Nezaket ve Sevgi: Kelimeler Beynimizi Nasıl Değiştirir?

Kullandığımız kelimelerin seçimi, kelimenin tam anlamıyla bilincimizi değiştirir. Bu nedenle, “Bilinci değiştirebilen kelimeler” kitabının yazarları, Jefferson Üniversitesi’nden Dr. E. Newberg ve iletişim uzmanı M. Waldman, genlerin (fiziksel ve duygusal stresten sorumlu olan) ifadesini değiştirmenin tek bir kelimeyle yapılabileceğine inanıyorlar.

“Aşk” ve “barış” gibi olumlu kelimeleri yüksek sesle söylemek, bilişsel işlevi ve beynin “mantıksal” merkezlerin bulunduğu ön lobunu optimize ederek beyin işlevini uyarır. Olumlu kelimelerin sık kullanımı beynimizdeki motivasyon merkezlerinin işleyişini uyarır. Tersine, olumsuz kelimeler stresle savaşmaya yardımcı olabilecek belirli nöro-maddelerin sentezini engeller. Hepimiz bir şey için endişeleniyoruz. Beynimiz bizi tehlikelerden bu şekilde korur. Kendimizi olumsuz düşünce ve kelimelerle sınırlamadan, beyindeki korku merkezlerini harekete geçirerek bazı stres hormonlarının kan dolaşımına salınmasına neden oluyoruz. Ve onlar, nörotransmitterler gibi, beynin normal işleyişini baskılayarak düşünmeyi ve mantığı etkilerler. Waldman ve Newberg’e göre, “kötü” kelimeler beyne “tehlike sinyalleri” göndererek mantıksal düşünme merkezlerinin çalışmasını kısmen baskılar.

Your Page Title

Yazarlar, doğru ve olumlu kelimelerin bir kişi için gerçekliğini nasıl değiştirdiğini tam olarak açıklar. Olumlu konuşmanın ön lobun işleyişini uyardığını savunuyorlar. Motor korteksle ilişkili belirli konuşma merkezleri burada bulunur (motor korteks vücudun hareketinden sorumludur). “İyi” sözcüklerin uzun süreli kullanımı, insan beyninin bir dizi başka alanını etkiler. Değişiklikler ayrıca kişinin kendini ve diğer insanları algılamasını etkileyen parietal lobu da etkiler. Olumlu bir dünya görüşü, bir kişinin yalnızca insanlarda iyi olanı fark etmesini sağlar olumsuz ve şüphelere yol açar. Bir kişinin bilinçli düşüncelerinin, sözlerinin ve duygularının uzun süreli etkisi altında, talamusunun şekli de değişir. Bütün bunlar onun gerçekliğini nasıl gördüğünü etkiler. Olumlu kelimelerin bilinç üzerindeki etkisinin araştırılmasına başka bir çalışmada devam edildi. Orada, 35-54 yaş aralığındaki bir grup insana, gün içinde deneyimledikleri, yatmadan önce bir günlükte üç şeyi işaretlemeleri ve onlar için neden önemli olduklarını açıklamaları görevi verildi. Sonraki üç ay boyunca, bu insanların mutluluk seviyeleri istikrarlı bir şekilde arttı, endişe ve depresyon duyguları azaldı. İç gözlem, olumlu duygu ve düşüncelere odaklanmak gibi, sağlığımızı ve refahımızı olumlu yönde etkiler ve bu da beyin işlevselliğini artırır.