Çok Duygusal Mısın? Son Derece Hassas Bir Kişi Olduğunun 5 İşareti

Kendini kolayca üzülürken bulur musun? Belki bir şeyleri ciddiye alıyorsun ve genellikle başkalarının duygularının çok fazla farkındasın? Bu, son derece hassas bir insan olduğun anlamına gelir ve kesinlikle kötü bir şey değildir.

Herkes son derece hassas bir insan değildir ve bazen senin gibi hisseden kişilerle ilişki kurman zor olabilir. Son derece hassas olmak, bir şeyleri diğerlerinden çok daha fazla hissettiğin ve aynı zamanda başkalarının nasıl hissettiğinin farkında olduğun anlamına gelir. Bu bazen çok yardımcı olurken, bazen de başkalarının hissedeceğinden daha fazla acı çekmene neden olur.

Burada son derece hassas bir insan olduğunu gösteren işaretlerden bahsedeceğim.

1. İnsanlara Hayır Diyemezsin

Çok hassas bir kişiysen, başkalarını memnun etmek istediğin için insanlara hayır demeyi çok zor bulabilirsin. Kendi planların olsa bile başkalarının isteklerine evet dersin.

Örneğin yakın bir arkadaşın beraber bir yere gitmenizi ister ve o sırada planlarının olmasına rağmen evet der ve kendi planlarını bir kenara bırakırsın.

Son derece hassas insanlar, kimseyi üzmek istemedikleri ve diğer kişiye yardım ettiklerinde mutlu olacağının farkında oldukları için bunu yapmaları muhtemeldir.

Ama unutma ki sürekli olarak kendi ihtiyaçlarını bir kenara bırakırsan, bu bazen kendi hayatında sorunlar yaşamana neden olur.

2.Her Şeyi Hissedersin

Bazı insanlar duygularını diğerlerinden çok daha fazla hissederler ve herhangi küçük bir şey bile duygu dalgasını tetikleyebilir. Çok hassas bir kişiysen, birçok duygun olduğunu ve bazen onları kontrol edemediğini fark edebilirsin.

Bu, belirli bir kitabı okurken, bir filmdeki sahneyi izlerken, bir arkadaşının sana söylediği bir şeye ve hatta seninle bağlantı kuran bir şarkıya tepki verirken tetiklenebilir. Bunlardan herhangi biri seni çok duygusal hissettirir ve bazen tüm bu duygularınla başa çıkmaya çalışmaktan yorulur, kendini bunalmış hissedersin.

3. Yanlış Bir Şey Olduğunu Her Zaman Anlarsın

Oldukça sezgisel olabilirsin. Başka bir kişide veya arkadaşında bir şeylerin yanlış olduğunu bilme olasılığın çok yüksektir. Bir arkadaşın sana gerçekten iyi değilken iyi olduğunu söylerse, bunu hemen fark edersin.

Çok hassas olduğunda, çok fazla duygu hissedersin ve normalde başkalarıyla empati kurabilir ve birinin belirli bir duyguyu ne zaman hissettiğini anlayabilirsin.

4. Daima Kibarsın

Çok hassas bir insansan, başkalarının olaylara nasıl tepki vereceğini anlayacaksın. Her zaman kibar olman ve doğru şeyleri söylemen gerektiğini bilirsin. Bunun nedeni kimseyi kırmak istememendir.

Herkes kibar olmak ister, ancak çok hassas biriysen, başkaları görgü kurallarına uymadığı zamanlar daha fazla farkına varabilir ve bunun insanları üzeceğini billirsin.

Bu nedenle, kimsenin üzülmemesi ve incinmemesi için başkalarına karşı kibar olmak istersin.

5. Çoğu İnsandan Daha Fazla Tepki Veriyorsun

Bazı durumlarda, duyguların söz konusu olduğunda diğerlerinden çok daha fazla tepki verdiğini fark edersin. Bu, ‘üstün’ veya dramatik olduğun anlamına gelmez, sadece bazı şeyleri diğerlerinden çok daha güçlü bir şekilde hissedersin.

İster kötü bir duruma veya habere tepki olsun, ister başına gelen iyi bir şey olsun, diğerlerinden daha güçlü hissettiğin için çok daha güçlü tepki verdiğini fark edersin. Araştırmalar, çoğu insanın kaza gibi bir şey gördüğünde normal tepki göstereceğini, ancak çok hassas kişilerin daha uzun süreli ve dramatik bir şekilde tepki vereceğini öne sürdüler.

Your Page Title

Eğer son derece hassas bir insan olduğunu düşünüyorsan, kendini günlük olarak topraklamana yardımcı olacak uygulamalardan, olumlamalardan ve mantralardan faydalanmayı unutma.