Mutsuzluğu ve Başarısızlığı Çeken 6 Olumsuz Kelime Öbeği

Hepimizin olumsuz kelimeler kullanma alışkanlığı var. Fakat bilinçaltını başarısızlık için programladıklarını ve mutsuzluğu çektiklerini bilmiyor olabilirsin.

Olumsuz kelimeler kullanmak bir refleks eylemi ve hayal kırıklığıyla başa çıkmanın yoludur. Stresimizi ifade ederek günlük zorluklarla başa çıkıyoruz. Fakat bunu her zaman yapmak ruhumuza ve sağlığımıza zararlıdır. Başarısızlığı ve mutsuzluğu gerçeğe dönüştürür. Peki bu ifadeler nelerdir ve bunları söylemekten nasıl kaçınabiliriz?

Olumsuz Sözler ve Çekim Yasası

Neden olumsuz kelimeler kullanmak olumsuzluğu çekiyor? Çekim Yasası bu sorunun cevabıdır. Basitçe söylemek gerekirse, çekim yasası düşündüğümüzü hayatımıza çekmektir. Bu yasa evrenseldir ve ırk veya dinden bağımsız olarak geçerlidir. Birçok kişi ne kadar güçlü olduğunu bile fark etmiyor.

Bazı insanlar Buda’nın binlerce yıl önce yasayı öğrettiğine inanır. Hayatımıza koyduğumuz şeyi (öfke, sevgi, mutluluk) aldığımızı ifade etti. Bu, düşüncelerimizin yeterince uzun süre aklımızda kalması durumunda bir gerçeklik haline geldiğini izler. Sözlerimiz onları yansıtır ve gerçek olabilir.

Bu çalışma, ‘bir biyolojik sistemin diğer birimler için bir cazibe görevi gördüğünü göstermektedir. Uzun ve zor düşündüğümüzde manyetik alanlarımızı harekete geçiririz. Ve söylediklerimiz onlara güç verir.

Mutsuzluğu Çeken 6 Olumsuz Kelime Öbeği

Yani söylediklerimiz nasıl düşündüğümüzü gösteriyor. Kullandığımız kelimeler başkalarına bir konuya ne kadar odaklandığımızı anlatır. Sonuç olarak, olumsuz kelimeleri sık kullanırsak, istenmeyen gerçekliği hayatımıza sokarız. Birçok çalışma, olumsuz sözlerin ve tutumların refahımızı etkilediğini göstermektedir. Söylememememiz gereken şeyler neler?

1. Kendini Yenen İfadeler / Kelimeler

Her şeyden önce, güvenimizi sınırlayan şeyler söylemekten kaçınmalıyız. Bu sözler yenilgici bir tutum sergiliyor. Potansiyelimizi ve nihayetinde başarımızı engelliyorlar.

Kendini yitiren kelimeler şunları içerir:

‘Yapamam …..’
‘Yeterince iyi değilim …’
Başarısız olacağım.’
Buna uygun değilim.’
İşe yaramazım.’
‘İmkansız.’

Bu sözleri tekrarlamaya devam edersek kendimizi yere sereriz. Bu sözlerin ardındaki sınırlayıcı inançlar gerçeğe dönüşecektir.

2. Olumsuz Varsayımlarda Bulunmak

Ayrıca, durumları değerlendirme ve olumsuzları varsayma eğilimindeyiz. ‘Trafik korkunç’ ya da ‘Sağanak yağmur yağacak’ demeye meyilliyiz. Bu sözlerin ardındaki gerçeği inkar etmek yok.

Kullandığımız cümleleri değiştirmek, koşullarımızla olan ilişkimizi hemen değiştirir. ”Bardağın yarısı dolu ya da yarısı boş” felsefesi.

Mağlup hissetmek yerine “trafikten kaçınmak için başka bir rota izleyeceğim” diyebiliriz. Bu, durumdan bir çıkış yolu bulmamızı ve zamanında çalışmamızı sağlıyor.

Ayrıca ‘Şemsiye getir’ de diyebiliriz. Küçük bir yağmur yüzünden işler durmayacaktır.

3. Olumsuz Karşılaştırmalar

Dahası, hayatta başarılı olma arzumuz kendimizi başkalarıyla karşılaştırmamıza neden olur. Daha çekici veya daha fazla parası olanları kıskanmaya eğilimliyiz. Bu nedenle, sık sık ‘Onun kadar iyi değilim‘ veya ‘Çok parası var, onunla ne yapacağını bilemeyecek’ gibi olumsuz kelimeler kullanırız.’

‘Ben güzelim’ veya ‘maddi olarak özgür olacağım’ diyerek kendinizi onayla.- Araştırmalar, olumsuz karşılaştırmaların strese neden olduğunu gösteriyor.

4. Geçmişte Yaşamak

Hepimiz, bazıları travmatik olan talihsiz koşullar ve kişisel aksilikler yaşadık. Bu nedenle, ‘Annem beni ihmal etmeseydi …’ ya da “O sınavda başarısız olmasaydım” demeye meyilliyiz…’

Geçmişe kafa tutmak ve bu sözleri kullanmak bizi yeni fırsatlar aramaktan alıkoyuyor. İlerlemeyi engelliyorlar ve daha fazla mutsuzluk çekiyorlar.

5. Zor İnsanlar Hakkındaki Güçsüz İnançlar

Dahası, tanıştığımız zehirli insanlar hakkında olumsuz düşünceler barındırmaya eğilimliyiz. İster narsisistik ister pasif agresif olsunlar, ‘Bu kişi berbat.’ demeye meyilliz.

Bu tür ifadeler bizi onlarla uğraşmaktan alıkoyuyor. Bu yüzden kendine olası çatışmaları veya şüpheleri çözme fırsatı vermelisin.

6. Suçu Atama

Son olarak, talihsizliğimizden başkalarını sorumlu tutma eğilimindeyiz. Her şeyin ______ hata olduğunu duymuş olmalısın.- Her zamanki suçlama sadece acını ve öfkeni arttırır. Hayal kırıklığına uğradığın insanlar seni incittiklerinin farkında değiller ya da rahatsız etmiyorlar. Öfken haklı olsa da, sorunlarını çözmene yardımcı olmuyor.

Üzerinde durmak ve öfkene katkıda bulunmak yerine, kişinin neden olduğu zorlukların üzerinden geçmek için kendini güçlendir.

Olumsuz İfadeler Kullanmayı Nasıl Durdurabilirim

Olumsuz kelimeleri kullanmayı nasıl bırakırız? Sonsuz olumsuz düşünce trenimizi durduruyoruz. Alaycı olmadığımız zaman alaycılıkla dolu ifadeler kullanmayacağız. Bu ipuçları bu konuda sana yardımcı olacaktır.

– İlk olarak, negatif bir düşünce varsa, bunun yerine başka bir sevindirici ifade kullan.

– Başarısızlığı görselleştirirken başarıyı düşün.

– Kendini onayla. Kendini mutlu hissetmene izin ver.

– Sıkıca arkandaki olumsuzlukları terk etmeye karar ver.

Your Page Title (#satışortaklığı)

Genel olarak, olumlu düşünürsek olumsuz kelimeler kullanmayacağız.