Güvenmen Gereken 6 İçgüdüsel Duygu

“İçgüdü hissi”nin ne olduğunu biliyor musun? Hiç deneyimledin mi?

İçgüdüsel duyguların genellikle bir tür olarak bizi güvende tutmak ve olası tehditlere karşı uyarmak için geliştirdiğimiz içgüdüsel davranışlardan kaynaklandığı doğru olsa da, bunlar aynı zamanda genetik olarak sabitlenmiş bir kendini koruma duygusundan çok daha fazlasıdır. Psikolojiye göre “sezgi” ve “önsezi” olarak bilinen “içgüdüsel duygular”, dünyayı bilinçdışımız aracılığıyla algılama ve içimizde yaratabileceğimiz duygu, arzu ve fikirleri ortaya çıkarma yeteneğimizin tezahürüdür.

Basitçe söylemek gerekirse, içgüdülerimiz hem etrafımızdaki hem de içimizdeki dünyayı daha iyi anlamamıza yardımcı olan bir “altıncı his”tir. Sorun şu ki, çoğumuz bu içgüdüsel duyguları, ne anlama gelebileceğini ve onları ne zaman dinlememiz gerektiğini anlamakta zorlanıyoruz. Peki, hangilerinin dikkate değer olduğunu ve hangilerinin olmadığını nasıl bileceğiz?

İşte her zaman güvenmen gereken 6 içgüdüsel duygu örneği

1.Biri Sana Uygun Değilse

Kağıt üzerinde senin için mükemmel olması gereken ama olmayan biriyle hiç tanıştın mı? Belki seninle aynı şeyleri seviyorlar, aynı ilke ve inançlara sahipler ya da benzer bir geçmişe sahipler. Sebep ne olursa olsun, harika olduklarını ve onlarla tamamen mutlu olman gerektiğini bilirsin (romantik veya platonik olarak). Ancak açıklayamayacağın nedenlerden dolayı, sadece senin için doğru olmadıkları hissine kapılıyorsun; Onlardan gerçekten memnun olmadığını ve onu ne kadar zorlamaya ya da inkar etmeye çalışırsan çalış, derinlerde bir yerde bu kişinin sonsuza dek hayatında olması gerekmediğini biliyorsun.

2.Biri Seni Aldattığında

Dinlemeye başlaman gereken diğer bir içgüdü de, birinin sana karşı tamamen dürüst olmadığını veya bazı kötü niyetlerini sakladığını söyleyen içgüdüdür. Son zamanlarda olağan dışı bir şey yaptılar mı? Seslerinin tınısında veya konuşma şekillerinde farklı bir şey var mı? Beden dili sana gergin veya endişeli görünüyor mu (yani kıpır kıpır eller, huzursuz yürüyüş, göz teması kuramama)? Açılan bir kırmızı bayrak gördüğün an, onu reddetmek için acele etme. Sezgin bu konuda haklı olabilir ve güvende olmak üzgün olmaktan her zaman daha iyidir.

3.Bir Şey Yanlış Olduğunda

Bazen beynimiz tehlikede olmadığımız halde tehlikede olduğumuzu düşünmemizi sağladığı kesinlikle doğru olsa da (büyük bir sunumdan önce sahne korkusu hissetmek veya önemli bir test hakkında endişeli hissetmek gibi), bu öyle olmadığı anlamına gelmez. Ara ara onu dinlemeye değer. Sonuçta, içgüdülerimiz insanlığın doğuştan gelen hayatta kalma ve kendimizi koruma arzusundan doğar ve evrim, yıllar geçtikçe sadece bu duyuları ve yetenekleri keskinleştirmiştir. Bu nedenle, bir dahaki sefere aniden bir şeylerin yanlış olduğuna dair kötü bir his hissettiğinde, çevrene çok dikkat et. Olmayı bekleyen bir kaza var gibi görünüyor mu? Daha sonra pişman olacağını düşündüğün bir fırsatla mı karşılaşıyorsun? Gerçekten bir düşün ve kendini bir sürü belaya girmekten kurtar.

4.Kendini Güvensiz Hissettiğinde

İnsan zihniyle ilgili en şaşırtıcı şeylerden biri, davranışlarımızdaki ve çevremizdeki en ince değişiklikleri ve düzensizlikleri bile algılama yeteneğidir. Bazen bu ipuçlarını hissediyoruz ama henüz onlar için mantıklı bir açıklamamız yok, bu yüzden onları sadece önseziler veya içgüdüsel duygular olarak yorumlama eğilimindeyiz. Ancak birinin yanında veya belirli bir durumda kendini güvensiz hissettiğinde, bu hissi hafife alma! Çünkü ne yazık ki işler çok çabuk kötüye gidebilir ve bazen çok geç olmadan içinde bulunduğumuz tehlikenin farkına varamayız.

5.Kendini İyi Hissettiğinde

Sezgi, bizde bir sorun olduğuna dair ilk uyarı işaretlerini tespit etmemizi sağlayan inanılmaz bir hediyedir, bu yüzden zihninin ve vücudunun sana ne söylemeye çalıştığını dinle. Açıklayamadığın ani veya kronik ağrı hissediyor musun? Ya da belirgin bir sebep olmadan ruh halinde değişiklikler mi var? Fiziksel belirtiler (genellikle baş ağrıları, göğüs ağrısı, düzensiz kalp atışı, titreyen eller, ağız kuruluğu, boğazda sıkışma ve ani mide bulantısı/baş dönmesi nöbetleri) bazen içgüdülerinin sana bir şey söylemeye çalıştığının işaretleri olarak ortaya çıkabilir.

6.Ne İstediğini Bulduğunda

Son olarak, ama belki de en önemlisi, sonunda ne istediğini veya ne yapman gerektiğini anladığını hissettiğinde, seni doğru yola yönlendirmesi için sezgine güven! Bu, bir teklife evet demek, kariyer değiştirmek, nerede yaşayacağına karar vermek veya bir üniversite seçmek olsun, doğru seçimi yaptığını ‘bildiğin zaman anlarsın’ derken pek çok insanın kastettiği budur. Çünkü bazen, şimdiye kadar verdiğimiz en iyi ve en büyük kararlar, açıklanamayan bir netlik duygusu bizi alt ettiğinde ve bize baştan beri bildiğimizi, derinlerde gösterdiğinde, yalnızca birkaç dakika içinde verilir. İşin püf noktası sadece sezgimize dokunmayı öğrenmek ve onu dinlemektir.

Your Page Title

Bu tanıdık duygulardan herhangi birini daha önce hiç deneyimledin mi? Başkalarının yaptığı aynı hatayı yapma ve kendi sezgini itibarsızlaştırma. İçgüdülerimiz çoğu zaman rasyonel zihinlerimizden çok daha fazlasını anlayabilir ve algılayabilir.