Olumsuz Düşüncelerden Kurtulma Teknikleri

Olumsuz düşüncelerle yaşamak imkansız ve ondan kaçınmak oldukça zor. Bu nedenle, her birimiz olumsuz düşüncelerden kurtulma tekniklerinde ustalaşmalıyız. Oldukça basitler, sadece olumsuz duygular, düşünceler veya olaylar dalgasıyla kaplandığınızda onları hatırlamanız gerekiyor.

Olumsuz düşüncelerden kurtulma teknikleri

1.Negatif Düşünceleri Kesmek

Negatif bir düşüncenin zihninize sızdığını düşünüyorsanız, onu kesin. Analiz etmeye gerek yok, tartışmaya gerek yok, ona karşı savunma yapmaya gerek yok. Sadece bu düşünceyi kendinizden ayırın ve yerine başka bir şey koyun. Ve en önemlisi, bu düşünceyi kendinizde yakaladığınız an, hemen yapmalısınız.

2.Negatif Düşüncelerden Uzaklaşın

Bu teknik ilkinden farklıdır, bu düşünceden kurtulmak yerine ondan uzaklaşmak ve sanki kenardan bakıyormuş gibi gözlemlemekten ibarettir. Bu şekilde gözlemleyerek, bizi ele geçirmesine izin vermeyiz. Kendi kendinize, “Bana ne oluyor?” Diyorsunuz. Şimdi böyle bir düşünce bana geldi – onu zaten tırnak içinde adlandırıyorsunuz, böylece yerini belirliyorsunuz. Ve sadece seyrediyorsunuz. Olumsuz düşüncelere tepki verirseniz ve onları tarafsız bir şekilde analiz etmezseniz, sizin üzerinizde bir güce sahip olduğunu unutmayın.

3.Negatif Düşünceleri Aşın

Başka bir etkili teknik de olumsuz bir düşünceyi kendinizde bulur bulmaz absürt bir noktaya kadar abartmaktır. Önemli olan onu komik hale getirmektir. Kendinizi olumsuz bir düşünceye kaptırdıysanız resmi en komik şekilde hayal edin. Size ne oluyor, size ne söylüyorlar, nasıl görünüyorlar ve ne yapıyorlarsa… Abartın, gülün, saçma noktaya getirin. Bu olumsuz bir düşüncenin gücünden mahrum kalmasına yardımcı olan şeydir.

4.Negatif Düşünceleri Tersine Çevirin

Negatif düşüncelerimizin bize dayattığı her şeyi, onların tam tersine çevirmeliyiz. Bir şeyi yapamayacağınız düşüncesi aklınıza gelir gelmez, onun yerine tam tersini koymalısınız:

Belirli bir eylemi formüle edin. Finansal başarı elde edemeyeceğiniz düşüncesi aklınıza gelirse, hemen kendinize şunu söylemelisiniz: “Kesinlikle iyi bir finansal başarı elde edeceğim.”

“Ben hiçbir şey için iyi değilim, hiçbir şeye layık değilim” diyorsunuz. Bunun yerine “Ben her şeye layığım, çok sıradışı biriyim.” deyin. Tekniğin özü, negatif ve pozitif hakkında aynı anda düşünmenin kesinlikle imkansız olmasıdır, aynı anda bir şey hakkında düşünebiliriz.

Bilincinizden olumsuz bir düşünce attığınız ve yerine pozitif bir düşünce koyduğunuz anda, olumsuzun artık sizin üzerinizde gücü kalmaz.

Your Page Title

Bu zihin kontrol teknikleri birlikte veya ayrı ayrı çalışabilir. Size olumsuz bir düşünce gelir gelmez, bir boksör olarak önce ilk numarayla, sonra birkaç ikinci numarayla vurabilir veya belki üçüncüyle 2 vuruş gönderebilir ve sonra dördüncüyü ekleyebilirsiniz. En önemlisi, olumsuzluğun kontrolü ele geçirmesine izin vermezsiniz.