Zihinsel Yaralar Nasıl İyileştirilir: En Etkili Yöntemler

Tüm insanlar zihinsel yaralar alır – bazıları onlarla nasıl başa çıkacağını bilir, bazıları bilmez. Hayatında kötü bir şey olduysa, en etkili yöntemler onu daha hızlı, ruh ve enerji için en az sonuçla atlatmana yardımcı olacaktır.

Zihinsel yaraların onları görmezden gelmeden iyileşmesi gerekir. Gerçek şu ki, gelecekte daha da fazla sorun getirecek çok sayıda olumsuz programa yol açabilirler. Bu nedenle buradaki ipuçlarını takip etmeye çalış.

1.Sorunu Kabul Et

Çoğu insan zihinsel bir yara aldığında kendini kötü anılardan ve sorunlardan kapatmaya çalışır ama bu doğru değildir. Bu yapabileceğin en yaygın hatadır. Bir yarayı iyileştirmek için onu kabul etmen ve tam olarak hissetmen gerekir. Örneğin, sevdiğin biri tarafından terk edildiysen, hemen yeni bir ilişkiye girmene gerek yok. Olanları yeniden yaşa ve kabul et.

Fiziksel acı çektiğimizde, o noktaya odaklanırız. Aynı şey zihinsel problemler için de yapılmalıdır. Bu nedenle bu durumda en iyi tavsiye acıdan saklanmamaktır. Şu anda hissetmen gereken şeyi hissetmek için kendine izin ver – üzüntü, yalnızlık, kızgınlık. Ne zaman üstesinden gelmeye başlayabileceğini kendin hissedeceksin.

2.Gözyaşlarını Saklama

Bir kişi kendini kısıtladığında, çakraları ve biyolojik alanı üzerinde çok olumsuz bir etkisi olur. Çoğu zaman, ilk dakikalardan itibaren sorunlarla başa çıkmaya çalışanlar, gözyaşlarını gizleyen, sakinlik maskesi takanlar tarafından sinir krizi yaşarlar. Birçoğuna bu, iradenin, konsantrasyonun bir göstergesi gibi görünüyor, ama bu öyle değil. Güçlü insanlar yerini duygulara bırakır ama çabuk sakinleşirler. Her şeyi kendine saklayanlar, sadece açılmaktan korkarlar.

3.Felsefi Yaklaşım

Olan her şeyin hem olumsuz hem de olumlu yanı olduğunu anlamaya başladığında, yaşamak ve sorunlarla başa çıkmak çok kolay hale gelir. İade edilemeyenleri bırakabilmen ve kaçamayacaklarını kabul edebilmen gerekir. Her şeyi mümkün olduğunca basit tut. Durumu analiz etmeyi bırak. Kendini ve niteliklerini değerlendirirken, bir kez daha acı çekiyor ve endişeleniyorsun. Olanlardan en iyi şekilde yararlan. Olan ya da olmakta olan şeyde şimdi iyi bir şey bulamıyorsan, bu farkındalık daha sonra gelecektir.

4.Beklemeyi Öğren

Zamanın iyileştiğini söylemelerine şaşmamalı. Beynimiz ve enerjimiz bu şekilde çalışır. Araştırmalar, zamanla insanların tüm kötü anıları daha nötr olanlara dönüştürdüğünü göstermiştir. Mevcut sorunlar sana ne kadar büyük görünürse görünsün ve zihinsel yaralar ne kadar derin görünürse görünsün, yarın biraz iyileşeceklerdir. Yarından sonraki gün – biraz daha. Bu bir hafta veya belki birkaç yıl sürebilir.

5.Sağlığını İzle

Olumsuz duyguların seni aşağı çektiğini fark ettiğinde, yaşam tarzını değiştirmeye çalış. Fiziksel ve enerjik olarak güçlü olan bir kişinin zihinsel olarak kırılması daha zordur. Bu nedenle uzmanlar bu dönemlerde yeterince uyumayı, daha iyi yemek yemeyi ve hafif fiziksel aktivite yapmayı önermektedir. Bedenine iyi bak, o zaman hiçbir şey ruhunu tehdit edemez.

6.Değer Verdiğin Kişilerden Yardım İste

İyi bir arkadaşın varsa, ondan yardım iste. Onlara konuşman gerektiğini söyle. Seni inciten, seni bu kadar depresif veya endişeli yapan şeyin ne olduğunu söyle. Bu kişiden gerçek bir yardım beklemek hiç de gerekli değildir. Seni dinleyecek olması zaten ileriye doğru atılmış büyük bir adımdır. Ana şey, sana gülmemeleri ve seni kınamamalarıdır.

Your Page Title

7.Günlük Tutmak

Bu, iletişime bir alternatiftir. Bir kişinin yakın arkadaşları yoksa ve şikayet edecek kimsesi yoksa, olanları anlatıp, günlük tutmaya başlayabilirsin. Günlük bir dinleyici görevi görür ve genellikle bir kişiyle iletişim kurmaktan daha faydalıdır. Duygularını kağıda dökmek, kalp ağrısıyla başa çıkmana gerçekten yardımcı olur.