Bu Yüzden Uykuya Daldığımızda Vücudumuz Birden Ürperiyor. İnanılmaz!!!

Bazen tatlı bir şekilde uyuyakaldığımızda olur, vücudumuz aniden sallanır ve uyanırız. Bunun neden olduğunu hiç merak ettiniz mi?

Uyuyakalmışsınız ve 5 – 10 dakika geçtikten sonra, aniden uyandınız aslında bu kötü uykuya bağlı bir durum değildir. Bu oldukça sık olur, ama bunun asıl nedenini bir çok insan merak eder.

Endişelenmeyin, çünkü bu çoğu insanda gerçekleşir.Bu fenomene hipnogojik seğirme denir.

Bunu kesin bir şekilde açıklamak oldukça zordur, çünkü bilim insanları bunun neden olduğunu ayrıntılarıyla anlamaya çalışıyorlar. Çoğu zaman bu, bir insan gerçekten çok yorgun veya bitkin olduğunda ve çok hızlı bir şekilde uykuya daldığında meydana gelir.

Uyku sırasında, vücudun hayati parametreleri yavaşlar (nefes alma, kalp atış hızı) ve kan basıncı düşmeye başlar ve uyku boyunca daha düşük bir seviyede olmaya devam eder.

Vücudun parametrelerinin hızlı değişmesine hazırlanmak için vakti yoktur ve bu nedenle hayati belirtilerdeki keskin bir düşüşü “ölüm” ile karıştırır.

Evet, beynin iç merkezleri, beden ölüyormuş gibi neler olduğunu algılar.

Hayati belirtilerdeki keskin düşüş nedeniyle, beyin, bazı organların hatalı çalışmasından dolayı bu kadar keskin bir değişimin olduğunu düşünmeye başlar.

Ama aslında, hiç de öyle değil.

Sonuç olarak beyin, belirli kimyasalların ve hormonların kana salınmasından dolayı keskin bir şekilde uyanmamıza ve hatta bilinçsizce seğirmemize neden olan bir sinyal verir.

Diğer nedenlerle de hipnogojik seğirme olabilir.

Örneğin, bir insanın bir yere düştüğü veya bir tür tehlikeyle karşıladığı kabus yüzünden.

Hipnogojik seğirmesi genellikle uyku eksikliği, stres veya kronik uyku yoksunluğu ile oluşur.

Your Page Title

Ve bu fenomende tehlikeli bir şey olmamasına rağmen, günlük rutininiz hakkında düşünmenin zamanı olduğunu gösterebilir.