6.Hissini Geliştirecek 12 İpucu

Altıncı duyu veya duyular dışı algı, beş fiziksel duyun (görme, duyu, ses, koku ve dokunma) yoluyla edinilmeyen bilgileri almana yardımcı olan güçtür. Bilgi alımı zihin yoluyla algılanır ve bilinçli akıl yürütme alanının ötesinde olan şeyleri bilirsin. Altıncı his, sezgi, telepati, psikometri ve durugörü gibi psişik yetenekleri ifade eden keskin bir sezgisel güçtür.

İnsanların altıncı his yetenekleri vardır ama çoğumuz onları asla fark etmemekteyiz. Altıncı hissin işaretlerinden bazıları şunlardır:

Bir kişinin duygularını, niyetlerini ve kişiliğini koklama yeteneğin var
Tehlikeyi veya rahatsızlığı hemen hissedebilirsin
Gelecekte işlerin nasıl gelişeceğini tahmin edebilir veya önsezi diyebilirsin.
Evcil hayvanlarla ve doğayla derin bir bağın var.
Herhangi bir fiziksel ipucu olmadan ölü insanları, yerleri ve geçmişleri “görme” yeteneğine sahipsin.
Açıklanamayan hareketi hissedebilir veya çevresel görüşünde gölgeler görebilirsin.

Altıncı his geliştirmenin birçok faydası vardır. Altıncı hissi yüksek insanlara bakarsan, her zaman bilinçli, yaratıcı ve yüksek enerji seviyelerini korurlar. Altıncı hissini keskinleştirdiğinde, sanatsal yeteneklerin aracılığıyla tutkuyu, sevgiyi ve duyguları daha iyi ifade edebilirsin. Ayrıca, yüksek bir benlik duygusu, daha sorumlu, şefkatli olma ve başkalarına karşı empati kurma yeteneği kazanırsın.

Altıncı hissini açmak veya geliştirmek için ipuçları:

1. Fiziksel Duyularını Güçlendir

Güçlü bir koku, dokunma, işitme, görme ve tat alma duyusuna ihtiyacın var. Algını geliştirmek için buradakileri mutlaka uygula.

Her gün kahve veya uçucu yağlar gibi güçlü kokuları solumaya çalış.

Birbirinden farklı unsurlara sahip alternatif türlerin müziklerini dinle

Günlük olarak göz egzersizleri yap (şakaklarına masaj yap, odaklan vb.)

Diyetine çeşitli yiyecekler ekle ve damak tadını canlandır

İpek gömlekler, taşlar, tohumlar gibi farklı şeylere dokun ve bunların nasıl hissettirdiğine dikkat et. Bu, duyusal tanıma modelini harekete geçirecektir.

Bu beş fiziksel duyuyu güçlendirmek, altıncı hissini keskinleştirecektir.

2.Farkındalığını Genişlet

Yargılayıcı olmayı bırak! Toplumda normal kabul edilenin ötesinde düşün ve inançsızlığı askıya al. Sosyal koşullanma, doğru olabilecek ya da olmayabilecek bir inanç sistemi yaratır ve eğer bundan asla çıkmazsak, yakın fikirli kalacağız.

Başkalarının görüşlerini kabul et, dünyayı keşfet, yeni deneyimler kazanmaya çalış, yeni inançlar geliştir ve bilgeliğini genişlet. Yani, bir dahaki sefere birisi seninle aynı fikirde olmadığında ona kırılma ya da amacını kanıtlamaya çalışma! Farklı bakış açılarını merak et ve bir problemi farklı açılardan düşün. Zekanı artıracak ve altıncı hissini keskinleştirecek.

3. Duygular Ve Baskılar

Her zaman iç benliğinle uyumlu kal ki topraklanmış kalabilesin. Akıl ve kalp çatışması her zaman orada olacaktır. Zihnini mantığa göre bırak ama kalbinin hissetme rolünü oynamasına izin vermeyi unutma.

