Kuantum Mekaniği, Hepimizin Gerçekten Nasıl Bağlı Olduğumuzu Ortaya Koyuyor

“İnsanların birbirlerine nasıl davrandıkları ve birbirimizden nasıl bu kadar uzak olduğumuz ve birbirimizi nasıl yargıladığımız konusunda üzülüyorum, gerçek şu ki, hepimiz birbirimize bağlıyız. Hepimiz aynı moleküllerdeniz.”

Hepimiz biliyoruz ki, derinlerde hepimiz birbirimize bağlıyız. Fakat bu bağlanma kavramı sadece büyülü bir duygu mu yoksa somut bir gerçek mi?

Kuantum mekaniği ya da mikro dünya devletlerinin incelenmesi, gerçeklik hakkında düşündüğümüzün böyle olmadığını göstermektedir. İnsan beynimiz, gerçekte hiçbir şey gerçekten ayrılmadığında — insanlar da dahil olmak üzere – ayrılma fikrine inanmamız için bizi kandırır.

Ayrılık Algısı

Dünyanın en egemen güçlerinden biri olmak için büyüyen ve gelişen bir tür olarak, onun en büyük görkemi olduğumuza inanmaya başladık. Elbette, bu düşünce yavaş yavaş buharlaştı, ancak bugünün kültüründe hala ağırlık taşıyor.

Fakat atom dünyasına büyüteçli bir mercekle baktığımızda, tam olarak düşündüğümüz gibi olmadığımız ortaya çıkıyor. Atomlarımız ve elektronlarımız, rüzgarda esen pencerenin dışındaki meşe ağacının makyajından daha önemli değildir. Aslında bunu okurken oturduğun sandalyeden bile çok daha az farklıyız.

Kuantum mekaniğinin bize kazandırdığı tüm bu bilgi ve bilgeliğin en zor kısmı, çizgiyi nerede çizeceğimizi bilmememizdir. Öncelikle beynimizin fizyolojisi evreni olduğu gibi gerçekten deneyimlememizi engellediği için. Algımız bizim gerçekliğimizdir, ama evrenin algısı değildir.

Kuantum Teorisinin Temelleri

Birini düşündüğümüzde ya da bir başkasına olan sevginin hafifliğini hissettiğimizde atom altı düzeyde neler olduğunu gerçekten anlamak için önce mikro dünya ile makro dünya arasındaki uçurumu kapatmalıyız.

Bu, söylenenden çok daha kolaydır, çünkü mikro dünya önemli ölçüde farklı yasalar altında çalışır. Sicim Teorisi, evrenimizin küçük küçük sicim parçacıklarından ve dalgalardan oluştuğunu belirtir.

Bu teoriye göre, bu dizeler yaşadığımız evrenin yapı taşlarıdır ve çoklu evreni ve içinde var olan 11 boyutu oluşturur.

Kuantum Dolaşıklığının Ürkütücü Eylemleri

1935’te Albert Einstein ve arkadaşları kuantum mekaniğinin denklemlerinde gizlenen kuantum dolanımını keşfettiler ve gerçekte ne kadar “ürkütücü” ve garip olduğunu fark ettiler. Bu, Einstein, Podolsky ve Rosen tarafından tanıtılan EPR paradoksuna yol açar.

EPR paradoksu, kuantum dolanmasının etkilerini açıklamanın tek yolunun evrenin yerel olmadığını veya fiziğin gerçek temelinin gizli olduğunu (gizli değişken teorisi olarak da bilinir) varsaymak olduğunu belirtti.

Bu durumda yerelliğin anlamı, dolanan nesnelere meydana gelen olayların, olaylar uzay-zaman yoluyla iletişim kuramadığında bile, sınırlayıcı bir hız olarak ışık hızına sahip olan uzay-zaman ile bağlantılı olmasıdır.

