Negatif İnsanların Ortak Noktası Olan 6 Temel Özellik

İnsanlar farklıdır ve değişen derecelerde farklı özellikler gösterirler.

Muhtemelen, zehirli bir kişinin potansiyel olarak kendi kendine nasıl davranabileceği kesinlikle bireyseldir.

Bu bir durum, çevre veya temas halinde oldukları kişi olabilir.

Bununla birlikte, çoğu zehirli insan potansiyel olarak aralarında esasen ortak olan nitelikleri sergilemektedir. Öyleyse, toksik insanların ortak olan 6 temel özelliğine bir bakalım.

1. Yargılama

Böyle bir kişilikle uğraşırken büyük miktarda eleştirinin önünüze gelmesini beklemek oldukça normaldir. Bazen yüzeysel, bazen değil, zehirli kişi genellikle eylemlerinize ve hatta geçmişte kullandığınız sözcüklere bir bahane veya yol bulur. Nasıl davrandıkları, belirli bir duruma nasıl tepki verdikleri veya size nasıl hissettirdikleri neredeyse hiçbir zaman tartışma konusu değildir. Eve götürmeniz gereken önemli fikir, zayıflıklarınız ve muazzam hatalarınız nedeniyle neredeyse her şey için ağır suçu taşıyan kişi olduğunuzdur.

2. Manipülasyon

Yargılamacılığın gerçekten ustaca manipülasyon sanatıyla el ele geldiğini söylemek güvenlidir. Daha küçük veya daha büyük ölçekte olsa bile, aldatma neredeyse her zaman o kişiyle yaptığınız şiddetli dansın bir parçasıdır. Dahası, suçu değiştirme konusundaki küçümsenmemiş ustalık, aynı zamanda, kendinizi bir duvarla konuşurken bulduğunuz ve onun doğruyu söylediğine tamamen inandığınız durumu temin etmek için (en azından belirsiz bir süre için) çok ihtiyaç duyulan bir bileşendir.

3. Duygusal Şantaj

Bahsedilen önceki iki nokta ile çok bağlantılı olarak, duygusal şantaj, tabiri caizse, en değerli mücevheri ifade eder. Dahası, kısmen veya tamamen (duruma bağlı olarak) sizi iyi bir suçluluk dozu ile kör etmek için son dokunuştur. Evet, suçluluk duygusu, zehirli bir ilişki için bir gereklilik olduğu için, sık sık katıldığınız egzersizlerden biridir. Bununla birlikte, bu şantajın ne kadar şiddetli veya kontrolden çıkabileceği, ‘zehirli’ kişiye, kendinize ve içinde bulunabileceğiniz mevcut duruma son derece özneldir.

Bu nedenle, dikkatlice yargılayın ve en önemlisi, ihtiyaç duyduğunuzda kendiniz için önemli bir karar vermekten korkmayın.

4. Pasif Saldırganlık

Bazen daha önce bahsedilen aldatmaca nedeniyle pasif saldırganlığı tespit etmek zordur. Küçümseyen bir tondan karakterinize veya yeteneklerinize dair iyi hazırlanmış, gizli şüpheye kadar her şey, hatta bazen hakaretler bile mümkündür. Oyun alanı kesinlikle büyük ve bununla birlikte fırsatlarla dolu. Kendini gizlemekteki etkinliği nedeniyle ilk başta fark edilmesi karmaşık bir konu olduğunu söylemiştim. Kişinin kendi sağduyu anlayışından kaç kez şüphe ettirilebileceği ve bu nedenle sonuçlarına katlanabileceği (tabii ki değişkenlik gösteren) belirsizdir.

5. Duygularını Size Yansıt

Her şeyden önce, ‘zehirli’ insanlar kendi duyguları için çok az veya hiç sorumluluk almazlar.

Ne yazık ki, onları size yansıtmayı tercih ederler. Aynı zamanda bir savunma ve başa çıkma mekanizmasıdır. Bunu onlara açıklamak için çaba sarf etseniz bile, büyük olasılıkla dinlemeyeceklerdir. Bunun yerine, sizinki (büyük olasılıkla) kenara bırakılırken, onların bakış açılarının büyük bir gerekçelendirilmesi başlayacaktır. Asla kusurlu olmadıkları yönündeki güçlü inançları nedeniyle sorumlu tutulmayı önleme eğilimindedirler. Sonuç olarak, çoğu zaman “mağdur” statüsü talep ederek sempati kazanmaya çalışırlar.

6. Onlara Kendinizi Kanıtlamak Zorunda Olursunuz

Zehirli insanlar, çeşitli nedenlerle kendinizi onlara ‘kanıtlamanızı’ sağlar. Bunun anlamı, “asil” benliğinizi ve niyetlerinizi, onları bir şey veya biri yerine seçmek zorunda bırakarak göstermeniz gerekeceği anlamına gelir. “Böl ve fethet” bu sürece rehberlik eden ilkedir, çünkü büyük olasılıkla bunları hayatınızdaki diğer “anlamlı” yönler veya insanlar yerine seçmek zorunda kalacaksınız.

Bu davranışın nasıl sorunlu olabileceğini mantıklı bir şekilde açıklamak isteyebileceğiniz bir durumda, misilleme yapacaklarından emin olabilirsiniz. Nasıl mı? Tartışmanın odağını konuyu nasıl ele aldığınıza kaydırarak – üslubunuz, sözleriniz vb. Genellikle çözümlere değil sorunlara vurgu yapma eğilimindedirler.

Özetlemek gerekirse, yukarıda bahsedilen nitelikler, büyük olasılıkla, dahil olabileceğiniz “zehirli” bir kişi tarafından sergilenecektir.

Your Page Title (#satışortaklığı)

Hepsinin mevcut olmaması gerektiğini ve her bir özelliğin ifadesinin değişen dereceleri olduğunu bir kez daha vurgulamak önemlidir. Bu özelliklere aşina olmak ve çeşitli davranış kalıpları arasında ayrım yapma yeteneğine sahip olmak önemlidir.