Sakral Çakranın Tıkandığına Dair 9 İşaret

Sakral çakra hareket, akış ve zevkten sorumludur. Hayatın bu şeylerden yoksunsa, sakral çakran tıkanmış olabilir.
Çakralar vücudumuzun güç merkezlerini temsil eder ve omurganın tabanından başın tepesine kadar dikey olarak hizalanır. Vücudumuzdaki ikinci çakraya Swadhisthana denir – Sanskritçe’den tercüme edildiğinde bu tatlılık anlamına gelir. Ayrıca sakral çakra denir.

Swadhisthana veya Sakral Çakra Nedir?

Swadhisthana tamamen hareket, akış, bakım, zevk, cinsellik, ilişkiler ve üreme ile ilgilidir. Kendimizin erkek ve dişi değerlerini temsil eder. Sevinç, mutluluk ve sevgi dolu ilişkiler yaratmakla ilgilidir.

Sakral çakranın enerjisi arzuları ve duyguları depolar. İçinde yaşadığımız toplum bizi kendimiz olmaya, yaşamaya ve duygularımızı ifade etmeye teşvik etmez. Bu yüzden çok erken yaşlardan itibaren duygularımızı ve arzularımızı bastırmak zorundayız. Ağlamamamız, kendimizi açıkça ifade etmememiz ve kendi cinselliğimizden utanmamız söylenir. Bütün bu bastırılmış enerji ikinci çakrada sıkışıp kalır ve dengesizliklere neden olur.

Ayrıca, sakral çakra sözde “gölge“ yi veya karanlık tarafımızı gizler.

Sakral çakramızla çalışmaya başladığımızda, bastırılmış duygularımız, suçluluk ve utanç duygularımızla uğraşmak zorunda kalırız.

Sakral Çakranın Tıkalı Olup Olmadığını Nasıl Anlarsın?

Sakral çakran dengelendiğinde, parlak, coşkulu ve sınır tanımayan bir bireysin. Yaratıcı enerjiyle dolusun, özgür ve mutlusun.

Ancak, bu çakra dengesiz olduğunda, aşağıdaki belirtilerle karşılaşabilirsin:

– Yaratıcılık eksikliği
– Tekrarlayan işlevsiz ilişkiler. Aynı tatsız deneyimi tekrar tekrar yaşayabilirsin.
– Motivasyon eksikliği
– Duygusal karışıklık
– Önemsiz hissetmek
– Kimsenin seni sevmediğini sanmak
– Çevrendekiler veya toplum tarafından kabul edilmediğini düşünmek
– Nasıl olduğunu bilmemek ya da kendine bakamayacağını düşünmek.

Öte yandan, eğer sakral çakran çok aktifse, o zaman işkolik, ilişkilerde baskın, açgözlü, zevk takıntılı, sevginin yerine kullandığın her türlü aktiviteye bağımlısın demektir.

Sakral Çakranı Nasıl İyileştirirsin

1.Kendine İyi Bak

Yeterince uyu, sağlıklı yiyecekler ye ve rahatlamana yardımcı olursa daha uzun duş al.

2.Kendine Karşı Anlayışlı Ol

Yaptığınız her eylemi eleştirme.

3.Suya Yakın Ol

Deniz, nehir veya göl kenarında – suyla ilgili her şey yararlı olabilir.

4.Bol Miktarda Sıvı İç

Su, taze meyve suları, çorbalar iç.

5.Hobilerine Odaklan

Bunlar, içindeki yaratıcılığı açığa çıkarmana yardımcı olacak herhangi bir etkinlik olabilir.

6.Zehirli İlişkilerden Vazgeç

Artık büyümeni desteklemeyen kişilerle bağlantılarını sürdürme. Çözülmemiş sorunlar veya söylenmemiş hayal kırıklıkları varsa, açık ol ve bunları sakin bir şekilde çöz.

7. Eril ve dişil Enerjilerini Dengele

İçinizdeki eril ve dişil enerjileri dengelemek için bazı teknikler deneyebilirsin. Kalça açılmasını veya kalça rotasyonunu içeren yoga egzersizleri mükemmeldir.

8. Dans Et

Engellenen enerjileri serbest bırakmana yardımcı olacağı için vücudunun müziğin ritmini takip etmesine izin verdiğin kendiliğinden bir dansı da deneyebilirsin.

Your Page Title

Bir değişimin içeriden başladığını unutma. Yaşam kaliteni yükseltmek istiyorsan, sakral çakranda dengesizliklere neyin sebep olduğunu belirlemelisin. Ardından, herhangi bir engeli sabırla kaldırman gerekir.