Korunan Kişilik ve 6 Gizli Gücü

Korunan bir kişiliğe sahip bir kişi, sevgisini diğer insanlara göstermekte zorlanır. Sevdiğin biri korunan biriyse, bunun ne anlama geldiğini tam olarak bilirsin.

Bu, sana günde bir düzine kez seni sevdiğini söyleyecek biri değil. Bunu sana neredeyse hiç söylemeyecek. Sana iltifat etmeyecek veya sevgisini başka bir şekilde ifade etmeyecek. Ve elbette, asla duygularından bahsetmeyecek. Bu sana tanıdık geliyor mu? Sevdiğin kişi bu şekilde davranıyorsa, korunan biriyle ilişki içindesin gibi görünüyor.

Evet, böyle bir insanla ilişkide başa çıkmak kolay değildir. Bu tür duygusal olarak mesafeli davranışlar, umurlarında değilmiş gibi gelebilir. Ancak, gerçekte hiçbir şey gerçeklerden daha uzak olamaz. Korunmak, soğuk kalpli olmak demek değildir. Çoğu zaman, korunan insanlar son derece ilgili ve sadıktır, ancak bunu sevdiklerine göstermenin hiçbir yolu yoktur.

Şimdi soru şu, temkinli bir kişiliğe sahip insanlarda bir sorun mu var?

İnsanlar Neden Korunur?

Korumalı davranış, bir kişinin doğuştan gelen kişilik özelliklerinden veya erken çocukluk deneyimlerinden kaynaklanma eğilimindedir. Ancak bu her zaman böyle değildir. Bazen, hayal kırıklıkları ve duygusal yaralar sonucunda da temkinli olursun.

Korunmuş bir kişiliği şekillendiren en yaygın faktörler şunlardır:

1. Doğuştan Gelen Kişilik Özellikleri

Mizaç tipi veya içe dönüklük/dışa dönüklük gibi kişiliğin doğuştan gelen yönleri, ilişkilerde temkinli davranışlara yol açabilir.

Genellikle duygusal ulaşılamazlık ile ilgilidir. Bununla birlikte, birinin duygusal olarak müsait olmadığını veya mesafeli olduğunu söylediğimizde, bu onun mutlaka soğuk kalpli olduğu anlamına gelmez. Basitçe, bir kişinin duygusal zekadan yoksun olduğu veya duygularını ifade etmekte zorlandığı anlamına gelebilir.

Dahası, araştırmalar empati ve duygusal zeka gibi niteliklerin geliştirilebilse de, büyük ölçüde kalıtsal faktörlere dayanma eğiliminde olduklarını gösteriyor. Bu nedenle, korunan sevdiğin kişi, genetik yapısından dolayı bu şekilde olabilir.

2.Ebeveyn Sevgisinin Olmaması

Bazen insanlar temkinli olurlar çünkü onlar da ihtiyatlı ve duygusal olarak müsait olmayan ebeveynler tarafından yetiştirilirler. Ve bu sadece yukarıda tartıştığımız genetik yatkınlıkla ilgili değil.

Görüyorsun, bu bir kısır döngü. Duygusal olarak uzak insanlar çocuklarına yeterince sevgi göstermezler ve sonuç olarak bu çocuklar duygusal olarak uzak yetişkinlere dönüşürler.

Ebeveyn ve özellikle anne sevgisi, bir yetişkin olarak ilişkilere yaklaşımını belirleyen temel bir faktördür. Annen duygusal olarak müsait olmadığında, duyguları ele alma ve ifade etme konusunda sağlıklı bir örneğin olmaz. Ve çoğu çocuk farkında olmadan ebeveynlerinin davranışlarından öğrendiği için, sen de büyüyüp korunan bir yetişkin olabilirsin.

3. Travma Veya Olumsuz Geçmiş Deneyimler

Bazen acı verici bir ayrılık veya travma gibi olumsuz deneyimler sonucunda aşırı geri çekilir ve korunuruz. Bir kez daha, korunan kişiliğin kökleri kişinin çocukluğunda gizli olabilir.

Çocuklukta ihmal veya istismarın kurbanı olmak, bir yetişkin olarak duyguları işleme ve sağlıklı ilişkiler kurma yeteneğini bozar. Sosyal kaygı gibi zihinsel rahatsızlıklardan muzdarip olabilirsin. Sonuç olarak, güven sorunları ve yoğun bir reddedilme korkusu geliştirir ve diğer insanlara yaklaşma konusunda aşırı temkinli olursun.

