Gözyaşlarıyla İyileşmek: Ağlamanın Büyüsü

Ağlama, acı, hayal kırıklığı veya üzüntü hissettiğimiz zaman doğal reaksiyonumuzdur.

Bilim bize ağlamanın tamamen normal ve sağlıklı olduğunu söylüyor, ancak bazı kültürler özellikle erkekler için ağlamaya karşı güçlü bir tavır alıyor. Bazı ebeveynler erkek çocuklarına, zayıflık veya kırılganlık belirtisi olduğunu söyleyerek ağlamamalarını öğretir. Bununla birlikte, bu ebeveynlerin farketmedikleri şey, ağlamanın çocuklarının genel refahına katkıda bulunabilecek birçok yararı olduğudur.

Ağlamak, başkalarıyla bağlantı kurmanıza yardımcı olabilir

Başkalarına gerçekten nasıl hissettiğinizi açıklamaktan rahatsız olabilirsiniz ama savunmasız olmak, birine daha derin bir bağlantı kurmaya açık olduğunuzu göstermenin en iyi yoludur.

Ağlamak ilerlemenize yardım edebilir

Bazen ilişkiler, ailenizle, arkadaşınızla ya da özel biriyle olan bir ilişki olsa da yokuş aşağı gidebilir. Bir insanın yüreğinizde kaybolmasından dolayı üzüntü sıkıntısı çekiyorsanız, ağlama ilerlemenize yardımcı olabilir. Bu, duygularınızı korku olmadan yüzleşmenize olanak sağlar. Elbette, bir süreliğine bozulabilirsiniz, ama içinizde yavaş yavaş rahatlayacaksınız ve ağladığınız zaman, hayatınıza devam edebilirsiniz.

Ağlamak toksinleri vücudunuzdan temizler

Bilim aslında bize ağlamanın vücudumuzun zararlı toksinleri atmasına yardımcı olabileceğini söylüyor. Paul-Ramsey Tıp Merkezi’ndeki Dr. William H. Frey II, strese bağlı gözyaşlarının vücudunuzun kortizol oluşturan toksik kimyasallardan kurtulmasına ya da genel olarak “stres hormonu” olarak adlandırılan şeylerden kurtulmasına yardımcı olduğunu keşfetti. Ağladıktan sonra daha iyi hissedersiniz.

Ağlamak size yardımcı olabilir

Duygularımız ipler gibi çalışır. Duygularımızın bizi ele geçirmesine izin verdiğimizde, kendimizi iplerle bağlanma izni vermekle aynı şeydir. Beceriksiziz. Hareket edemiyoruz ve kendimizi çaresiz hissediyoruz. Duygusal olmanın birçok nedeni vardır ve bu yalnızca romantik işleri veya aile sorunlarını içermez. Ayrıca işte veya kendinizle ilgili sorunları da içerebilir. Sebep ne olursa olsun, ağlamak stresle başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Bournemouth Üniversitesi’nde klinik psikolog danışmanı olan Profesör Roger Baker bu görüşü desteklemektedir. Ağlamanın bize acılarımızı somut bir şeye dönüştürmemizi sağladığını ve travmanın azaltılmasında önemli ölçüde yardımcı olduğunu iddia ediyor.

Your Page Title

Ağlamaktan korkmayın. Ağlamak zayıflık belirtisi değildir. Sizi içeride yiyen şeyle yüzleşecek kadar güçlü olduğunuza dair bir işarettir. Karşı karşıya kalmanız gereken şeylerden kaçmadığınızın bir işaretidir. Ağlayın ve gözyaşlarınızın sizi olumsuzluklardan kurtarmasına izin verin.