Aşk Hakkında Akıllara durgunluk veren 24 Psikolojik Gerçek

Çoğu insan psikolojik düzeyde çekicilik hisseder ama bizi aşık eden beyindir. ‘O kişi’ ile tanıştığında, onun gözlerinde kaybolacak ve derinlerde birlikte olmanız gerektiğini anlayacaksın. Aşk hakkında bilimsel olarak kanıtlanmış bazı gerçekler var. Bazen sadece içgüdülerini dinlemelisin çünkü o seni asla yoldan çıkarmayacak. Her şeyden çok, aşkla ilgili duygularını dinle çünkü birine aşık olduğunu bir kez anladığında, önemli olan tek şey budur.

Your Page Title (#satışortaklığı)

İşte aşk hakkında akıllara durgunluk veren psikolojik gerçekler:

 • 1. Aşk, bir çiftin kalp atışlarının senkronize olmasına neden olur. Bir ilişki içindeki birine derinden bağlı olduğunda, kalp atışlarının senkronize olduğunu fark edeceksin. Bu, sen ve eşin arasında daha derin bir bağ oluşturur.
 • 2. Aşk hormonları sana çılgınca şeyler yaptırabilir. Kıskançlık, aşk hormonlarından biri olan oksitosinin neden olduğu bir durumdur. Birinin vücudunda oksitosin yükselirse, bu onların ilişkileri için çok zehirli ve kötü şeyler yapmasına yol açabilir.
 • 3. Aşk gerçekten üç duygunun bir arada olmasıdır. Aşk aslında üç farklı duygudan oluşur. Aşk olarak adlandırdığımız şey şehvet, çekim ve bağlılığın bir kombinasyonudur.
 • 4. Aşk insanlara çılgınca şeyler yaptırır. Birine aşık olduğunda, normalde günlük bir ilişkide yapmayacağın şeyleri yapabilirsin. Birisi cinsel olarak uyarıldığında, beyni kişinin öz farkındalığını, eleştirel düşüncesini ve mantığını kapatır. Bu bazı kötü kararlara yol açabilir.
 • 5. Aşk seni daha sağlıklı yapar. 2014 yılında yapılan bir araştırma, evli insanların belirli kardiyovasküler hastalıklara yakalanma olasılığının daha düşük olduğunu buldu. Çalışma, ‘evlilerin bekarlara kıyasla herhangi bir vasküler hastalığa yakalanma olasılığının yüzde 5 daha az olduğunu buldu.
 • 6. Aşk seni daha mutlu eder. Kendini kötü hissettiğinde, sevdiğin kişiyi düşünmek sana yardımcı olabilir. Aşk, sana bu mutlu duyguyu vermekten sorumlu dopamini serbest bırakır.
 • 7. Birini sevip sevmediğini dört dakikada anlarsın. Aşk, vücudunun çok çabuk tanıdığı bir şeydir. Yapılan bir araştırma, sadece dört dakika boyunca birbirinizin gözlerine baktıktan sonra birine karşı yoğun bir yakınlık hissedebileceğini buldu.
 • 8. Aşk kilo vermeni sağlayabilir. Aşk, duygusal mutluluğa neden olan oksitosin üretir, ancak aynı zamanda iştahını da bastırabilir ve uyuyamamana neden olabilir!. 2015 yılında yapılan bir araştırma, erkeklerde oksitosin varlığının kalori alımını azalttığını ve ‘yararlı metabolik etkilere’ sahip olduğunu buldu.
 • 9. Senin liginde’ birine aşık olma olasılığın yüksek. 2011 yılında yapılan bir araştırmaya göre, insanlar aşağı yukarı aynı çekicilikte olanlara yöneliyor.
 • 10. Aşkın seni gerçekten kör ediyor. Biriyle birlikte olduğunda, vücudun doğal olarak beyindeki olumsuz duyguları açıklayan nöral yolları devre dışı bırakır. Bu, vücudunun sevginle ilgili kritik değerlendirmeleri kapattığı zamandır.
 • 11. Beynin birçok bölümü aşık olmana yardımcı olur. Beynin farklı bölgelerinden çıkan kimyasallar, birlikte olduğun kişi hakkında o kadar iyi hissetirir ki, aşık olmaya başlarsın.