Benzer şekilde, olumsuz ilişki geçmişi de bu şekilde davranmana neden olabilir. Örneğin, ihanete uğramış, aldatılmış veya hafife alınmış olabilirsin. Birkaç toksik ve küfürlü ilişki yaşamış olabilirsin. Ya da belki de her zaman yanlış insanları çektiğini hissediyorsun ve doğru partner için sonuçsuz bir arayışla hayal kırıklığına uğradın.

4. Ayrılmış Kişilik

Birçok içe dönük kişi, bir ilişkide kendilerini ifade etmekte zorlanıyor. İçine kapanık olmak, korunan bir kişi olduğunu söylemek değildir. Bu sadece, konu duygularını gösterme ve yakın düşüncelerini çevrendekilere iletme konusunda daha ölçülü olduğun anlamına gelir.

Böylece, tanıştıktan birkaç hafta sonra birine ‘en iyi arkadaş’ veya ‘sonsuza kadar arkadaş’ diyen bir içe dönük görmeyeceksin. Söylediklerimize çok dikkat ediyoruz ve gerçekten anlam ifade etmeden ‘Seni seviyorum’ gibi büyük cümleleri asla kullanmayacağız.

Korunan Kişiliğin Gizli Gücü

Korunmuş bir kişilikle yaşamak bir meydan okuma gibi görünüyor, değil mi? Korunmuş bir insan olarak, asla soğuk ve mesafeli olmak istemedin – bu sadece sana doğal gelen bir davranıştır, ancak her zaman gerçek duygularını yansıtmaz.

Sıklıkla sevdiklerine onları ne kadar önemsediğini söylemek istersin ama basitçe… yapamazsın. Sanki görünmez bir güç seni sevgini göstermekten alıkoyuyor. Konuşmanda sevgi dolu kelimeler kullanmak bile son derece garip geliyor.

Ancak, tüm bu mücadelelere rağmen, korunan insanlar birçok güçlü niteliğe sahiptir. Korunan kişiliğin bazı değerli özellikleri şunlardır:

1. Kendi Kendine Yeterli Ve Bağımsızdırlar

Korunmuş bir kişi olmak, çoğu zaman içine kapanık bir kişiliğe sahip ve yalnız olmaya eşittir. Evet, bazen insanlar o kadar hayal kırıklığına uğrayabilir ve incinebilir ki, riski hak edenlerin bile içeri girmesine izin vermezler.

Ancak bu şekilde doğduysan, korunaklı bir kişiliğe sahip olmak, bağımsız ve kendi kendine yeterli olduğun anlamına gelir. Yani güvenebileceğin birkaç yakın insan dışında gerçekten kimseye ihtiyacın yok.

Ve bu büyük bir güç çünkü sadece kendine güveniyorsun ve mutluluğunu başkasının ellerine bırakmıyorsun. Yalnız olmadığın ve toplumdan çok geri çekilmediğin sürece, korunmak insanlarla ilişkilerde akıllıca bir yaklaşım olabilir. Sonuçta, etrafındakilere körü körüne güvenemez ve açılamazsın. Bu nedenle, belirli bir derecede dikkatli olmak her zaman gereklidir.

2.Nicelikten Çok Kaliteye Değer Verirler

Korumalı bir kişiliğe sahip biri, zamanını yanlış insanlara harcamaz. Kendi kendine yeterliler ve kendi başlarına iyi gidiyorlar, hatırladın mı? Bu yüzden onları sıkan insanlarla takılmak ya da kötü bir ilişki içinde olmak mantıklı değil.

Bu nedenle, korunan insanların asla sahte ve toksik arkadaşlarla dolu büyük sosyal çevreleri veya rezonansa girmedikleri rastgele kişilikleri olmayacak. Çevrelerini küçük ama kaliteli tutacaklar.

Korunmuş bir kişinin hayatı boyunca sadece birkaç arkadaşı olabilir ve bu konuda gayet iyiler. İlk öncelikleri, hak etmeyen insanlar için zamanlarını boşa harcamadıklarından emin olmaktır. Ve elbette, yanlış insanları içeri almak ve incinmek istemiyorlar.

