Mazeret Kullanmak Bu 5 Korkunun Bir Sonucudur

Reddedilme korkusu, hayatımızı derinden etkiler. Bazı insanlar kendilerini inkar ile sonuçlanan koşullara soktuklarında gergin hissederken, bazıları için bu durum daha ezici hale gelir.

Bu korkuyu çeşitli faktörler tetikler. Yönetilen reddedilme korkusu zamanla kötüleşir ve kişinin hayatındaki kısıtlamaları artırabilir.

Bireyler her zaman mazeret yaratırlar. İstihdama, sosyal taahhütlere veya kişisel gelişime dayalı gerekçelerde bulunurlar. Birisini veya başka bir şeyi suçlama konusunda uzmanız, bu da eylemlerimiz için sorumluluk almaktan kaçınmamızı sağlıyor. Bir şeyler yapmamak için mazeret bulmak neredeyse bir eğlence haline geldi!

Burada mazaret kullanmanın bazı nedenlerinden bahsedeceğim.

1. Belirsizlik Korkusu

İnsanlar var olan gerçekliklerini altüst edebilecek riskleri alırken son derece temkinli davranırlar. Günlük rutinlerinin en yüzeysel yönünü bile değiştirmeme konusunda kararlılar. Bu eylemlerin kendi çıkarları için olması bile fark etmez.

Genellikle yeni yiyecekleri veya eğlenceleri daha küçük ölçekte keşfetmekte tereddüt ederler çünkü bu onların yerleşik kalıplarını kırar.

Daha büyük ölçekte, bireyler sonucun riske değmeyeceğinden korktukları için kariyerlerini veya yaşam tarzlarını değiştirmekte tereddüt ederler.

Sonuç olarak, insanlar şu anki koşullarında kalıyorlar, yeni bir şey denemeye cesaret etmeyi diliyorlar, ancak “bu sadece uygun bir an değil” gibi bir bahanenin arkasına saklanıyorlar.”

2. Sonuçlardan Korkma

Bazen, bireyler zaten doğru olduğunu bildiklerini kabul etmekten korkarlar ve sonuçla yüzleşmekten kaçınmak için gerekçeler icat ederler.

Birisi iş için yaklaşan bir son tarihi kaçırdıysa ve son tarihi kaçırmanın sonucunun fesih olacağının farkındaysa, amirine “tüm verilere zamanında erişemediğini” bildirmeyi tercih edebilir.”

Sonucun sorumluluğunu kabul etmek yerine, bir mazeret uydurur.

Kişi, “Yorgunum” diyerek zindelik yükümlülüğünü ortadan kaldırarak egzersizi göz ardı edebilir.” Bütün gün çalıştım ve egzersiz yapacak dayanıklılığım yok.” der

Mazeretler kaygan bir eğimdir ve bu tür kararlar kilo alımına ve zararlı alışkanlıkların yeniden ortaya çıkmasına neden olur.

Sonuç korkusunu kabul etmek, hem kişisel hem de mesleki başarıda artan öz saygı için daha dürüst olmayı gerektirir.

3. Hata Korkusu

Başarısızlık, sağlıklı yaşam tarzı değişikliklerine ulaşmada önemli bir engeldir. Başarısızlık korkusu, risk alamama ile ayrılmaz bir şekilde bağlantılıdır.

“Kızarmış yiyecekler yemek aile kültürümün bir parçası”, “Yapacak o kadar çok şeyim var ki başka bir şeyle uğraşacak vaktim yok” ve “Alışkanlıklarımı değiştirmek için çok yaşlıyım” bunların hepsinin felaket sonuçları olabilir.

Kendi kendine konuşma, “yapamam” dan “yapabilirim” zihniyetine geçmek ve bilinmeyene atlamak için gereken güveni geliştirmek için kritik öneme sahiptir — başarılı olsan da olmasan da.

4. İnsanlar Benin Hakkımda Ne Diyecek

Başkalarının bizim hakkımızda ne düşündüğünü önemsemenin bir ergen sorunu olduğu görülse de, yetişkinleri de etkiler. Tecrübelerime göre yetişkinler sık sık değişime direniyorlar çünkü ailelerinin ve arkadaşlarının desteğini ve kabulünü arıyorlar.

Başarımızı önemseyen birinin yanında bir şeyler yaptığımızı bildiğimizde profesyonel kararlar, yaşam tarzı ayarlamaları ve kişisel alışkanlık değişiklikleri yapmak daha kolaydır.

Çiftlerin bir yeme ve fitness rejimine başlamadan önce en sık dile getirdikleri endişelerden biri, bir tarafın taahhütte bulunmaya hazır olması, ancak diğer tarafın iznini ve desteğini beklemesidir.

Bireyler başkalarının kendileri hakkında ne düşündükleri konusunda endişe duymamak isterken, önemsedikleri ve saygı duydukları kişilerin özel onaylanması, bazı korkularının üstesinden gelmelerini sağlar.

5. Çaba ve Bağlılık Korkusu

Bazen insanlar tembeldir. Herkesin gevşemesi gereken dönemleri vardır. Yine de, bir kişinin birincil hayatta kalma modu, hiçbir şey yapmadan mümkün olduğunca az iş yapmak olduğunda, tembellikten muzdarip olabilirler.

Hedefler yaratma, yeni bir şeyler öğrenme, başarıya ulaşmak için çaba sarf etme ya da sadece yeni bir şey keşfetme korkusu, üstesinden gelinmesi gereken en zor kaygılardan biridir. Ayrıca, iş ve kişisel başarı için en zararlı özelliklerden biridir.

Proaktif davranış gerektiren bir şeyden korktuklarında birisine sağlıklı ayarlamalar yapması için ilham vermek çok daha zordur. Bu nedenle, tembellik, değişim için sağlıklı kökler kurma şansına sahip olmadan önce başarıya saldıran bir hastalık gibi görünüyor. Tembel bireyler, değişim korkularını yenme konusundaki ilgisizlikleri yüzünden felç olmuş gibi görünüyorlar.

Burada belirttiğim beş faktöre ek olarak, bireylerin neden mazeret yaptıkları konusunda başka birçok faktör araştırılabilir ve tartışılabilir.Tecrübelerime göre, korku, bireylerin hayatlarının en zorlu yönlerini değiştirmelerini engelleyen şeyin merkezinde yer almaktadır. Ancak korkularımızı nasıl yenebiliriz?

Kendimizle ve kendimiz hakkında konuşma şeklimizi değiştirerek başlayabiliriz. Sadece değişim korkumuza odaklanırsak, kendi kendine konuşmamız düşüncelerimizi kötü enerjiyle besler.

Korkuyu yenmeye odaklanırsak, kendi kendine konuşmamız başarımızı ateşleyen pozitif yakıt olabilir! İmkansız bir başarı gibi görüneni gerçekleştirir, ancak çoğu zaman en basit eylemler en fazla etkiye sahiptir. İyimserlik ve kendini onaylama üzerine yoğunlaşmak bu sürece yardımcı olacaktır.

Your Page Title (#satışortaklığı)

İnsanlar var olan gerçekliklerini altüst edebilecek şeylerle ilgili risk alırken son derece temkinli davranırlar. Günlük rutinlerinin en yüzeysel yönünü bile değiştirmeme konusunda kararlılar. Sonuç korkusunu kabul etmek, içeride katlanarak daha dürüst olmayı gerektirir.