Yüksek Benlik Saygısının 7 İşareti

Benlik saygısı, kendinle ilgili genel fikrindir. Yeteneklerin ve sınırlamaların hakkında ne düşündüğündür.” Sağlıklı bir özgüvene sahip olan insanlar kendilerini olumlu ve bütünsel bir şekilde görürler. Güçlü yönlerini bilir ve kabul ederler. Aynı zamanda zayıflıklarının ve “kusurlarının” da farkındadırlar. Kendilerini sadece “iyi” ve “kötü” nün ötesinde görebilirler.

Eğer yüksek benlik saygısına sahip olduğunu düşünüyorsan buradaki işaretlerin sana ne kadar uygun olduğuna bir bak.

1. Tutarlı Öz-Şefkat Uygulaması

Kendine bakmak için gerçekten çaba sarf ettiğinde büyük bir özgüvene sahip olursun. Bazıları kendini ilk sıraya koymayı bencil bir davranış olarak görse de, aslında tam tersidir. Uçuş görevlilerinin kalkıştan önce yaptıkları acil durum prosedürü duyurusunu düşün. Hatırlarsan, her zaman acil bir durumda başkalarına yardım etmeden önce oksijen maskeni takman gerektiğini vurgularlar. Çünkü uçuş sırasında yaşanabilecek acil bir durumda oksijenin biterse, kendin dahil hiç kimseye yardım edemezsin. Kendimize bakmayı başaramadığımızda, herkes zarar görür. Yüksek benlik saygısı ile elinden gelenin en iyisini yapmak için zihnini, bedenini ve ruhunu beslediğinden emin ol. Sürekli olarak kendini sevme, kendini takdir etme ve kendini olduğu gibi kabul etme, sağlıklı özgüveninin harika bir yansımasıdır.

2.Yıkıcı Davranışları Tanıma Ve Kaçınma

Yüksek benlik saygısına sahip olduğunda, zihinsel bir gerileme yaşadığını görebilir, zarar verici davranışlara dikkat edebilir ve bunlardan kaçınabilirsin. Kendine zarar veren davranış, kişinin kendini cezalandırmak için yaptığı duygusal veya fiziksel olarak “umursamaz” bir eylemdir. Bunlar her şekil ve boyutta olabilirler. Daha sağlıklı bir zihniyetin ve hayata bakış açın olduğunda, kendi değerini anlarsın, stres ve kaygı duygularıyla baş etmenin daha sağlıklı yolları olduğunu bilirsin. Sağlıklı benlik saygısına sahip olan insanlar, hayatın birçok iniş ve çıkışlarla geldiğinin ve her şeyin sonu olmadığının farkındadır.

3. Başkalarını Teşvik Etmek ve Neşelendirmek

Yüksek benlik saygısına sahip olmak, kendin ve çevrendekiler için harikadır. Kendini ve dünyayı alçakgönüllü bir bakış açısıyla görebilir, kendini daha iyi hissetmek için başkalarını aşağılamaya çalışmazsın. Kendine saygısı yüksek olan biri, yaşıtlarını ve aile üyelerini oluştururken, aynı zamanda düşüncelerinin, fikirlerinin ve duygularının önemli olduğundan emin olur. Bunun nedeni, kim olduğumuzdan memnun olduğumuzda, başkalarının da aynı şeyi kendi içlerinde görmesini istememizdir. Birbirinizi motive etmenin pozitifliği ve büyük bir topluluk duygusunu davet ettiğini görüyorsun. Bu yüksek benlik saygısına sahip olan biri olmanın birçok güzel özelliğinden sadece biri.

4. Kendin İçin Sorumluluk Kabul Etme

Yüksek benlik saygısına sahip olmak, eylemlerin ve bir bütün olarak hayatın için tam sorumluluk kabul etmekle birlikte gelir. Karakterini ve yaşam akışını etkileme yeteneğine inanmanın önemini anlıyorsun. Bir şey yolunda gitmediğinde, ne kadar kontrole sahip olabileceğini bilirsin, ama durum karşısında hiç kontrole sahip değilsen, onunla yüzleşir ve hareket etmenin sağlıklı yollarını bulursun.

