Stresi Azaltmaya ve Duyularını Sakinleştirmeye Yardımcı Olan Bitkiler

Bizler yoğun hayatları olan meşgul insanlarız ve günlük hayatın sürekli programları, teslim tarihleri ​​ve baskıları stres seviyemizi katlanarak artırabilir.

Dürüst olmak gerekirse, günlük hayatımızda çok fazla boş zaman yok, bu yüzden spaya gitmek veya stres atmak için tatile çıkmak gerçekten bir seçenek değil. Neyse ki, stres seviyemizi azaltmak ve refahımız için daha fazla “rahatlama” sağlamak için evde yapabileceğimiz bazı şeyler var.

Bu bitkilerden bazılarını evinde bulundurursan stresi azaltabilirsin.

Nane

Nane mükemmel bir ruh hali güçlendirici ve stres gidericidir. Nane kokusunun beden ve zihin üzerinde birçok olumlu etkisi vardır. Nane zihinsel ve atletik performansı, bilişsel işlevi, sindirim süreçlerini ve ağrı toleransını artırsa da birçok insan için yaşam kalitesini iyileştirebilir.

Papatya

Çoğumuz papatya çayının sinirleri nasıl sakinleştirdiğini, zihni ve bedeni uykuya nasıl hazırladığını duymuş olsa da, aslında bu geleneksel şifalı bitkinin birçok kullanımı vardır. Papatyanın etkileri üzerine yapılan kapsamlı bir araştırmaya göre, bu bitkiyi evimizde veya bahçemizde bulundurmamızın birkaç nedeni var. “Papatya, antik çağlardan beri bitkisel bir ilaç olarak kullanılmaktadır, bugün hala popülerdir ve muhtemelen gelecekte de kullanılmaya devam edecektir. Papatya, kardiyovasküler koşulları iyileştirmeye, bağışıklık sistemini uyarmaya ve diğer rahatsızlıklara karşı bir miktar koruma sağlamaya yardımcı olur.

Lavanta

Lavanta bitkisinin üzerindeki çiçek tomurcuklarının mavi ve mor renkleri, zengin kokuları kadar sakinleştiricidir. Lavanta kokusunun kaygıyı önemli ölçüde azalttığı sayısız vaka vardır. Bu güzel bitkinin veya ondan gelen yağların kokusunu almanın kaygı ve stresi azalttığı kanıtlanmıştır.

Yasemin

Yasemin yağı genellikle stres, kaygı, depresyon, yorgunluk, adet krampları ve menopoz semptomları için doğal bir çare olarak lanse edilir. Yasemin yağı moleküllerini teneffüs etmenin, duyguları kontrol etmekle ilgili beyin bölgesine mesajlar ilettiği söylenir.

Aloe Vera

Bu bitkide güneş yanığı gibi basit bir çareden çok daha fazlası var. Aloe vera, antioksidan ve antimikrobiyal özelliklere sahip olmasının yanı sıra, bazı çalışmalarda tıbbi açıdan önemli bir bitki olduğunu göstermiştir. Yapılan bir araştırma, Aloe vera’nın farelerde depresyonu azalttığını ve hafızayı iyileştirdiğini buldu. Laboratuvar fareleri üzerinde deneyler yaptıktan sonra şu sonuca vardılar: ‘Aloe vera, öğrenmeyi ve hafızayı geliştirir ve farelerde depresyonu da hafifletir.’ İnsanların da aynı faydaları alıp alamayacağını belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Çiçekler sadece odanı aydınlatmakla kalmaz, aynı zamanda ruh halin üzerinde canlandırıcı bir etkiye de sahip olabilirler. Araştırmalar, etkinin günlerce sürebileceğini ve bir kalıp çikolatadan çok daha güçlü olduğunu kanıtladı.”

‘Çiçekler kaygıları, endişeleri ve hüzünleri uzaklaştırabilir, insanları daha az depresif, sıkıntılı veya tedirgin hissettirebilir. Bu onların rengiyle, kokusuyla ve hatta çiçek verme ya da alma eylemiyle bağlantılıdır.

Your Page Title

“Bitkilere bakmak için zaman harcamak, zihinsel sağlığına bakmana yardımcı olmanın harika bir yoludur.