Karanlık Tarafınızı Kucaklamak: Gerçek Sağlıklı Benliğiniz Nasıl Olunur

İçimizde karanlık ve ışık var. İsviçreli psikiyatrist ve psikanalist Carl Jung, iyilik ve kötülük konusuna çok özel bir ışıkla baktı.

Ona göre kişi kendi içinde karanlığın varlığını inkar edemez.

İnsanlar olarak bilinçli veya bilinçsiz olumsuz duygulara duyarlıyız ve bu kimya insan vücudunda bulunan birçok negatif hormonu buldu. Jung, insanlarda “karanlık taraf” dan Gölge olarak bahsetti.

O yazdı,

“Herkes bir gölge taşır ve bireyin bilinçli yaşamında ne kadar az somutlaşırsa o kadar karanlık ve yoğun olur.”

Ego, doğamız gereği iyi olduğumuzu ve herhangi bir olumsuzluk içinde yaşamadığımızı hayal etmeyi sever.

Bununla birlikte, biri tarafından incitildiğimizde, öfke ve kızgınlıkla denize gireriz.

Diğer durumlarda, başarısızlıktan geçtiğimizde veya biri beklenmedik bir şekilde bizi üzdüğünde, ani korku, suçluluk ve kafa karışıklığı ile dolarız. Bu deneyimle karşılaştığımızda kimliğimizi korumak için anında savunmamızı koyarız.

İçgüdülerimizde ki kırılganlığı hissedebiliriz, ancak buna rağmen, kendimizi elimizden geldiğince haklı çıkarmaya çalışırız. Ve biter bitmez, bilinçli zihnimiz bunu unutur çünkü uğraşacak başka şeyler vardır.

Birkaç yıl önce sinirbilimciler, insan düşüncelerinin davranışlarımız üzerinde büyük bir etkiye sahip olan belirli ritimlere ve frekanslara sahip olduğunu, iyinin ve kötünün insan davranışının yönleri olduğunu keşfettiler.

Yaşadığınız kırılganlık ve öfke duyguları, hiçbir zaman gerçekten gösterilme şansı bulamadı ve bunun yerine gölgenizde sıralandı, bu, olumsuzluk ve güvensizlik şeklinde tekrar tekrar ortaya çıkıyor ve olumsuz eylemleri tetikliyor.

Gölgenizin duygu depolaması, özellikle kendinizi özgür kılmak söz konusu olduğunda, kendinizle olan ilişkinizde oynayacağı çok önemli bir role sahiptir.

İçinde yaşadığımız dünya, kendi içsel durumumuzu bize geri yansıtan bir aynadır.

Kendinize ve çevrenizdekilere sevgi ile doluysanız, bu sevgiyi hisseden insanları deneyimleyeceksiniz ve aşkları kaçınılmaz olarak size geri yansıyacaktır. Öte yandan, dış dünyada fark ettiğiniz her şey öfke ve uyumsuzluk ile doluysa, içinizde daha derin bir savaş sürüyor olmalı.

Kendi karanlığımızı kabul etmedikçe, onun kurbanı olmaya mahkum oluruz. Karşılaşılmayan bir gölgenin maliyeti çok değerlidir – başkalarını kontrol etme ihtiyacı, güç kullanma ihtiyacı, güvensizlik nedeniyle üstünlük gösterme ihtiyacı.

Gölge, bilincimizi yönetir ve kendisini sürekli olarak başkalarına yansıtan türbülansın temel nedeni olur.

Psikolojiye göre, sağlıklı bir zihin ve beden için bilincimizin gölgeyle yüzleşmesi gerekir. Zincirlerinden kurtulabilmesi için yüceltilmesi gerekir.

Bilinç doğası gereği özgürdür ve sınırsızdır. Jung, bütünlüğe ulaşmanın büyük ölçüde bir kişinin kendi gölgesine sahip olma yeteneğine bağlı olduğunu açıkça belirtti. Ama gölgene sahip olmak tam olarak ne anlama geliyor?

Ego gölgeye düşkün değildir. Bu nedenle, sizi neyin aşağı çektiğini anlamak için aldığınız tüm olası şanslara karışır. Yine de, bu yolculuğa kendi kendini gözlemleme ve iç gözlem yoluyla başlayabilirsiniz.

İlk adım, vücudunuzun enerjisinde bir kasılmaya yol açacak olan olumsuz duyguların zihinsel notlarını almaya başlamaktır. Duygunun kökenine ulaşır ulaşmaz, isteğinize göre ona hükmedebilirsiniz. Daha yüksek bir benliğe yükselmek için onu olumlu bir şeye dönüştürmek isteyebilirsiniz.

Kendinizde kırılganlığın ve öfkenin varlığını kabul ettiğinizde, bununla başa çıkmak için bilinçli bir çözüm bulacaksınız.

Olumsuzluk artık bilinçsizce hayatınızı yönetme gücüne sahip olmayacak. Gölge, sizi alaşağı eden düşünceleri fethetmenize yardımcı olacak müttefikiniz olacak.

Your Page Title

Enerji seviyenizi besleyen düşünceler bilincinizin genişlemesi için iyidir, enerjinizi düşüren düşünceler bilincinizi daraltır. Karanlığa karşı ışık, insanlığın kolektif duygularının genişlemesi ve daralması açısından daha iyi anlaşılır!