Yerelsizlik, uzaktaki ürkütücü eylem olarak da bilinir (Einstein’ın fenomeni tanımlamak için ünlü ifadesi).
Şu şekilde düşünün, iki atom birbiriyle temas ettiğinde, birbirleriyle bir tür “koşulsuz bağ” yaşarlar. Bu, gözlemleyebildiğimiz kadarıyla sonsuz miktarda alanı kapsıyor.

Bu keşif o kadar tuhaftı ki Albert Einstein bile Kuantum Dolanmasının gerçek olmadığını ve sadece evrenin işleyişinin tuhaf bir hesaplaması olduğunu düşünerek mezarına gitti.

Einstein’ın günlerinden beri, kuantum dolanmasının geçerliliğini test etmek için çok sayıda deney yapıldı; bunların çoğu, iki parçacık temas ettiğinde, birinin yönü değişirse, diğerinin de değişeceği teorisini destekledi.

2011’de Cenevre Üniversitesi‘nden Nicolas Gisin, uzay ve zaman alanının ötesine geçen bir iletişim biçimi olan bu şeye tanık olan ilk insanlardan biriydi.

Atomun ne yaptığını iletmesi için tipik olarak hava veya boşluk gibi bir ortamın olacağı yerde; kuantum dolanması sırasında, ortam yoktur, iletişim anlıktır.

Gisin’in İsviçre’deki çalışmaları sayesinde insanlar, insanlık tarihinde ilk kez foton parçacıklarının kullanımıyla kuantum dolanmasına fiziksel olarak tanık olabiliyorlardı.

Peki bu insanlar için ne anlama geliyor?

Princeton Üniversitesi’nden kıdemli bilim insanı Dr.Roger Nelson, Küresel Bilinç Projesi (GCP) adı verilen 14 yıllık bir çalışma ve organizasyona başladı. GCP, dünya çapında 60’tan fazla ülkeye yerleştirilen ve rasgele sayılar üreten elektromanyetik korumalı bilgisayarları (“yumurta” olarak adlandırılır) kullanır.

Her bilgisayarın (yumurta) bir bozuk para çevirdiğini ve sonucu tahmin etmeye çalıştığını düşünün. Kafalar “1’ler” ve kuyruklar “0’lar” olarak sayılıyor. Her doğru tahmin ettiklerinde, bunu bir “hit” olarak görüyorlar. Bilgisayarlar bunu saniyede 100 kez yapıyor.

Projenin tamamında ölçülen önceden belirlenmiş 426 olay boyunca, kaydedilen isabet olasılığı 2’de 1’den fazlaydı, olasılığın açıklayabileceğinden çok daha fazlaydı. İsabetleri milyonda 1’lik bir olasılıkla ölçülüyordu.

Hem dünyaya hem de şüphecilere, kuantum fiziğinin bile kendini en az olası yerlerde gösterdiğini hatırlatmak.

Bunun psikolojik ve felsefi alanda anlamı, bir zamanlar hayal gücümüzün bir ürünü olduğunu düşündüğümüz şeyin hayal edebileceğimizden çok daha gerçek olduğudur.

Birinin kalbine dokunduğunuzda, duygusal olarak birine bağlandığınızda, bir şey olur. Atomlarınız, evrendeki varlığınızın yapı taşları birbirine karışıyor.

Elbette, çoğu fizikçi size bu karışıklığı, bu “ürkütücü” bağlantıyı başka bir canlıya hissetmenin imkansız olduğunu söyleyecektir. Ama geçmişteki bir sevgiyi ya da bir annenin tehlikede olan çocuğuyla ilgili açıklanamayan bilgisini yansıttığınızda; o zaman gerçekten durup kanıtlara bakmanız gerekir.

Hepimizin birbirine bağlı olduğuna dair işaretler var ve bunun, hepimizin insan olduğu basit gerçeğinden çok evrenin yaratılışıyla ilgisi var.

Your Page Title

Bu sihir değil, kuantum mekaniği.