Yüksek benlik saygısına sahip olanlar, sabit bir zihniyet yerine, gelişen bir zihniyet için düşünme modellerini ayarlama konusunda benzersiz bir yeteneğe sahiptir. “Sağlıklı özgüven, beklentileri karşılamadığında bile olumlu bir bakış açısını korumana yardımcı olur, çünkü geri bildirim ve büyüme fırsatlarına daha açık olursun.” Zihnini bu şekilde düşünmek için geliştirmenin anahtarı, kendini kabul etmeyi uygulamaktır. Güçlü bir özgüvene sahip olduğuda, durumu ve nasıl olduğunu kabul edersin. Yanlış yaptığın alanları anlarsın ve başkalarını suçlamazsın. İyi ya da kötü, hayatının gidişatının sorumluluğunu üstlenirsin. Her zaman eylemlerinin yaşamın üzerindeki etkisinin farkındasın.

5. Risk Almaya Daha Açık Olmak

Benlik saygısı yüksek olanlar risk almaya daha açık olma eğilimindedir. Sağlam bir güvene sahip olduğunda ve yeteneklerine inandığında, şansını denemekten çekinmezsin. Dürüstlüğünü yakın tutarsın, böylece sonuç herhangi bir durumda belirsiz olsa bile, yine de elinden gelenin en iyisini yapmaya istekli olursun. Şimdi bu durumda bile, aldığın riskler, aceleci bir dürtüden ziyade, bir dereceye kadar dikkatlice düşünülüyor. Geriye dönüp baktığında ve hayatın boyunca yaptığın seçimler ve eylemlerin üzerinde düşündüğünde, pişmanlık duymak istemezsin.

6. İhtiyaç ve Görüşleri İfade Etme Konusunda İddialı Olmak

Yüksek benlik saygısı olan bir kişinin bir başka anlamlı işareti de, ihtiyaçlarını ve fikirlerini ifade etmede iddialı olmalarıdır. Kendi öz değerinin farkına varırsın ve başkalarının saygı duymasını sağladığın beklentiler ve sınırlar koyarsın. Daha yüksek özgüvene sahip olduğunda, ihtiyaçlarının karşılandığından ve kendini benzer değerlere sahip insanlarla çevrelediğinden emin olursun. Kendi ihtiyaçlarını ve arzularını anlarsın, kendini gerçekten kontrol etmek ve en iyi şekilde hissetmek için bunları yerine getirmenin yollarını bulursun. Gerektiğinde yüzleşmekten de korkmazsın. Ama en önemlisi, bunu yaparken kendine güven ve kibir arasındaki farkı anlarsın.

7. Olağanüstü Dayanıklılığa Sahip Olmak

Son olarak, yüksek benlik saygısına sahip olan insanlar son derece dirençlidir. Başarısızlıklardan korkmazsın, kendi kişisel hayallerine ve hedeflerine ulaşma konusunda çok ısrarcısın.

Düşüşlerinin yolculuğunun sonu olmasına değil, başka bir yolculuğun başlangıcı olmasına izin veriyorsun. Kalp kırılmalarından ve hatalardan dersler alırsın, böylece yeni engeller karşısında daha iyi bir insan olursun ve reddedilme, seni yalnızca yeteneklerini kanıtlama ve potansiyelini ortaya çıkarma konusunda daha kararlı hale getirir.

Elbette, benlik saygısı yüksek olsun ya da olmasın, hepimiz hayatta hem iyi hem de kötü günlerle yüzleşmek zorunda olan insanlarız. Yüksek özgüvene sahip olmanın bir başka benzersiz niteliği de, kendi başarı tanımına ve oraya varmak için kendi yoluna sahip olmandır. Başkalarının onayını alma ihtiyacı duymazsın, ancak yol boyunca cesaretlendirmeyi takdir edersin. Varış noktana giden yolculuğa gerçekten değer veriyorsun.

Your Page Title

Güçlü bir özgüvene sahip olmak, takdire şayan bir özelliktir, ancak elde edilmesi zor becerilerden biridir. Bazen bir meydan okumayla karşı karşıya kaldığında pes eden biriyle, yoluna devam eden biri arasındaki tek fark benlik saygısı olabilir. Kendimize bakış açımız genellikle dünyaya bakışımızı değiştirebilir. Öyleyse, yüksek benlik saygısına sahip olanlar, başınızı dik tutarak yürümeye devam edin!