Bu Geceki Dolunayı Kaçırmak İstemezsiniz, Çünkü 11 Yıl Bu Muhteşem Şeyi Bir Daha Göremeyeceğiz

22’sinde gerçekleşen dolunay çok özel olacak. Normal dolunay gibi gözükse de, çok farklı olacak.

 

Bu dolunay, on yılı aşkın bir süredir yaşadığımız en uzun zaman olacak, çünkü yılın en uzun gecesi ile aynı zamana denk geliyor. Bu, kış gündönümü ve dolunayın birbirinden 24 saatten az olduğu anlamına gelir, 2029’a kadar tekrar olmayacak bir şey. Ve bu 2010 yılında bu yana görmediğimiz bir şey.

Kış gündönümü farkında olmayanlar için şöyle tanımlanabilir:

Kış gündönümü olarak da bilinen kış ortası, yılın en kısa günü ve yılın en uzun gecesidir. Güneş en güney konumunda göründüğünde ortaya çıkar. Dünyadaki en eski insanlar Stonehenge in England gibi güneşin yıllık ilerlemesini takip etmek için anıtlar inşa ettiler. Yılın en uzun gününde stonehenge’de Gündoğumu sırasında yükselen güneş, ana taşlardan birinin arkasında görünür ve güneşin taş üzerinde dengelendiği yanılsamasını yaratır.

Şimdi, sanki bu dolunayı daha önce eşsiz kılmamış gibi, aynı zamanda Aldebaran yıldızı ile bir bağ kurar ve Ursid meteor yağmuru ile aynı gecede gerçekleşir. Gece gökyüzü, çoğu kişinin farkına varamayacağından çok daha fazlasını yapacak ve bir göz atmak için vaktiniz varsa, kesinlikle bakmanızı öneririz. Bir süre bu kadar muhteşem bir şey görmeyeceğiz ve o zaman bile, aynı olmayacak.

Gündönümü ortaya çıktığında, gündüz / gece oranı bir kez daha değişecek ve normale dönmeye başlayacağız. Dolunay hemen hemen her yerden kolaylıkla görülebilir. Bu ay meteor yağmurunu gölgede bırakacak olsa da, yeterince yakından bakarsanız birkaç çekim yıldızını yakalayabilirsiniz.

Bu süre zarfında, Merkür ve Jüpiter’in gökyüzünde görünür olması gerektiğine dikkat etmek gerekir. Birbirlerine bağlanacakmış, çarpışacaklarmış gibi görünecekler.

Your Page Title (#satışortaklığı)

Aya bakmak isterseniz, kesinlikle biraz zaman harcamalısınız. Bu dolunay’ı daha özel yapan şeylerin her biri, gerçekten de kendi içinde deneyimi daha da şaşırtıcı kılacak. Bu yıl negatifliklerle dolu bir yolculuk oldu ve bu dolunay bunları gerçekten sona erdirmenin en iyi yoludur.