Bolluk Zihniyetine Geçmek

Bir gün boyunca düşüncelerine hiç dikkat ettin mi?

Düşüncelerin genellikle korkutucu, olumsuz ve sahip olmadıklarına mı odaklanmış? Yoksa genel olarak umutlu, pozitif ve sahip olduğun şeylere mi odaklanmış?

Her şeyin aleyhine çalıştığını düşünüyor musun? Veya evrenin sana yardım etmek için orada olduğunu hissediyor musun?

Kaynaklara sahip olmadığın için amacını asla yerine getiremeyeceğini düşünüyor musun? Yoksa şu anda sahip olduğun kaynaklar ne olursa olsun amacını yaşamaya mı odaklanıyorsun?

Tüm bunlar sana tanıdık geliyor mu?

Bilinmeyenden korkmak, kıtlık zihniyetiyle düşünmemize neden olabilir. Kıtlık zihniyeti, asla yeterli olmayacağı inancıdır ve bunun sonucunda korku, stres ve endişe duyguları ortaya çıkar.

Öte yandan, bolluk zihniyeti, derin bir kişisel değer ve güvenlik duygusundan kaynaklanır. Herkes için fazlasıyla yeterli olduğu inancına dayanıyor.

Bolluk zihniyeti, bu belirsiz zamanlarda korkularımızı ve endişelerimizi gidermemize yardımcı olabilir. Halihazırda sahip olduğumuz şey hakkında kendimizi güvende ve kendinden emin hissettiğimizde (bu yeterli yiyecek veya yeterli bilgi olsun), bolluk zihniyetine kanallık yapıyoruz.

Kıtlıktan Bolluk Zihniyetine Şu Şekilde Geçebilirsin:

Bolluk genellikle parayla ilişkilendirilirken, finansal düşüncelerle sınırlı değildir. Düşündüğün her düşüncede ortaya çıkıyor. Şu düşüncelerin, ‘işler bana göre gitmiyor’, ‘bu neden bana oluyor?’ Bu daha da korkutucu, kıtlık düşüncelerine yol açabilir.

İşte kıtlık ve bolluk zihniyetine birkaç örnek:

Birisi sana özellikle sevmediğin bir hediye verdiğinde, kıtlık der ki, ‘Bundan hoşlanmadığımı biliyor, bunu bana neden aldığını bilmiyorum!’ Bolluk ise derki, “Vay canına, bu çok güzel! Doğum günümü hatırladığına inanamıyorum. ‘

İşe alım görevlisinden diğer adaylara geçeceklerini bildiren bir e-posta aldığında, kıtlık bilinci derki, ‘Bu işi almadım, yeterince iyi değilim, asla bir iş bulamayacağım!’ Bolluk ise, ‘Bu benim için uygun değildi. Hayalimdeki iş hala orada beni bekliyor. Bakmaya devam edeceğim. ‘

1.Sahip Olduklarına Odaklan

Şimdiye kadar fark etmediysen, bolluk zihniyeti her zaman minnettarlık aramaktır. Olumlu olanı görmeyi ve sahip olduklarına odaklanmayı seçmekle ilgilidir.

Minnettar olduğun şeylere odaklandığında, doğal olarak kendini kıtlık zihniyetinden kurtarırsın. Minnettarlık, hayatındaki iyi şeylere veya bu yolda öğrendiğin derslere değer vermekle ilgilidir, bu da bolluk zihniyetini geliştirmene yardımcı olur.

Takdir kelimesi değerin artması demektir. Dolayısıyla, minnettarlık uygulayarak aldığın iyi duygulara konsantre olduğunda, bu olumlu duygular artacaktır. Hayatındaki iyi şeyler de öyle olacak çünkü onları daha sık fark etmeye başlayacaksın.

Uyumadan önce veya sabah uyanır uyanmaz her gece için minnettar olduğun beş şeyi yazarak başlayabilirsin. Görebildiğin, duyabildiğin ya da aklına gelebilecek her şeyi listelemeye (ya da zihinsel not almaya) başla.

2.Dersler Ara

İşlerin bizim istediğimiz gibi gitmediğini hissettiğimizde, kıtlık zihniyetine kapılmak kolaydır. ‘Bunun benim başıma geldiğine inanamıyorum,’ ‘Asla ilerleyemeyeceğim,’ ‘Muhtemelen bu yüzden işimi kaybedeceğim.’

Kendini bu kıtlık sarmalında yakaladığında, durumdan öğrenebileceğin bir ders düşün. Alabileceğin başka bir bakış açısı var mı?

İş yerindeki bir hata, olumsuz bir performans incelemesine yol açtı mı? En iyi arkadaşın sonunda hayalindeki işe kavuştu ve biraz kıskandın mı? Hak ettiğin maaşı istemek yerine rahat bölgende kalmayı mı seçtin?

Burada senin için hangi ders var? Bu durumu büyümek ve gelişmek için nasıl kullanabilirsin? Bu durumlarda dersi bulmak, bolluk zihniyetine geçmene ve kullanabileceğin daha fazla olasılığı görmene yardımcı olur.

3.Yeterli Olduğuna İnan

Bunu söylemenin yapmaktan daha kolay olduğunu biliyorum. Çoğumuz öz-değer eksikliğiyle mücadele ediyoruz. Geçmişimizden gelen hikayeler, istediğimizi elde etmek için yeterince iyi, yeterince zeki ya da güzel olmadığımıza inanmamıza neden oluyor. Ya da istediğimiz şey saçma ve asla olmayacak.

Hayatındaki iyi şeyleri hak ettiğine inanıyor musun? Sahip olduklarından dolayı kendini suçlu hissediyor musun? Bu duyguları keşfederek başla.

Kıtlık düşüncelerin olduğunda, bu yerden her şeyi görmek kolaydır. Yeterli eğitimin olmadığına inanmak kolaydır veya işe başvurmadan, terfi almadan veya amacını bulmadan önce bir sertifika daha alman gerekir. Hak ettiğin maaşı alamayacağına veya yaşam amacının peşinden gitmeyi hak etmediğine inanmak kolaydır.

Düşüncelerini, doğası gereği değerli olduğuna inanacak şekilde değiştirmek, bolluk zihniyetini geliştirmene yardımcı olacaktır. Burada olmakla, insan olmakla layık olduğunu bil. Dünyada istediğin her şeye sahip olmayı hak ediyorsun.

4.Görmek

Hayatını ve kariyerini daha bol bir yerden görebildiğinde, daha fazla bolluk yaratacaksın. Bu kendi içsel değerimizin derin duygusuyla başlar.

Your Page Title

Yeterince sahip olmayı hak ettiğimize ve etrafta dolaşmak için fazlasıyla yeterli olduğuna inandığımızda, bu bolluk zihniyeti daha fazla fırsat, daha fazla yaratıcılık, dünyada bir etki yaratmamız ve iyilik yapmamız için daha fazla olasılık yaratır.