktır. Yeni şeyler korkusunu ortadan kaldır, iş değiştir, ev değiştir, yeni arkadaşlar edin.

Monotonluğu kır. Bunu yaptığında, hayatının tüm parçalarının senin yerini nasıl aldığını göreceksin. Ve izlemek gerçekten tatmin edici.

Şimdiyi yaşamak, geçmişi kabul ettiğin, ondan öğrendiğin ve yoluna devam ettiğin anlamına gelir. Şimdiki zamanda yaşamak, hayattan sonuna kadar zevk almanın tek yoludur. Şimdiki anı deneyimlemek, hayatta olmanın nasıl bir şey olduğuna dair takdir duyguları üretme eğilimindedir. Şu anda bulunduğunda, çevreni ve meydana gelen olayları olduğu gibi deneyimlersin.

Şimdiki zamanda yaşadığında;

– Başkaları konuşurken dinlersin.

– Geleceği fazla düşünmezsin.

– Geçmiş anılarınla çok fazla zaman geçirmezsin.

– Çevreni fark edersin.

– Dikkat dağıtıcı davranışlara çok fazla zaman harcamazsın.

Your Page Title