Kalbimiz Hangi Standartlara Göre Ruh Eşini Seçiyor

Neden belirli bir insana aşık olduğumuzu merak ettin mi? Onu nasıl seçiyoruz?

İki bilimsel teori var:

Evrim teorisi: Davranışsal eğilimler, fiziksel özellikler ve bireysellik, birlikte yaşamanın ve üremenin kolaylığını hayal etmemize izin verir. Bu özellikler başka bir insanı bizim için arzu edilir kılar. Hayvanlar gibi, bu teori de kadınların hamilelik sırasında ve sonrasında yardıma ve korumaya ihtiyaç duyduklarını öngörmektedir. Bu nedenle, koruma, bakım ve sevgi sağlayabilen erkeklerin mükemmel bir seçim olduğu tamamen mantıklıdır.

Sosyal rol teorisi farklı bir teoridir. Bu teori, annelerin seçiminin erkeklerin ve kadınların toplumda oynadığı rollere dayandığını iddia eden Alice Eagley tarafından geliştirilmiştir. Alice Eagley’e göre, sosyal normlar değiştikçe tüm değişiklikler değişir. Eğer iktidar eğilimi toplumumuzdaki erkeklere değil kadınlara yönelirse, kadınlar erkeklerden korunma arayışında olmazlar – sadakat ve eşitlik ararlar.

Doğal olarak, hayatımızda sık sık olanlarla, bizimle daha fazla zaman geçirenlerle yakınlaşıyoruz. Bu, öncelikle yaşam partnerimizi seçmemizin temel nedenlerinden biridir – ister 6 ay ister 6 yıl olsun – genellikle iyi tanıdığımız bir kişidir.

Fiziksel Çekicilik

Dış güzellik, seni diğerine çeker.

Kişilik ve Karakter

Bir partneri seçerken en çok talep edilen iki özellik vardır – yetkinlik ve sıcaklık. Yetkin, arzulanan zekadır. Sıcak insanlar ise, nezaket ve özverileri için arzu edilir.

Yakınlık

Partnerlerimizi fiziksel mesafeye göre seçiyoruz. Bizimle aynı şehirde yaşamayan bir partnerle ilişkiye devam etmemizin bir olasılığı yoktur.

Benzerlik

Bu, inancını güçlendiren veya bozan bir alandır. Birbirimize benzerliğimiz nedeniyle insanlara yaklaşıyoruz. Doğal olarak bizimkiyle benzer bir yaşam öyküsüne sahip olanlara yakın olacağız. Örneğin, erken yaşta bir ebeveynini kaybeden veya yakın zamanda seninle aynı şehre taşınan bir kişiye anında ulaşırsın. Bu genellikle böyledir çünkü iletişim kolaylaşır.

İstikrar

Bizim için önemli olan güçlü bir ilişkidir. Bu nedenle, çoğu zaman fiziksel olarak çekici olmasalar bile istikrarlı olan partnerleri seçeriz.

Sosyallik

Your Page Title

Doğası gereği çok sosyal olan biri bizi bir nedenden ötürü diğerlerinden daha fazla çekecektir, potansiyel partnerinin güvenine bakarak ona ulaşıyorsun.