Yetersiz Hissediyorsan Aklında Bulundurman Gereken 5 Şey

Değersizlik duygusu genellikle olumsuzluk ve ilgisizlik duygusuna eşlik eder. Bu duygular tipik olarak depresyonla ilişkili olsa da, zayıf benlik saygısı, ihmal, istismar, travma veya kişinin benlik duygusunu tehdit eden hoş olmayan koşullar nedeniyle de ortaya çıkabilir.

Değersizlik duygularından muzdarip olmak son derece üzücü olabilir ve günlük yaşamda düzgün çalışmayı zorlaştırabilir. Yaptığın hiçbir şeyin doğru olmadığına veya çabalarının boşa çıkacağına inanıyorsan, hedeflerini takip etmek için mücadele edebilirsin. Sonuç olarak, bu üzücü duygularla başa çıkmak ve gerektiğinde destek aramak için stratejiler geliştirmek kritik öneme sahiptir.

Neden Yetersiz Hissediyorsun?

Çeşitli koşullar değersizlik duygularını tetikleyebilir. Bu faktörler yetiştirme, sosyal deneyimler, açıklama tarzı, stresli durumlar ve zihinsel sağlık bozukluklarını içerebilir. Bu tür duygularla mücadelen için olası birkaç açıklama aşağıdakileri içerir:

1. Çocuklukta Travma

Hayatının geri kalanında seninle birlikte kalmış korkunç çocukluk deneyimleri yaşamış olabilirsin. İstismara maruz kalmış ya da sürekli ebeveynleri ya da diğer bakıcılar tarafından azarlanan çocuklar yetişkinlikte de önemsizlik duygularına devam edebilir. Araştırmalara göre, bu erken kişilerarası travmalar daha sonraki değersizlik duygularıyla bağlantılıdır.

2. Olumsuz Olayları Senin Suçunmuş Gibi Algılamak

Davranışların veya niteliklerin için hoş olmayan koşulları suçlayabilirsin. Hoş olmayan olayları içsel nedenlere bağlayan bireyler, değersizlik gibi depresif belirtilere daha duyarlı olabilirler.

3. Eleştiri

Geçmişte eleştirilerle karşılaşmış olabilirsin. Bir kişinin bozulduğu veya başkalarından gelen eleştirilerle karşı karşıya kaldığı olumsuz olaylar da insanların kendilerini değersiz hissetmelerine neden olabilir.

4. Kaygı ile Başa Çıkmada Zorluk

Stresle başa çıkmakta zorluk çekiyor olabilirsin. Hem şiddetli hem de uzun süreli stres, bir kişinin kendi algılarını olumsuz yönde etkileyebilir. Maddi zorluklar, boşanma veya iş kaybı gibi önemli bir gerilemenin ardından kendini değersiz hissedebilirsin.

5. Ruh Sağlığı Sorununun Bir Belirtisi

Psikolojik bir sağlık probleminden dolayı yas tutuyor olabilirsin. Depresyon ve diğer duygudurum bozukluklarına sıklıkla utanç, suçluluk, çaresizlik ve değersizlik duyguları eşlik eder. Bu belirtiler sıkıntıya neden olur ve rutin günlük görevleri yerine getirmeyi zorlaştırır.

Yetersiz Duygularla Başa Çıkmanın Yolları

Bu yetersizliklerin üstesinden gelmek çok mümkün. Zaman alıcı ama uygulanabilir. Yeterli zamanla, hak ettiğin tatmin, başarı ve sevgi duygusunu yaşayabileceksin!

Günlük Kaydı

Kendine biraz zaman ayır, duyguların ve düşüncelerin hakkında günlük tut. Olumsuz fikirleri not edersen, bunları yeniden çerçevelemeye ve üstesinden gelmeye çalış!

Kendine Bir Güven Artışı Sağla

Aynada kendi kendine olumlu cümleler söyle.

Meditasyonu Düşün

Bazen tek ihtiyacımız kendimize huzurlu bir dakika ayırmak. Meditasyon pratiğinin olması harika! Yeni başlamış olsan da, düzinelerce mükemmel rehberli meditasyon var. Ayrıca, yalnızca yetersizlik duygularına odaklananları da bulabilirsin.

Kendini Bir Ebeveynin Veya Arkadaşının Olmasını İstediğin Şekilde Güvence Altına Al

Takdir edilmeyi hak ediyorsun. Sen hayatında olağanüstü başarılar elde etmiş olağanüstü bir insansın. Kendine kocaman bir kucak aç ve kendine sevilen birine söyleyeceğin her türlü şeyi söyle.

Keyif Aldığın Aktiviteleri Gerçekleştir

Çabalarını sevdiğin ve seni mutlu eden etkinliklere yeniden odakla. Bu aktiviteler, ruh halini ve genel refahını iyileştirmene yardımcı olabilir, benlik saygını artırmaya başladığında seni başarıya konumlandırır.

Küçük, Ulaşılabilir Bir Hedef Belirle

Çok fazla çabaladığımızda ve başarısız olduğumuzda bu, yetersizlik duygularımızda haklı hissetmemize neden olabilir. Gerçek şu ki, ılımlılık uygulaman ve zaman içinde geliştirmek istediğin becerileri uygulaman gerekebilir. Kısa, ulaşılabilir hedefler belirle, çalışmayı bölümlere ayır ve geliştirmek istediğin becerileri uygula.

Mevcut Yaşam Tarzını Geliştir

Egzersiz, yiyecek ve diğer yaşam tarzı seçimleri zihinsel ve fiziksel sağlığının tamamen iyileştirilmesine katkıda bulunabilir. Sürekli egzersiz yapamıyorsan, sağlıklı beslenme seçeneklerini benimse, uykunu ve sağlığının diğer yönlerini izle. Zamanla ruh halin ve benlik saygın gelişmeye başlayacaktır.

İyi Olduğun Etkinliklere Katılımını Artır

Sevdiğimiz olaylara dahil olduğumuzda, yeteneklerimizi geliştirebiliriz. Güç alanını belirle ve daha fazlasını hayatına dahil etmeye çalış. Büyüklük yeteneğine sahip olduğunu fark ettiğinde, yeni şeyler yaparken kendini daha güvende hissedeceksin.

Değersizlik duygusu genellikle olumsuzluk ve ilgisizlik duygusuna eşlik eder. Bu duygular tipik olarak depresyonla ilgilidir, ancak zayıf benlik saygısı, ihmal, istismar, travma veya bir kişinin benlik duygusunu tehdit eden diğer koşullar nedeniyle de ortaya çıkabilir.

Your Page Title

Aynada günlük olarak kendine söyleyebileceğin bir senaryo oluştur. Okuma veya duş alma gibi iyi bir aktiviteye katılarak kendini olumsuz duygulardan uzaklaştır.