Aşırı Analiz ve Aşırı Düşünme: Zihnini Nasıl Sakinleştireceğin ve Hayatına Dengeyi Nasıl Getireceğinle İlgili 5 İpucu

Bazı insanlar, var olsun ya da olmasın, susmayan, kalıpları aramayı bırakmayan ve hayattaki küçük şeyleri aşırı analiz etmeyi bırakmayan bir zihinle lanetlenir.

Aşırı düşünmek ve aşırı analiz etmek yalnızca zihninin huzurunu bozmakla kalmaz, aynı zamanda günlük yaşamına gereksiz stres ve endişe getirerek hayatını bozabilir.
Bu kısır döngü bir zaman kaybıdır ve zihnini 7/24 açık tutar, bu da sonunda seni tüketir ve bitkinliğe yol açar.

Hayatında ve zihninde biraz huzur istiyorsan, bu kötü alışkanlık üzerinde kontrol sahibi olmak bir zorunluluktur. Aşırı düşünmek ve analiz etmek karakterinden ayrıdır ve bu nedenle gönül rahatlığı kazanmak için onu nasıl kontrol edeceğini öğrenmelisin.

Aşırı düşünme ve analiz etme özelliğine sahip olmak bir sorun değil, önemli olan onu nasıl kullandığındır.

Tetikleyicilerini ve sınırlarını bilerek onu nasıl yöneteceğini öğrenmen gerekir.

Yapılacak en iyi şey, düşüncelerini kontrol etmek ve normal düşünce sürecin ile obsesif düşünce sürecini ayıran çizgiyi tanımak için gerekli adımları atmaktır. Bu şekilde, aşırı düşünme ve analiz etmenin “yükünü” bir yeteneğe veya hediyeye dönüştürebilirsin.

Düşüncelerini aşırı düşünme ve analiz etme kasırgasına dönüşmeden önce nasıl kontrol edeceğine dair 5 ipucu:

1.Kendini Düşünmekten Alıkoyma, Bu Mümkün Değil

Doğal olarak, bir düşünürsün, bazen biraz takıntılı olabilirsin ve bu sorun değil. Bu sadece, hayatı yaşamak yerine bir şeyler düşünerek yaşadığın ve hayatı yaşamanın iyi ve akıllı bir yolu olan dürtüye tepki göstererek yaşadığın anlamına gelir.

Sorun, fazla analiz etmeye ve aşırı düşünmeye başladığında, kendini bitmeyen düşüncelerden oluşan bir ağa hapsedeceğin noktaya kadar başlar; bunlardan bazıları kendi kendine üretilmiş ve gerçek dışıdır, bu da labirenti çok daha dayanılmaz hale getirir.

Tek çıkış yolu düşüncelerini kanıtlara ve gerçeklere dayandırmaktır. Bu, üretmiş olabileceğin veya üretemeyeceğin gereksiz düşünceleri filtrelemeni kolaylaştırır.

2.Çizgiyi Nereye Çekeceğini Bil

İşin püf noktası, tetikleyicilerinin ne olduğunu bilecek kadar kendini tanımak ve bitmeyen düşünce labirentinde çizgiyi ne zaman aştığını bilmektir. Bir şeyleri fazla düşünmene ve analiz etmene neden olan şeyin ne olduğunu anlamaya çalış. Örneğin, düşüncelerini tetikleyen her şey mi yoksa belirli şeyler mi?

Eğer onu daraltmayı başarırsan, aşırı düşünme ve aşırı analizini tetikleyen durumlardan uzak durmak için zihinsel bir not alabilirsin.

3.Beş Derin Nefes Al

Aşırı düşünmeye ve labirenti analiz etmeye başladığını anladığın an derin bir nefes al ve 10’a kadar say. Gözlerini kapat ve nefesine odaklanmaya başla.

Solunum, vücuda ve beyne oksijeni getirir ve bu da daha önce hissedilmiş olabilecek herhangi bir stres, gerginlik veya endişeyi gidermeye yardımcı olur.

Ezici düşünce sürecini tetikleyen aynı düşüncenin zihnine tekrar girmesine ve eğer olursa yeni sakin durumunu yok etmesine izin vermemen önemlidir, gözlerini kapat ve bir kez daha nefesine konsantre ol.

4.Kendini Meşgul Edecek Bir Şeyler Bul

Bir film izle, bir kitap oku, çocuklarını eğlendir, belirli bir miktar konsantrasyon gerektiren her şey, zihnini aşırı düşündüğün her şeye konsantre etmenin iyi bir yoludur.

Bunu yaparken, zihnini rahatsız eden baskıcı düşüncenin neden olduğu gerilimi azaltmana yardımcı olursun. Odak noktanı yeniden düzenlemek kendini sakinleştirmene yardımcı olur ve bunu yaparken bu düşüncenin neden olduğu gerginlik yavaşça kalkar. Ona farklı bir açıdan bakmana izin verir.

5.Aşırı Düşünme Ve Analiz Etme Becerini Bir Yeteneğe Dönüştür

Daha önce de belirtildiği gibi, bir düşünürsün, hayatını ve ilişkilerini geliştirecek şeyler hakkında derinlemesine düşünmek için bunu kullan. Aşırı düşünme ve aşırı analiz bir hediye olarak kullanılabilir. Doğru şekilde yönlendirirsen, zihnin, bedenin ve ruhun için derin bilgelik kazanabilirsin.

Yani işin püf noktası düşünmektir, ama fazla düşünmek değil.

Your Page Title

Aşırı düşünmek ve analiz etmek, hayattan ve tüm önemli şeylerinden, özellikle de seni mutlu eden şeylerden zevk almak için kullanabileceğin bir zaman kaybıdır.