 • 12. Aşk ve yakınlık yaratıcılığa bağlıdır. Çalışmalar, aşkın zihni çok daha yaratıcı ve soyut olarak etkilediğini bulmuştur. İnsanlar yakınlığı düşündüklerinde, bu onların uzun vadeye değil şimdiki zamana odaklanmalarını sağlar, bu yüzden şimdide yaşamanın bir yoludur.
 • 13. Sevdiğin kişiyle el ele tutuşmak stres ve acıyı azaltır. Başka bir çalışma, el ele tutuşan çiftlerin daha derin bir bağa sahip olduğunu, stresli durumlarda veya eşleri acı çekiyorsa birbirlerini daha iyi hissettirebildiklerini göstermiştir.
 • 14. Aşk seni hasta edebilir. Birisi aşık olduğunda, bir noktada aşk hastalığına yakalanır. Aşık olduğunda vücudun, kişinin bağışıklık sistemini baskılayan bir stres hormonu olan kortizol salgılar. Bu sana hastalanmak için daha büyük bir fırsat verir.
 • 15. Aşk kalp kırıklığı yaratabilir. Bazen aşk sadece acıtır. Birçok noktada insanların kalbi kırılır ve kırık kalp sendromuna neden olabilir. Bu, sevdikleri birini kaybetmenin fiziksel stresiyle kalbin yaralandığı zamandır ve kadınların başına gelme olasılığı daha yüksektir.
 • 16. İlk görüşte aşk gerçektir. Aşık olmak saniyenin sadece beşte birini alabilir ve ilk bakışta aşk teriminin geldiği yer burasıdır.
 • 17. Aşk gerçekten midende kelebeklerin uçuşmasına neden olur. Midende kelebekler uçuştuğunda, bunun nedeni aslında vücutta salınan adrenalindir
 • 18. Aşk doğal bir ağrı kesicidir. Partnerini bir şekilde görmenin fiziksel acını azaltmana yardımcı olabileceği kanıtlanmıştır.
 • 19. Önemli olan tek şey aşktır. Bir ilişkide, ne olursa olsun aşkın onun üstesinden gelebilecek bir şey olduğu keşfedildi.
 • 20. Zıt kutupların birbirini çekmesi bir efsane değildir. ‘Zıt kutuplar birbirini çeker’ sözünü herkes duymuştur, ancak birçok kişi bunun doğru olmadığını düşünmektedir. Aşkla ilgili bir başka eğlenceli gerçek de, bireyler olarak farklı ilgi alanlarına ve hobilere sahip olmanın aslında çiftlerin daha kendiliğinden olmasına,sevgi dolu ve kalıcı bir ilişkiye sahip olmasına yardımcı olabilmesidir. Ancak bu, benzer ilgi alanlarına sahip insanların mutlu ilişkilere sahip olamayacağı anlamına gelmez.
 • 21. Uzun mesafeli ilişkiler büyülüdür. Odak noktası düzenli ve kasıtlı iletişime yönelebileceğinden, çiftler uzun mesafeli bir ilişki içinde olsalar bile daha güçlü bir bağ kurabilirler. Anlamlı etkileşimler, bu ilişkileri, çiftlerin birbirine yakın olduğu ilişkilerden bile daha güçlü hale getirebilir.
 • 22. Merhamet beyninin kimyasını etkiler. Merhamet, empati ve olumlu duygularla ilgili beyin aktivitelerini etkiler. Ayrıca korku merkezlerinin aktivasyonunu azaltmaktan da sorumludur. Bu, iki kişinin beyinlerini birbirine daha bağlı hale getirir ve bu da güvenli bir bağlanma modeline katkıda bulunur.
 • 23. Aşkın rengi kırmızıdır. Efsaneler haklıydı. Kırmızı sihirli renktir. Görünen o ki, erkekler kırmızı giyen kadınlardan daha çok etkileniyor ve daha derin konuşmalar yapıyor.
 • 24.Aşk refahı artırır. Eşinle geçirdiğin kaliteli zamanı iyileştirmeye devam ettikçe, kişisel refahın da gelişir.