Zihinsel Ve Fiziksel Olarak Bitkin Olduğunuzu Gösteren 5 Uyarı İşareti

Günümüzde stres çok yoğun yaşanıyor. Her zaman teslim tarihlerinde, sorumluluklarda ve yoğun programlarda boğuluyoruz. 21. yüzyıl dinlenmeye ve rahatlamaya yer bırakmaz. Bunun yerine, siz tükenmişlik yaşayana kadar çalışmayı normalleştirir. İşkolik olmak, gerçekte bir hastalıkken başarı olarak görülüyor. Kendinizi sürekli olarak yüksek düzeyde stres altına sokmak, zihinsel ve fiziksel sağlığınızı yok edebilir. Hedeflerimize ulaşmak için çok çalışırken vücudumuzun ihtiyaçlarını ihmal ederiz. Ruh sağlığımızı görmezden geliriz ve bedenlerimizin bizden vazgeçtiğini düşünmeyiz.

Vücudunuza dikkat etmeniz gerekiyor. Tükenmişliği deneyimleyene kadar çalışmak bir başarı değildir ve onu normalleştirmeyi bırakmalıyız. Tükenmişlik, fiziksel ve duygusal tükenme, kopma ve etkisizlik duygularına yol açan kronik bir stres durumudur.

Zihinsel ve fiziksel yorgunluğun 5 uyarı işareti vardır. Bunlar;

1. Kronik Yorgunluk

Zihinsel ve fiziksel yorgunluğun en belirgin belirtisi, kronik bir enerji eksikliği hissetmektir. Bu, bitkin hissederek ve uzun yapılacaklar listenizdeki şeylerin üstesinden nasıl gelebileceğinizden emin olamadığınız anlamına gelir.

2. Uykusuzluk

Stresli, gergin ve endişeli olduğumuzda uyumak zordur. Herkes arada bir uykusuz geceler yaşarken, kronik uykusuzluk daha ciddi bir sorun olduğu anlamına gelebilir. Her zaman yorgunsanız ama uyuyamıyorsanız, yardım almanız gerekir.

3. Beyin Sisi

Beyin sisi yaşamak, etrafınızdaki şeylere konsantre olamadığınızı hissettirir. Buna ek olarak, tutarlı cümleler kurmakta veya görevleri zamanında tamamlamakta zorlanabilirsiniz. Genel olarak, beyin sisi unutkan ve düzensiz hissetmenize neden olur.

4. Kaygı

Zihinsel ve fiziksel olarak yorgun hissettiğinizde, eskiden yaptığınız işi yapamazsınız. Bu, sorumluluklarınızı ihmal etmeye ve teslim tarihlerinizi kaçırmaya başladığınız anlamına gelir. Doğal olarak zihniniz paniklemeye ve endişelenmeye başlayacaktır. Ancak ne yazık ki, bu endişe sadece tükenmişliğinizi daha da artıracaktır.

5. Sinirlilik

Çevrenizdeki şeylere olan hakimiyetinizi kaybettiğinizi hissettiğinizde, kendinizi sinirli bulacaksınız. İlk başta, ailenizin ve arkadaşlarınızın yaptığı ve söylediği şeylerden kolayca rahatsız olduğunuzu fark edeceksiniz. Bu olduğunda, neden böyle hissettiğinizi anlamaya çalışmak için bir adım geri atmanız çok önemlidir. Bunu tedavi etmezseniz, sinirliliğiniz öfkeye dönüştüğü için agresif ve şiddetli olabilirsiniz.

Your Page Title

Bu semptomların bir kısmını veya tamamını yaşamak, ara vermenizin zamanının geldiği anlamına gelir. Kendinizi daha çok çalışmaya zorlamak yerine fiziksel, zihinsel ve duygusal ihtiyaçlarınıza yönelin. Belirtilerinizle baş edemediğinizi fark ederseniz, profesyonel yardım almayı düşünün.