Sessizliğin Bedenini, Zihnini Ve Ruhunu Nasıl İyileştirebileceğini Keşfet

Meditasyon pratiği, tüm evrenin seni sesle doldurduğunu hissetmeni sağlar, sanki dalgaları sadece sana, yönlendirilmiş gibi.

Farkındalık meditasyonu için ses doğrusal değil daireseldir ve merkez üssü bireyin kendisidir. Başka bir deyişle, nerede olursan ol, her zaman sesin merkezi olacaksın çünkü “Sesler için sen, tüm evrenin merkezisin. Her ses daireler halinde sana doğru yönlendirilir”.

Meditasyon pratiği, tüm evrenin seni sesle doldurduğunu hissetmeni sağlar, sanki dalgaları sadece seni, merkeze yönlendirmiş gibi. Çünkü merkezde ses yok; Bedensel, psişik ve ruhsal bedenin her bir zerresini büyülerken, evreni vecd içinde dinleyebilmek için tam bir sessizlik içindedir.

Bu o kadar eski bir uygulamadır ki, Pythagoras’ın öğrencilerinin Croton’daki okuluna kabul edilmek için beş yıl boyunca sessizlik içinde oldukları söylenir. Bu, Pisagor’un kozmolojisiyle, reenkarnasyonla ve karma yasasının Yunan versiyonuyla bağlantılı olan ve bu nedenle gece boyunca eylemlerinin yasanın öğretilerine uygun olup olmadığını gözlemleyen ahlaki bir çalışmaydı.

Böylece susmak, yalnızca davranışsal bir eylem olmaktan çıkar; ‘ilk önce tüm dünyanın seni seslerle doldurduğunu dinleyeceğin ve sonra, bir andan diğerine, bilincin ortaya çıkacağı ve kendinin mümkün olacağı bir simya deneyimi haline gelir. hayatın merkezi olan sesin tamamen yokluğunu dinlemek.’

Sessizlik Nasıl Bu Kadar Gürültülü Olabilir

Başka bir deyişle, sadece evrenin güzelliğinin değil, aynı zamanda ‘ahlaksızlık, öfke, ajitasyon, savurganlık, sapmalar veya günahlar’ın da farkına varılmasını sağlayan sessizliktir; Ve böylece saf olanı saf olmayandan ayırmak için şimdiki zamana canlılık ve bütünlükle gir. Sessizliği dinlemek bir şekilde hem bedeni hem de zihni aydınlanma durumunda tutmaya neden olur.

Buna ek olarak, sessizlik bir dizi sağlık yararı sağlar:

– Kandaki kortizol ve adrenalin düzeylerini azaltarak kaygı ve stresi kontrol etmeye yardımcı olur;

– Kortizol ve adrenalin düzeylerinin düşük olması, fazlalığı nezle, yeme ve uyku bozuklukları gibi hastalıklara neden olabilen hormonlar sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir;

– Hipertansiyon, hipotansiyon, kalp yetmezliği ve böbrek hastalıkları gibi hastalıkların olasılığını azaltarak kan basıncını ideal seviyelerde tutmayı sağlar;

– İyilik ve mutluluk hissine yansıyan endorfin dozunu arttırmanın yanı sıra fiziksel ağrıyı azaltır.

– Dikkat, hafıza ve öğrenme gibi bilişsel aktiviteyi geliştirir.

Ortalama bir insan, bir gün içinde başına gelen olayların öneminin zar zor farkındadır. En değerli derslerden bazıları fark edilmeden gider. Yakından gözlemlememek, ayrım yapmamak ve gereken vurguyu yapmamak… bizi eylem deneyiminin farkındalığından mahrum eder.

Günün sonunda birkaç dakikanı ayır, sessizlik ve rahatlama ara ve günün olaylarının bir dizi tablo gibi içinden akmasına izin ver. Bu uygulamada, gece olan son şeyden şafakta olan ilk şeye doğru tersine gitmek adettendir. Bu öyle bir şekilde ki, sebep ve sonuç arasındaki ilişki daha nettir.

Felsefi açıdan faydalı olabilmeleri için, kişisel katılım olmadan, olaylarla özdeşleşmeden, geçmişe bakış yapılmalıdır. Kendi zayıflıklarımızdan çok, güçlü yanlarımızı görmeliyiz…

Genellikle bu disiplin birkaç dakika ile sınırlandırılmalı ve aktivitelerden ayrıldıktan hemen sonra uygulanmalıdır. Zihin kayıtsız ve tamamen sakin kalmalıdır. Herhangi bir türde duygusal refleks olmamalıdır. Farkında olduğumuz, ancak kişisel olarak tepki vermediğimiz bir deneyim olmalı. ”

Your Page Title

Hayatın merkezini dinlemeye başladığında, başka hiçbir ses dikkatini dağıtamaz. Sadece sesin giremeyeceği bu noktaya ulaşmasına izin ver, çünkü bu nokta sensin. Dışarıdan gelen ses ne olursa olsun, önemli olan merkezde olduğunu ve bu sayede içinde huzurlu bir sessizliğin hakim olduğunu hatırlamaktır.