Bir şeyi kalpten hissettiğinde, eylemlere dönüşür ve bu süreçte dönüşürsün. Bu nedenle, zihnini veya kalbini bastırma, gerçek duygularını sahte duygulardan ayırt etmeyi öğren. Kendine güvenmeyi öğren, hislerine güven yoksa yargılayıcı olursun, bu sadece zihnini bulandırır.

4. Dikkat Et

Her saniye dikkatli olman gerekir ve bu ancak etrafındaki her küçük şeye dikkat ettiğinde mümkündür. Tüm duyularını kullan! Koridoruna doğru yürürken adımları say, çevrendeki otobüs kornaları veya kuş cıvıltıları gibi her küçük sesi dinlemeye çalış. Ayrıntılara dikkat et, her gün sokaklarda veya duvarların renginde gördüklerini fark etmeye çalış.

İnsanlarla konuşurken yürüyüş ve konuşma tarzlarına dikkat et, ruh hallerine, davranışlarına, ifadelerine vs. dikkat et. Sadece duyma, dinle! Gözlemle, gözlemle ve biraz daha gözlemle. Her şeyi kaydet!

Etrafındaki dünyaya uyum sağlayabilmen için beynini her önemsiz şeyi fark edecek şekilde eğit. Ve iletişim kurduğunda bunu tüm duyularınla yap. İletişimin %93’ünün sözsüz olduğunu unutma.

5.Titreşimleri Hisset

Hiç bir yabancıyla konuşurken endişeli hissettin mi? Ya da evinde veya ofisinde bir şeylerin yolunda gitmediğini mi hissettin? Bunlar olumsuz titreşimlerdir veya durumun enerjisini hissetmene yardımcı olan bilinçaltından gelen duygusal sinyaller veya mesajlardır.

Olumlu bir insanla konuşurken enerjik hissediyorsan, o zaman bu iyi bir his. Altıncı hissini açmak için titreşimleri hisset! Bu, görsel olmayan duyuların için bir egzersiz şeklidir, böylece daha önce farkında olmadığın çevredeki daha ince varyasyonları algılayabilirsin.

6.Bir Rüya Günlüğü Tut

Kulağa garip geliyor? Bir rüya günlüğü, tekrar eden rüyaları, ilgili temaları ve kalıpları izlemene, bilinçaltı düşünce ve hisleri anlamana yardımcı olacaktır. Bilinçaltının ne istediğini bilmek için rüyalarını yorumla. Anlık bilincinin yüzeyinin altında gerçekleşen fikirler, değişiklikler veya deneyimler hakkında farkındalık kazanabilirsin. İnan bana, bu sezgini güçlendirmenin harika bir yolu.

Uyandıktan hemen sonra rüyaların hakkında yazmak, duygularını işlemene, sorunlarını ve yaşam olaylarını daha iyi anlamana yardımcı olabilir. Rüyaların olumlu sonuçlar içeriyorsa, kaygının da üstesinden gelebilirsin. Birçok ünlü yazarın hayallerinden fikirler aldığını biliyor musun? Sen de yaratıcılığını körükleyebilirsin!

7.Kendi Zamanına Yatırım Yap

Bazı ciddi kararlar almak ister misin?

Yürüyüşe çık veya evinde sessiz bir yer bul ve meditasyon için otur. Sadece düşüncelerini sakinleştirmek için derin nefes al. Amaç sessiz ve sakin olmaktır! Kendini sorgulamak veya cevaplar bulmak için içine girmen gerekir. Zihnini susturmak için bunu günlük olarak uygulaman gerekir. Ve sana rehberlik etmek için anılarının, içgörülerinin ve duyularının birleştiğini göreceksin.

8.Sezgini Görselleştir Ve Konuş

Niyetlerini iyi bilmeli ve onları harekete geçirirken kendini görselleştirmelisin. Niyetlerin, hayatının vizyonunu gerçekleştirmek için eyleme geçirmen gereken “Günde 10000 Tl kazanacağım” gibi olumlamalarındır.

