Karanlığın Sağlığa Faydaları: Işıklar Açıkken Değil Karanlıkta Uyuman için 4 Neden

Karanlıkta olmayı seviyor musun? Karanlık, aradığın soruların cevaplarını, sessizliği, sakinliği ve huzuru bulmana yardımcı olur. Karanlık zihnine açıklık getirir, daha sağlıklı ve daha iyi yaşamanı sağlayacak birçok pratik faydası vardır.

Karanlık çevremdeki dünyanın tüm gürültüsünü ve dramasını kapatmamı, hayatın sorunlarına ve zorluklarına pratik çözümler bulmaya odaklanmamı sağlıyor. Ertesi gün kalkıp tekrar savaşmam için bana güç veriyor. Karanlığın üzüntü, yalnızlık ve depresyonla ilgili olması gerekmez. Karanlık, iç huzur, memnuniyet, sakinlik ve gençleşme ile ilgili olabilir. Karanlık, ilerlemenin yeni bir yolunu bulmakla ilgili olabilir.

Ancak duygusal nedenlerin ötesinde, karanlığın birçok pratik faydası vardır. Karanlık bir odadayken, düşüncelerine odaklanmana, zihnini rahatlatmana ve hesaplanmış kararlar vermene olanak tanıyan minimum görsel uyaranlara maruz kalırsın. Hiçbir şey göremediğin için, özel olarak hiçbir şeye konsantre olmana gerek yoktur. Kendinin ve zihninin dinlenmesine izin verirsin. Kendini daha rahat hissettikçe, şüphesiz çok sayıda fiziksel ve zihinsel sağlık yararına sahip olan daha kaliteli uyku alman kolaylaşır.

Karanlığın önemini anlamak çok önemlidir, özellikle de karanlıktan korkan biriysen, çünkü karanlık sağlığın için iyidir.

Karanlık, sirkadiyen ritmimizi korumak, yönetmek ve uyku kalitemizi iyileştirmek için çok önemlidir. Uyku-uyanıklık döngümüz, gece yaklaşık 8 saat uyku ve gündüz 16 saat uyanıklık içeren 24 saatlik bir uyku düzenini içerir.

Uzun süre ışıkta kaldığında, örneğin iyi aydınlatılmış bir odada olmak veya geceleri ekranların mavi ışığına maruz kalmak gibi, yapay ışık vücudunun biyolojik saatinin günün gerçek saatini bulmasını engelleyecektir. Bu, uykunun miktarını ve kalitesini etkileyecektir. Uyumadan önce çok fazla ekran süresi aldığında, uyku-uyanıklık döngün bozulabilir ve uykuya dalman zorlaşabilir.

Karanlıkta olmak, biyolojik saatimizi dengelemeye ve düzenli tutmaya yardımcı olur. Bu, daha iyi uyumamızı, ruh halimizi yükseltmemizi, vücut ısımızı korumamızı, iştahımızı artırmamızı ve gün içinde normal şekilde çalışacak enerjiye sahip olmamızı sağlar. Vücut saatimiz uyumsuzluk içindeyken depresyon, hipertansiyon, astım ve tip 2 diyabet gibi çeşitli hastalıklara yakalanmaya karşı savunmasız kalırız.

Vücudumuz melatonin hormonunu ancak karanlıktayken üretebilir. Melatonin, sirkadiyen ritimlerini düzenli tutmaya ve uyumamıza yardımcı olan karanlığa bir yanıt olarak beyin tarafından salınır. Ancak gece bile ışıkta kaldığımızda melatonin üretimi engellenir ve bu da uykumuzu olumsuz etkileyebilir. Ancak melatonin vücudumuzdaki diğer bazı işlevler için çok önemli olduğundan, bu uzun vadede sağlığımızı da olumsuz etkileyebilir.

