Benlik Saygını Artırmana Yardımcı Olacak Alışkanlıklar

Kendimizi algılama şeklimiz, başkalarının bize davranış şekliyle aynıdır.
Bu nedenle özgüvenimizi arttırmak çok önemlidir. Buradaki basit alışkanlıklar benlik saygını artırmana yardımcı olacaktır.

– Başkalarını gülümseyerek selamla ve doğrudan gözlerinin içine bak.

– Başını öne eğme veya utanma, çünkü hediye ve övgü kabul etme yeteneği, özgüveni güçlü kişilerin evrensel bir işaretidir.

– Hakiki alçakgönüllülüğün iltifatları memnuniyetle karşılama yeteneğinin bir parçası olduğu neredeyse bir paradokstur. Kendi yeteneklerini sergileyen veya özel ilgi isteyen insanlar, kendilerini değersiz veya saygılı buldukları için diğerlerinden farklı olmaya çalışırlar.

– Sorunlarını konuşmanın merkezine koyma. Hayatın ve yapmaya çalıştığın ilerleme hakkında olumlu konuş. Birini (kendin dahil) birinin önünde eleştirdiğini duyduğunda, eleştirmek yerine işbirliği yapmanın bir yolunu bul.

– Verimlilik düzeyini artırarak zor zamanlara veya depresyona yanıt ver. Benlik saygın sorgulandığında, analiz felcine kurban gitme, enerjini aktivite ile yeniden şarj et.

Your Page Title

– Hatalarını ve reddedilmelerini öğrenme fırsatları olarak görmeyi seç. Başarısızlığı tüm kariyerinin değil, performansının sonucu olarak gör. Not al, ancak başarısız gibi görünme. Başarısızlık, yapmış olduğun bir şey olabilir, ama sen kesinlikle başarısız değilsin.