Bu nedenle, hedeflerin ne olursa olsun, onu zihninde canlandır ve yüksek sesle söyle. Bu egzersiz, bilinçaltınla arzularını güçlendirmene ve istediğini gerçekleştirmek için harekete geçmene yardımcı olacaktır. Basitçe söylemek gerekirse, bilinçaltı zihnin gibi, sen de bilinçaltına mesajlar gönderiyorsun, rüyalar ve sezgiler sana mesaj gönderiyor.

9. Doğada Vakit Geçir

Doğayla daha fazla zaman geçirmek, güçlü fiziksel duyular geliştirmene yardımcı olabilir. Ağaçlarla konuş, güneşi ve ayı selamla, su raftingi yap veya çiçeklerin güzelliğine hayran kal.

Bu egzersiz kısa süreli hafızanı geliştirecek, stresi azaltacak, vizyonu geliştirecek, yaratıcılığı artıracak, uyku kalitesini iyileştirecek ve mutluluğu artıracaktır. Ayrıca, doğa severlerin daha derin bir maneviyat duygusuna sahip oldukları tespit edildi! Doğa sadece zihnini uyarmakla kalmaz, aynı zamanda sezgine izin vermek için yeniden bağlantı kurmana ve gençleşmene yardımcı olur. Zamanla, bu altıncı hissine duyarlılığını artıracaktır.

10. İç Sesini Veya Sezgini Kapatma

İç sese veya sezgiye HAYIR demek, büyük bir kayba EVET demek gibidir! Çünkü iç sesler sana veya bir başkasına daha yüksek bir amaca hizmet eder. Her ikisi de içinden gelse de, iç sesin ve sezgin arasındakini karıştırma.

Sezgi bilinçaltından ve duyuların aracılığıyla gelirken, iç sesin bilinçli zihninden gelir. Sezgi, bir hatırlatıcı aldığın, gördüğün veya duyduğun ya da sadece bir şeyler yapman gerektiğini bildiğin hissidir. Bunlar kısa, net mesajlardır ve ‘bunun için gitme’ gibi doğrudandır. İç ses, kafanda beliren düşünceler veya zihninin içinde “ya olursa?” gibi bir şeydir.

11.Meditasyon Yap

Hayır. Keşiş olmak zorunda değilsin! Zihnini ve beyin gücünü güçlendirmek için meditasyon yap. Günde 10 dakika ile başla ve içindeki harika değişiklikleri fark etmek için birkaç hafta boyunca yapmaya devam et.

Bir araştırma, dört günlük meditasyon uygulamasının bile dikkat süreni artırmak için yeterli olabileceğini gösterdi.Konsantrasyonun zayıfsa, meditasyon harikalar yaratır. İç kaos ortadan kalktığı için arka plan seslerine rağmen verimli çalışabilirsin. Başka bir araştırma, meditasyonun beynindeki zayıf dikkat, stres ve zihin karışıklığına katkıda bulunan kalıpları tersine çevirebileceğini buldu.

Meditasyon, içsel sakinliğine dokunduğun için zihinsel ve duygusal sağlığını iyileştiren sihirli bir araçtır. Sağlıklı bir beden ve zihin, daha net düşünmeye ve daha güçlü sezgiye izin verir ve bu da altıncı hissini açar.

12.Yazmaya Devam Et

Daha güçlü bir içsel bilme duygusu kazanmak için, düşüncelerini yazma alışkanlığına başla. Günlük tutmak düşüncelerini düzenli tutar, kendin üzerinde düşünmene, fikirleri kaydetmene ve yaratıcılığa ilham vermene olanak tanır.

Your Page Title

Bu egzersiz, bilinçaltı zihnine erişmene ve sezgini güçlendirmene yardımcı olur. Araştırmalar, yazmanın düşüncelerin özgürce akmasına izin verdiğini, stres, kaygı ve depresyonu azaltmaya yardımcı olduğunu gösterdi. Günlük tutmak, içsel farkındalığı artırır ve yüksek öz-farkındalık seni daha kendinden emin ve kendinden emin yapar.