Endişeli Zihninizi Sakinleştirmek Ve Gevşemek İçin Evde Meditasyon Nasıl Yapılır

Meditasyon hakkındaki gerçek, herkes için günlük bir uygulama olmasıdır. Bir dağcı ya da muhasebeci olabilirsiniz her iki durumda da, eviniz herhangi bir meditasyon için iyi bir yerdir.

Düşüncelerinizi güçlendirmek, huzursuzluk, gariplik ve belirsizlik hissinizi hafifletmek mi istiyorsunuz? Rahat, yaratıcı, kendine güvenen ve organize bir zihin çerçevesi geliştirmek için evinizde meditasyon yapabilirsiniz.

bilimsel araştırmalara göre, meditasyon stresi ve endişeyi hafifletir, kan basıncını düşürür, uyku kalitesini iyileştirir ve dikkat yeteneğinizi geliştirir.

Burada evinizde düzenli olarak meditasyon yapabilmeniz için takip etmeniz gereken hızlı ve kolay adımlardan bahsedeceğim.

Ev ortamınızda değişmesi gereken şeyleri değerlendirerek, tanımlayarak ve değiştirerek başlayacaksınız.

1. Evinizde Doğru Yeri Bulun

Evde meditasyon için doğru alanınız nerede? Bodrumunuzda mı, yatak odanızda mı, oturma odanızda mı yoksa çalışma odanızda mı?

Doğru alan, amacına göre en az dikkat dağıtıcı yer olmalıdır. Bu durumda, yatak odanız olabilir. Yatak odanızı sadece uyku için bir yer olarak ayarladıysanız, meditasyona iyi bir şekilde katkıda bulunacaktır.

Doğru alan oldukça geniş bir alan olmalıdır. Konfor amacınız olmasa da, oturmak için alana ihtiyacınız var. Özel, ferah ve sessiz bir alan seçin.

Evinizde böyle bir alan yoksa, bir tane oluşturun. Dağınıklığı ortadan kaldırın ve istediğiniz zaman meditasyon yapmak için hazır hale getirin.

Nihayetinde, doğru alanınız meditasyon yaparken kendinizi rahat hissettiğiniz, başka hiçbir beklentiniz olmadan girebileceğiniz bir yer olmalıdır.

2. Evinizde Feng Shui ve Meditasyon Alanınızı Geliştirin

Feng shui karmaşık veya zor değildir. Burada sayacağım şeyler evinizi ve meditasyon alanınızı olumlu etkileyecektir.

– Heykeller veya iyi cilalanmış bir kütük parçası gibi güzel nesneler

– Bir odadaki çizgilerle simetrik yerleşimdeki aynalar

– Damlayan su veya rüzgar çanları gibi yumuşak sesler

– Duvar mobilyaları

– Üzerinde kitap veya süslü bir lamba bulunan küçük bir masa

– Tütsü veya iyi kokan başka bir şey

3.Rahal Olmanızı Engelleyecek Ve Dikkatinizi Dağıtacak Şeyleri Ortadan Kaldırmak

Sosyal medya sitelerini haftada en az 30 defa ziyaret eden 1.700 kişinin yaptığı bir ankette, yüzde 30’u yüksek düzeyde uyku bozukluğu bildirmiş ve yüzde 25’i depresyon belirtileri göstermiştir.

Sosyal medya nedeniyle uyku bozuklukları veya zihinsel sağlık sorunları yaşayan kişiler, kendileri ve bağlı cihazları arasında sınır koymazlar.

Evde nasıl meditasyon yapacağınızı öğrenmenin bir kısmı, kendinizle bağlı cihazlarınız ve sosyal medya hesaplarınız arasında nasıl ve ne zaman sınırlar belirleneceğini öğrenmektir.

Zamanlanmış bir meditasyon uygulaması için telefonunuza ihtiyacınız varsa ve telefonunuzdan sosyal medya bildirimlerini alıyorsanız, size tavsiyem meditasyon süreniz boyunca telefonunuzu rahatsız etmeyin veya Uçak moduna ayarlayın.

4. Zaman İçinde Meditasyona Akış

Her gün meditasyon için kendinize zaman ayırın. Meditasyon zamanınız programlanmış olmalı ve bu konuda disiplinli olmanız çok önemlidir.

Meditasyon zamanınızı Programlamak, ihtiyaç duyduğunuz dengeyi sağlamanıza yardımcı olur. Meditasyon yaptıktan sonra zihninizin zamana ihtiyacı yoktur.

Meditasyon yapmadığınız zamanlarda da, kendinizin ve evinizin refahı için gerekli olan görevleri tamamlıyorsunuz.

Güneş doğarken meditasyon yapmayı düşünebilirsiniz. Bu, gününüzün dengesini meditasyon yoluyla ayarlamanın doğal olduğu, sessiz ve düşünceli bir zamandır.

5. Evde İstediğiniz Zaman Meditasyon Yapabileceğinizi Anlayın

Meditasyona ilk başladığınızda, sessizce oturmanın ne kadar zor olabileceğine şaşırabilirsiniz. Aslında, oturma eylemi düşüncelerinizi turbo moda sokabilir.

Uygulamaya başlamak için sadece birkaç dakikalık seanslarla rahatlayın. Daha düzenli, tanıdık bir uygulama geliştirdiğinizde, zamanınızı yavaş yavaş arttırabilirsiniz.

Çevreniz tarafından rahatsız edilmeyeceğiniz, insanlar, evcil hayvanlar veya telefonlar tarafından kesintiye uğramayacağınız bir alanda meditasyon yapmak çok önemlidir.

