Önemli Kararlar Alırken Sezgi Nasıl Kullanılır!

Sezgi, iç hocamız veya bizi her gün ilerleten bir tür öğrenme mekanizması gibidir.

Sezgi, hepimizin iyileştirmesi ve geliştirmesi gereken hayati bir beceridir. Sezginin yardımı olmadan, her şeye aykırı bakma yeteneğimizi sınırlayan zorlu labirentlere, hareketli veya müdahaleci düşüncelere son verebiliriz. Sezgiyi dinlediğimizde, yaşamda doğru, yararlı kararları almak bizim için daha kolaydır.

Doğru kararları almak için sezginizi kullanabileceğiniz pratik yöntemler;

1. Zihninizi Sakinleştirin

Genellikle, zihin karar verme mekanizmalarımızı ele geçirme eğilimindedir. Rasyonel düşünceyi kullanmanız önemli olsa da, düşünceleriniz çoğunlukla önyargıya, geçmiş inançlara, dış etkilere (“akran baskısı”) ve korkuya maruz kalabilir.

Sezginize erişmek için tüm düşüncelerinizi silmeniz gerekir. Fikrinizi temizlemek için meditasyon yapmanızı, rahatlatıcı müzik dinlemenizi veya nefes alıp vermenize konsantre olmanızı öneririz. Gergin bir zihinsel durumdayken sezginizi dinlemek çok zordur.

Zihninizi sakinleştiren ve rahatlatan herhangi bir pratik yapmaya çalışın. Sakin ve odaklanmış olduktan sonra, sezgisel gücünüze doğru bir şekilde erişebilirsiniz.

2. Kendinize, “Bu karar hakkında ne hissediyorum?” Diye sorun.

Zihninizi ve bedeninizi rahatlattığınız anda, kendinize sorun: “Bu karar hakkında nasıl hissediyorum?” İçinizde ortaya çıkan ilk duygu, duyum, kelime veya imaja dikkat edin.

3. Bunun sizi yöneten bir korku olmadığından emin olun

Korkunun, sezgiyle kendini gizleme konusunda gizli bir yeteneği vardır. Korktuğumuzda, karar verme eğilimindeyiz ve “sezgimizi takip ettiğimize” inanıyoruz. Önemli bir kararla karşı karşıya kaldığınızda, bu durumla ilgili tüm endişelerinizi bir kağıda kaydetmeye çalışın. Görünür bir tehlike hissi, kararınızın korku sesi mi yoksa net sezgi tavsiyesi mi olduğunu belirlemenize yardımcı olacaktır.

Your Page Title

4. Sonucu formüle edin, her iki senaryo da düşünün

Çeşitli çözümler üretin ve zihinsel olarak her senaryo boyunca ilerleyin. Her seçimi mümkün olduğunca canlı bir şekilde görselleştirin. Hangi seçenek en “doğru” olarak kabul edilirse, ihtiyacınız olan seçim budur.