Sahte Empatları Gerçek Empatlardan Farklı Kılan 5 Şey

Dünyamız, olmadıkları bir şeymiş gibi davranan sahte insanlarla dolu. Bazen insanlara çok kolay güveniriz. Nasıl davranırlarsa davransınlar sahte birine inanmak kolaydır.

Sahte bir empatın yalanlarına inandığında, duygusal veya zihinsel olarak sana zarar verebilir. Kendi iyiliğin için, sahte bir empatı tespit ederken nelere dikkat etmen gerektiğini bilmelisin.

Gerçek empat, başkalarının duygularını hissedebilen bir kişidir. Bu, hayvanlara, hatta bazı yerlerin duygusal “titreşimine” kadar uzanır.

Çoğu zaman, empatlar zihin okuma yeteneğine sahiptir. Sahte empatlar özellikle bu tanımla gelen tanınmayı severler. Bazıları psişik yönlere inanırken, diğerleri empatların duygulara karşı oldukça hassas olduğu ve aktif olarak başkalarının duygularını hissetmeye çalıştıkları fikrine daha fazla sahiptir.

Gerçek empatlar yetenekleriyle doğarlar ve böyle bir yeteneğe sahip olduklarını bilmezler. Tüm hayatlarını herkesin duygularını bu kadar kolay algılamanın normal olduğunu varsayarak yaşarlar. Bilgileri olsun ya da olmasın, başka bir kişinin duygularını anlamak için bir dizi araç kullanırlar. Bunlara beden dili, ses tonu ve hatta bir kişinin kullandığı kelimeler dahildir. Sahte empatların ise bu tür ince değişiklikleri fark etmesi bile olası değildir.

Güçlü empatik insanlar için mesafenin yetenekleri üzerinde hiçbir etkisi yoktur. Televizyondaki belgeseller ve reality şovlar bile onlara duygusal izlenimler verebilir. Bu nedenle, gerçek empatlar genellikle duygu yüklü programları izlemekten kaçınırlar.

Burada birinin sahte empat olup olmadığını anlamana yardımcı olacak işaretlerden bahsedeceğim.

1. Seni Teşhis Etmek İstiyorlar

Sahte empatlar sana nasıl hissettiğini söylemek ister. Gerçek bir empatın yapacağı gibi, nasıl hissettiğini anlamaya ve uyum içinde olmaya çalışmak yerine, seni okumak istiyorlar. Duygularını teşhis etmek ve herkesin bunu bilmesini istiyorlar.

Örneğin, zor zamanlar geçirdiğini ve normalden biraz daha sessiz olduğunu hayal et. Gerçek bir empat bunu doğal olarak hissedecek ve nedenini anlayacaktır. Kaygı ya da üzüntü olsun, onlar da hissedeceklerdir. Muhtemelen sana duygularını ve hissettiklerini söylemezler, sadece telaşa kapılmadan yardım etmeye çalışırlar.

Sahte bir empat ise, bu durumu sempatik bir yaklaşım olmadan bir tahmin oyununa dönüştürecektir. Çünkü sadece seni okuduklarını fark etmeni istiyorlar.

2. “Hayır”ı İyi Karşılamazlar

Sahte bir empat, senin hakkında yanlış bir varsayımda bulunursa, ki bu büyük olasılıkla olacaktır, düzeltmeyi pek iyi idare etmeyecektir. Sahte empatlar, dikkat çekmek için böyleymiş gibi davranırlar ve kendilerini üstün, hatta onları özel yapan güçleri varmış gibi hissederler.

Gerçek bir empat, nasıl hissettiğin konusunda yanılmış olduğunda özür diler. Ama kendi duyguların hakkında yanıldığın konusunda ısrar etmeleri muhtemeldir. Sonuçta sihirli güçleri olan onlar.

3. Olumlu Duygularını Değil, Olumsuz Duygularını Dikkate Alırlar

Sahte empatlar, seni yakaladıklarını hissetmeni isterler, bu yüzden gizli tutacağın duyguları ortaya çıkarmaya çalışırlar. Birine kızgın olduğunu düşünürlerse, empatik oldukları için bunu ‘hissedebildiklerini’ söylerler. Aynı şey, sahip olduğunu düşündükleri herhangi bir üzüntü veya rahatsızlık için de geçerlidir.

Gerçek empatlar, başkaları olumlu duygular hissettiğinde bundan keyif alırlar çünkü bunu onlar da hissedebilirler. İyi duyguları paylaşırlar ve sana aynı duyguları yaşadıklarını söylemekten mutluluk duyarlar. Sahte empatlar, yeterince heyecan verici veya dramatik olmadıkları için olumlu duygularını not etmekle uğraşmazlar.

4.Herkese Empat Olduklarını Söylerler

Gerçek empatlar, yeteneklerini paylaşmaktan kaynaklanan dikkat ve kafa karışıklığına ihtiyaç duymazlar veya istemezler. Başkalarının duygularını hissedebildiklerini ortaya çıkarırlarsa, muhtemelen sorularla karşılaşacaklar. Sahte empatlar ise buna bayılır. Dikkat çekmek için can atarlar.

5. Duygusal Etkiyi Suçlarlar

Gerçek bir empat olarak, çevrendeki insanların ve yerlerin duygusal deneyimlerini sürekli olarak alırsın. Bu yorucu olabilir ve kendi ruh halin üzerinde bir miktar etkisi olacaktır. Sahte empatlar, bunun kötü ruh halleri ve kötü davranışları için bir bahane olmasına izin verirken, gerçek empatlar asla yapmaz.

Gerçek empatlar, dış dünyadan etkilenmenin mümkün olduğunu anlarlar, ancak bunun olumsuz olmasına veya çevrelerindeki insanları etkilemesine izin vermezler. Duyguları çok güçlü hale gelirse, ailelerini veya arkadaşlarını incitmektense bir süreliğine kendilerini uzaklaştırmayı tercih ederler.

Sahte empatlar ise öfkeli, hatta kaba davranacaklardır. Daha sonra kendilerini suçlamak yerine başkalarının etkisini suçlayacaklardır.

Your Page Title

Sahte empatların, duygularının üzerinde kontrolleri olduğu için özellikle tehlikeli insanlardır. Kendini bu insanlardan korumak için, sahte empat ile gerçek empat arasındaki farkları bilmen çok önemlidir. Hayatındaki biri sahte empat olma belirtileri gösteriyorsa, ondan uzak durman senin için en iyisidir.