STRESLE BAŞA ÇIKMANIN 10 YOLU

Zihinsel olarak güçlü insanların stresle başa çıkmalarının 10 yolunu inceleyelim.

Bir kişinin stresle baş edememesi, sağlığını olumsuz yönde etkiler, ancak iyi haber, stresten kurtulmanın yollarının olmasıdır. Aşağıda, strese daha iyi dayanabilmeniz için kullanabileceğiniz 10 yol var.

Herhangi bir işlem yapılmazsa stres, sağlık sorunlarına yol açabileceği gibi, depresyon ve anksiyete bozukluğuna neden olabilir. Zihinsel olarak güçlü insanların stresle başa çıkmalarının 10 yoluna bir göz atalım.

1. Stresin önlenemeyeceği gerçeğini kabul edin.

Stres tüm planlarınızı mahvedebilir ama zihinsel olarak güçlü insanlar bunu mükemmel bir şekilde anlarlar. Planlanmamış bir şey başınıza gelebilir, ama kendinizi bunun için hazırlayabilirsiniz. Kendinize stresli bir şeyin başınıza gelebileceğini söyleyin, çünkü bununla başa çıkabileceğinizi biliyorsunuz.

2. Stres yönetimi stratejilerini kullanın

Bilim insanları tarafından yürütülen, işyerinde stres yönetimi programlarının incelenmesi sırasında en etkili olan, kesin hedeflerin belirlenmesini, mevcut sorunların çözülmesini, olumsuz düşüncelerin tanımlanmasını, dinlenme zamanını ve zaman yönetimini içeren bir programdı. Birkaç teknik içeren bu strateji, zihinsel olarak güçlü insanlar tarafından sürekli olarak kullanılmaktadır.

3. Durumun kontrolünü elinize alın

Zihinsel olarak güçlü insanlar stresin kaynağını belirler ve ondan kurtulmak için mümkün olan her şeyi yapar. Yaşam tarzınızda ve çevrenizde bazı değişiklikler yaparak, stres seviyelerini önemli ölçüde azaltabilirsiniz.

4. Ruh halinizi değiştirin

Olumlu bir duruma uyum sağlayın ve zaman zaman kendinize ne tür stresli durumlar olursa olsun onlara hazır olacağınızı hatırlatın. Örneğin: “Geçmişte benzer durumlarla zaten başa çıktım ve bu sefer mükemmel şekilde başa çıkabileceğimden eminim.”

5. Zaman yönetimi

Sıklıkla, stres, ihtiyacımız olanı yapmak için zamanımız olmadığında ortaya çıkar. Bu nedenle, zamanınızı önceden planlamak son derece önemlidir; böylece stresten kaçınabilirsiniz.

Örneğin, tüm gün bir programınız varsa ve herhangi bir toplantıya geç kalmaktan korkuyorsanız, bir dahaki sefere gününüzü planlayın; böylece toplantılar arasında 20-30 dakikalık bir boş zaman aralığı olabilir. Bir yerde kalırsanız, bu boş zaman rahatlamanıza yardımcı olacak ve geç kalacağınız için endişelenmeyeceksiniz.

6. Destekle kendinizi kuşatın

İnsanların stresle nasıl başa çıktıklarına dair araştırmalar, diğerlerini desteklemenin daha iyi refahı için katkıda bulunduğunu göstermiştir. Bununla birlikte, bazı insanların yardım istemesi çok zordur, çünkü yalnızca kendilerine güvenmeye alışkındırlar. Dışarıdan yardım almadan yapamayacağımız, hepimizin bir anı var. Stres seviyesini azaltmak ve sakinleşmek için yardım istemeniz gerektiğinde bu anı tespit edebilmek son derece önemlidir.

7. Stresten kaçının

Aynı çalışma, bir insanın, stresli durumlardan kaçınması durumunda, bunun sadece zihinsel sağlığını kötüleştireceğini göstermiştir.

Belli bir durumdan kaçınarak sadece onu geri çekiyorsunuz. Yüz yüze zorlukları karşılamak için korkmanız sorununuzu çözmez. Hoş olmayan duygulardan kaçınamayacağınızı bir veya daha fazla teknik kullanarak önceden hazırlanamayacağınızı kabul edin.

8. Stres düşüncelerini geçici olarak ele alın.

Düşünceler ortaya çıkıyor ve yok oluyor ve bazıları çok olumsuz olabiliyor. Stres düşüncelerinin ortaya çıktığını ve ortaya çıkacağını anlamak önemlidir. Bu tür düşüncelerden kaçınmaya veya bastırmaya çalışmak yerine, onları kabul etmeye çalışın ve onların yalnızca geçici olduğunu ve yakında geçeceklerini anlayın.

Psikolojide bu stratejiye “saygınlık” denir. Olumsuz düşünceleri kabul edebilir veya stresli olaylara çok önem verdiğimizi fark edebilir ve bu düşüncelerin bilincimizden çıkmasına izin verebiliriz.

9. Duruma daha geniş bir bakış atın.

Tek başına stresli bir durum hayatınızı değiştirmeyecek. Sadece olumsuz bir deneyime sahip olan aynı yetenekli, yaratıcı ve akıllı kişi olarak kalırsınız. Zihinsel olarak güçlü insanlar, okyanusun yüzeyinde ve azgın dalgaların derinlikte her şeyin sakin olduğunu fark eder.

Your Page Title

10. Pozitif Olun

Bazen, stres düzeyini azaltmak için biraz pozitiflik yeterlidir. En stresli durumlarda bile, ne kadar sert tepki verdiğinize ya da bir şeyi yanlış anlayabildiğiniz şeye gülmek, olumsuz tutumunuzu olumlularıyla değiştirmenize yardımcı olacaktır. Örneğin, kendinize şöyle diyebilirsiniz: “Bu cüzdanı unutmam aptallıktı, ancak şu anda fark etmem iyi oldu, bir süpermarkette kasaya dolu ürünlerle gitmeyeceğim.