Bu Sorulara “EVET” Yanıtı Verirseniz, Etrafınız Bencil Ve Çıkarcı İnsanlarla Çevrilidir

Manipüle
Manipüle

Bencil ve manipülatif insanlar kelimenin tam anlamıyla her yerdeler. Bu yüzden onları içsel olarak neyin ayırdığını bilmeniz gerekir, böylece onları dikkatlice “tarayabilirsiniz” onların yalan ve aldatmaca ağlarına düşmekten kaçınabilirsiniz. Karanlık manipülasyon sanatı, kurban olan kişinin “yönelimini” kaybetmesine hizmet eder, böylece onları gerçek olandan başka bir gerçekliği görmeye teşvik eder. Bencillik ise bütünlüğünü “kırmaya” ve onu bir rahatsızlık, yalnızlık, tatminsizlik ve sevgisizlik durumuna sokmaya hizmet eder. Bu karışım öldürücüdür.

Bencil ve manipülatif insanlarla çevrili olanlar, açıkladığım bu iki senaryo ile kaçınılmaz olarak karşılaşırlar. Bu nedenle, kendimizi onların kötülüklerinden koruyabilmemiz için zehirli insanları ayırt eden işaretleri bilmek gereklidir. Bu sorulardan sadece birine bile “EVET” yanıtı vermek zorunda kaldıysanız, gözlerinizi açmanız ve yaklaşan tehlikeden uzaklaşmanızı tavsiye ederim.

1. SIKLIKLA YALANLARIN MAĞDURU MUSUNUZ?

Yalanlar, gerçeği gizemlileştirme sürecini yaratır ve ikili bir işleve sahiptir: yalancı için bir avantaj ve kurban için bir dezavantaj yaratmak.

Avantajı kullananlar bu sayede isteklerini rahatlıkla yerine getirebilmekte ve istedikleri yere rahatsız edilmeden ulaşabilmektedir. Dezavantajlı olanlar ise çarpıtılmış bir gerçeklikle yüz yüze kalın bir sahte görünüşler ağı içinde bulurlar kendilerini.

2. İSTEDİĞİNİ YAPMAKTA ÖZGÜR MÜSÜNÜZ?

Bencil ve manipülatif insanlar her şey üzerinde kontrol sahibi olmak isterler: durumlar ve insanlar.

Belirli fikirler, seçimler veya davranışlar kendilerine uygun yönde “akmazsa”, istenmeyenleri dizginlemek ve kontrol altına almak için bir baraj gibi yükselirler.

İster ifade ister eylem olsun, özgürlüğün yokluğu, mağdurun farkındalığını uyandırması gereken bir alarm zilidir.

3. DÜŞÜNDÜKLERİNİZ VEYA YAPTIKLARINIZ İÇİN YARGILANIYOR MUSUNUZ?

Yapıcı eleştiriden büyük ölçüde farklı olan yıkıcı eleştiri de önemli bir uyandırma çağrısıdır.

Kendisini ilgilendirmeyen her şeyi yargılayan bir kişi, zararlı bir tavır ve mızmızlanma psikolojisi gösterir.

İnşa edenler ve yok edenler var. Kesinlikle kendi düşüncelerinin ve/veya eylemlerinin ürünü olmayan her şeyi yok etmeye niyetliler.

Korkakça yıkım süreci, bundan muzdarip olanların psiko-fiziksel refahını baltalar, bu nedenle başkalarının yaptıklarını küçümseyen / alay eden herkesi salıvermek gerekir.

Kişinin yaşamının kontrolünü yeniden kazanmasının ilk adımı, her türlü kısıtlamayı ortadan kaldırmaktır.

Your Page Title (#satışortaklığı)

Eleştirinin ve önyargının sınırlayıcı kuşatmasından bir kez kurtulduğunuzda, kendi varoluşsal anlamınızı aramak için özgürce dolaşmak mümkün hale gelir.