Melatonin üretimi kesinlikle karanlığın en dikkat çekici faydalarından biridir. Melatonin çeşitli hastalıklarla savaşmaya yardımcı olur ve kanser hücrelerinin yayılmasını önleyerek prostat ve meme kanseri olasılığını azaltır. Karanlıkta olmak vücudunun kanser hücreleriyle savaşmasına yardımcı olur, ancak geceleri yatak odanda ışık olduğunda vücudun melatonin üretemez. Bu, bilgisayarını kullanırken, TV izlerken veya akıllı telefonunda gezinirken bile geçerlidir.

Karanlığın faydalarından bir diğeri de, daha iyi ve daha hızlı uyumana yardımcı olmasıdır. Hem sirkadiyen ritim hem de melatonin üretimi uyku ile ilişkili olduğundan, karanlık bir odada olmak daha kaliteli uyku almana ve kesintisiz olarak farklı uyku aşamalarından geçmene yardımcı olur. İnsan beyni ışığa karşı oldukça hassas olduğundan, karanlık rahatlamamıza ve uyku üreten melatonin hormonunu üretmemize yardımcı olur. Uzmanlar, herhangi bir yapay ışıktan yoksun karanlıkta uyuduğunda daha iyi ve daha uzun süre uyuyacağını iddia ediyor.

İyi bir gece uykusu almak, ertesi sabah yeniden enerjik ve tazelenmiş hissetmemize, hafızamızı ve konsantrasyonumuzu geliştirmemize, ruh halimizi yükseltmemize ve fiziksel olarak daha aktif hissetmemize yardımcı olur. Daha iyi uyku kalitesi, daha iyi kilo regülasyonu ve kan basıncı ile de ilişkilidir. Karanlıkta uyuduğunda, gündüzleri uyanıkken olduğundan daha aktif olursun. Karanlığın insanlarda ve diğer tüm hayvanlarda sağlığa faydası budur.

Karanlığın en önemli faydalarından bir diğeri ise, kilomuzu kontrol etmeye yardımcı olmasıdır. Karanlıkta kaldığımızda, açlığı düzenleyen leptin adı verilen hormon seviyeleri yükselerek iştahımızı kontrol altına almamıza yardımcı olur. Geceleri yüksek seviyelerde leptin salındığından, uyurken veya dışarısı karanlık olduğunda aç hissetmeyiz.

Geceleri yapay ışığa maruz kaldığında, geç kaldığında veya uykunu bozduğunda, gecenin ortasında acıkırsın, bu da gereksiz kilo alımına, şeker hastalığına ve obeziteye yol açar.

Hem aydınlık hem de karanlığın hayatımızda oynayacağı çok önemli roller vardır. Güneş battığında ve karanlık toprağı ele geçirdiğinde melatonin yükselmeye, vücut sıcaklığımız düşmeye ve metabolizmamız yavaşlamaya başlar. Dinlenmeye ve uyumaya hazırlanmaya başlarız.

Karanlık;

– Daha hızlı ve daha kolay uyumana yardımcı olur

– Tip 2 diyabet ve obezite geliştirme şansını azaltır

– Genel fiziksel, duygusal ve zihinsel refahını iyileştirir

– Uyanıkken gün boyunca uyanıklığını ve zihinsel odaklanmanı artırır

– Gözlerinin dinlenmesini sağlar. Gözlerini korur ve gerekli rahatlamayı sağlar

– Uyku sırasında hücresel yenilenmeyi iyileştirerek yaşlandıkça bile cildinin daha genç görünmesini sağlar

Artık karanlıkta uyumanın faydalarını ve sağlığını iyileştirmeye nasıl yardımcı olabileceğini biliyorsun.

Karanlık zihinsel, duygusal ve fiziksel sağlığın için önemlidir. Karanlık bazıları için korkutucu olsa da şüphesiz sağlığımız için oldukça faydalıdır. Karanlık, doğanın iyileşmemize ve dinlenmemize izin verme yoludur. İçsel benliğimizle bağlantı kurmamızı, zihnimizi yavaşlatmamızı ve ihtiyaç duyulan dinlenmeyi sağlar, böylece ertesi gün yeteneklerimizin en iyisini yapabiliriz.

Your Page Title

Sağlığını iyileştirmek ve iyi bir uyku için gece uyurken yatak odanı mutlaka karanlık tut.