Ayakkabılarınızı, ağır mücevherlerinizi veya kısıtlayıcı kıyafetlerinizi çıkarın. Amaç, olabildiğince huzurlu bir alanda meditasyon yapmaktır.

Bir zaman ve yer belirledikten sonra, meditasyon egzersiziniz için bu adımları uygulayarak bir temel oluşturmaya başlayın.

1. Rahat bir pozisyon bulun. Birçok insan bacakları çapraz ve düz omurga ile dik bir şekilde yere oturmak ister.

Ayrıca Bir sandalyede dik olarak oturmayı veya sırt üstü uzanmayı tercih edebilirsiniz. Vücudunuz tarafından çok rahatsız edilmeyeceğiniz, ve uykuya dalmayacağınız rahat bir pozisyon bulun.

2. Farkındalığınızı günümüze taşıyın. Sessiz bir alanda rahatça oturduğunuzda içe doğru odaklanmaya başlayın. Gözlerinizi kapatın ve nefes egzersizi ile başlayın.

Nefes almaya odaklanın. Nefesinizi yavaş yavaş burnunuzdan alın ve verin. Nefes alışkanlığınızı fark edin, ancak değiştirmeye çalışmayın; Bu alıştırma farkındalığınızı günümüze taşımanıza yardımcı olacaktır. Zihninizin karıştığını fark ederseniz, dikkatinizi nefesinize geri getirin.

3. Düşüncelerinizi onaylayın. Başlangıçta, meditasyon yapmak kaygı veya kendini yargılama duygularını arttırabilir.

Bunu doğru mu yapıyorum? Ne yapmalıyım? Bunu doğru yapmıyorum! gibi. Bu iç diyaloğu bastırmaya çalışmak yerine, onu tanımak ve bu düşüncelerin geçmesini beklemek yeterlidir.

Bu uygulama, cevap vermeden rahatsız edici düşüncelerle nasıl oturacağınızı öğrenmenize yardımcı olacaktır. Zamanla, daha az endişeli hissetmeye ve daha fazla iç huzuru deneyimlemeye başlayabilirsiniz.

Dikkat dağıtıcı düşünceler ortaya çıktıkça, onları yargılamayın ve onlara takılmayın. Nefes almaya odaklanın ve her düşüncenin gitmesine izin verin.

Tüm fiziksel duyumlara ve duygulara, düşünceleriniz gibi davranın: onları kaydedin, sonra bırakın ve nefes almaya geri dönün.

Evinizin etrafındaki farkındalığı uygularken, içindeki şeylerin fiziksel özelliklerini not edin. Fiziksel duyumlara dikkat edin: sesler, kokular, dokular, görünümler, tatlar.

Şimdi durun ve her bölümün ne yaptığını ve nasıl hissettirdiğini not ederek baştan aşağa bir vücut taraması yapın.

Gelen düşünceleri ve onlara bağlı olan duyguları not edin. Etkileşime girdiğiniz nesnelerin ayrıntıları da dahil olmak üzere nefes ve fiziksel aktivitelere odaklanın.

İşler yolunda olduğunda evinizin kendini Pozitif bir duruma sokacağını fark edeceksiniz. Gerçek feng shui’nin kaynağı budur. Doğal olarak bazı şeylerin düzenlenmesinin bir odadaki enerjiyi nasıl etkilediğini hissedeceksiniz.

Dağınıklık ortadan kalkacaktır çünkü farkındalık gereksiz şeyleri atmanızı söyler. Eviniz huzurla dolacak hoş kokacak ve insanlar doğal olarak varlığınıza çekilecektir.

4. Meditasyonunuzu bitirin. Meditasyonunuz tamamlandığında veya istediğiniz zamana ulaştığınızda gözlerinizi açın. Vücudunuzu yavaş yavaş esneterek meditasyonunuzdan çıkın.

Farkındalık meditasyonunu günün herhangi bir saatinde yapabilirsiniz. Uyandığınızda meditasyon yapmanın sabah kaygısını azaltmanıza yardımcı olduğunu görebilirsiniz.

Belki de akşam meditasyonunun daha iyi bir gece dinlenmesine izin verdiğini göreceksiniz. Size en uygun olanı belirlemek için günün farklı saatlerini deneyin.

Meditasyon sırasında zamanı takip etmek zor olabilir. Belirlenen sürenizi aşacağınızdan endişeleniyorsanız, yumuşak tonda bir alarm veya zamanlayıcı kullanmayı düşünün. Bu, dikkatinizi saatten uzak tutacak ve uygulamanıza geri dönmenize yardımcı olacaktır.

Başlangıca ve Sona Ulaştınız

Evinizin normal gereksinimlerine, sıradan ve olağandışı gerekliliklere katılırken bile dikkatli meditasyon yapabildiğinizde, hem başlangıçta hem de sondasınız.

Başlangıçtasınız çünkü meditasyon asla bitmez. Bir kenara koyduğunuz alanda oturma meditasyonu yapmak için her gün zaman ayırmaya devam edin.

Evinizin enerjisine, kendi enerjinize ve etrafınızdakilerin enerjisine katılırken dikkatli olmaya devam edin.

Sonundasınız çünkü evde meditasyon yapmanın ne anlama geldiğini kavradınız: bu, doğru görevlere katılırken endişeleri bırakmak ve evinizde olmak anlamına gelir. Doğru görevler, evinizde olmak için gerekli olanlardır.

Your Page Title

Evinizde otururken, yükselin, kapıyı açın ve ayrılın, zihninizde sakinsiniz, çünkü siz evdesiniz.