3.Hayat Ve İnsanlar Hakkında Gerçekçi Beklentileri Vardır

Her zamankinden daha fazla, ilişkiler ve genel olarak yaşam söz konusu olduğunda çok yüksek beklentilerimiz var. Gerçekçi olmayacakları noktaya kadar. Sosyal medyada, televizyonda ve filmlerde sürekli olarak mükemmel hayatlar, kusursuz yüzler ve masalsı aşk hikayeleri görüyoruz. Sonuç olarak, basitçe var olmayan şeyleri aramaya başlarız.

Ama tahmin et ne oldu? Bu rüya gibi hayatlar ve idealist ilişkiler sadece ekranda var. Birinin hayatı veya evliliği Instagram veya Facebook’ta mükemmel görünüyorsa, bunun gerçek hayatta da doğru olduğu anlamına gelmez. Korunan insanlar bunu herkesten daha iyi bilirler.

Korunmuş bir insan asla başkalarından çok fazla şey beklemez. Doğrusunu söylemek gerekirse tam tersi. Geçmişte incindiysen, bir noktada artık peri masallarına inanmıyorsun. Duygular söz konusu olduğunda temkinli olmak aynı zamanda insanlara karşı aşırı hevesli olmaman anlamına da gelir. Ve bunu yapmak akıllıca bir şey.

İlişkilerde gerçekçi bir yaklaşıma sahip olmak, insanlardan çok şey beklememek ve onları oldukları gibi kabul etmek demektir. Sonuçta, beklentilerini düşük veya en azından gerçekçi tutmak, çok fazla hayal kırıklığından kaçınmanın kesin bir yoludur.

4. Kesin Kişisel Sınırları Vardır Ve Mahremiyetin Değerini Bilirler

Korunmuş bir kişi, başkalarının kişisel sınırlarına saygı duymayan istilacı insanlara müsamaha göstermez. Bu tür bireyler özel kişisel alanlarını tehdit ederler, bu yüzden sadece geri çekilirler. Korunmuş bir kişiliğin de insanları memnun ettiğini görmeyeceksin. Hayır demeyi bilirler, net ve sağlam kişisel sınırlar koyarlar.

Ve elbette, diğer insanların sınırlarına da saygı duyacaklar. Korunan bir kişi asla meraklı veya kaba olmaz. Bunu yapmak için mahremiyetin ve kişisel alanın değerini çok iyi biliyorlar.

5. İnsanları Okurlar Ve Amaçlarını Anlarlar

Yaşlandıkça, insanları ve güdülerini okumayı öğrenirsin. Özellikle ilişkiler ve arkadaşlıklarla ilgili birkaç kötü deneyimin varsa. Evet, bazen biraz fazla temkinli ve hatta paranoyak olabilirsin. Ancak çoğu zaman, içgüdülerin insanlar hakkında haklıdır. Korunan bir kişinin toksik, sığ ve sahte kişilikleri tespit eden bir tür radarı olduğunu söyleyebilirim.

Birinin senden faydalanıp faydalanmayacağını çabucak anlarsın. Ya da o kişiyle titremiyorsan. Davranışlarındaki nüansları okursun ve bir şey doğru değilse, sadece geri çekilirsin. Tek başına olmak, yanlış insanlarla çevrili olmaktan çok daha iyidir.

6. Onlar Gerçektir

Son olarak, korunan insanlar dünyamızda giderek daha az rastlanan bir niteliğe sahiptir ve onlar gerçektir. Duygularını veya kişilik özelliklerini asla taklit etmezler. Korunmuş bir kişi, tanıştığın en iyi veya en kolay insan olmayabilir, ancak muhtemelen en gerçek kişi olacaktır. Korunan bir kişiye yaklaşmayı ve arkadaş edinmeyi başarırsan, sadık ve gerçek bir arkadaş edinirsin.

Kibar olmak ya da birilerinden yararlanmak için asla yalan söylemezler ya da numara yapmazlar. Senden hoşlanmıyorlarsa veya seninle aynı fikirde değillerse, seviyormuş gibi yapmazlar. Bu aynı zamanda, korunan bir kişiliğin diğer insanlarda bu tür davranışlara müsamaha göstermeyeceği anlamına gelir.

Your Page Title (#satışortaklığı)

Başkalarını etkilemeyi umursamamak ya da olmadığın biri gibi davranmak büyük bir güçtür. Toplumumuz çok sahte oldu ve ilk başta hoş ve sıcak görünmeseler bile daha gerçek insanlara ihtiyacı var.