Bu Basit 2 Dakikalık Kuralla Ertelemeyi Nasıl Durdurursun?

Hepimiz zaman zaman bir şeyleri erteleriz, ancak kendini bunu daha sık yapıyorken buluyorsan, o zaman kronik bir erteleyici olabilirsin. Anksiyete, mükemmeliyetçilik veya can sıkıntısı nedeniyle kendini geri planda hissediyor olsan da, ertelemenin hayatın her alanında olumsuz etkileri olabilir.

Büyümeni engelleyebilir, işte ilerlemeni engelleyebilir ve başkalarıyla uğraşırken özgüvenini bozabilir.

Ancak, erteleme eğiliminin üstesinden gelmek tamamen mümkündür ve sana nasıl olduğunu göstereceğim. Bu yazıda, daha üretken olmana yardımcı olacak 2 dakikalık bir kuralı nasıl anlayacağını ve uygulayacağını açıklayacağım. Ayrıca, ertelemenin altında yatan psikolojiyi de açıklayacağım ve neden bazen bir çıkmazda sıkışıp kaldığını anlamana yardımcı olacağım.

Erteleme Nedir?

Öncelikle, ertelemenin ne olduğunu ve neleri içerdiğini gerçekten netleştirelim. En temel tanımıyla, erteleme, özellikle iyi bir sebep olmadan bir şeyi ertelemeyi içerir.

Bu, kişisel veya profesyonel yaşamda olabilir ve ertelediğin şey önemli olduğunda bile ortaya çıkar.

Erteleme örnekleri, bir iş projesini tamamlamak yerine internette gezinmek, başka biriyle ilişki kurmak yerine evde küçük bir şeyi çözmek veya bir temizlik yapman gerektiğini bildiğinde oyun oynamaktır.

En önemlisi, iyi bir nedenle bir şeyi ertelemek, ertelemek değildir. Örneğin, ailevi bir acil duruma gitmek için bir şeyi ertelemek, ertelemek değildir.

Ertelemedeki hayati bileşen bir tür bilişsel uyumsuzluktur – bir şeyi yapmak istersin ya da yapman gerektiğini bilirsin, ancak yine de bundan kaçınmanın yollarını bulursun.

Neden Erteliyoruz?

Şimdi, çoğu insan gibiysen, muhtemelen çok fazla ertelemişsindir. Aslında, bunu son gün, hatta son bir saat içinde yapmış bile olabilirsin.

Ama bunu neden yapıyoruz? Psikoloji uzmanları, bir dizi faktörün belirgin olabileceğini söylüyor. Örneğin, bazılarımızın temelinde mükemmeliyetçilik vardır, iyi bir iş çıkaramayacağımızdan endişe ederiz.

İyi bir iş yapmamaktan endişe ettiğimizde, denemekten geri durma eğilimindeyiz. Bu, elimizden gelenin en iyisini yapmamamızı sağlayan bir tür kendi kendini sabote etmektir, ancak bu bize bunu sabitlemek için bir neden verir – sonuçta proje için çok geç kaldık.

Diğerleri için, bir şeyin ne kadar çalışma veya dikkat gerektirdiğinin hafife alınması veya belirli bir görevle meşgul olmak için tam olarak doğru zihin çerçevesinde olmamız gerektiğine dair bir inanç vardır.

Ama erteleme psikolojisinde biraz daha derine inelim.

Erteleme Psikolojisi

Araştırmalar, ertelediğimiz zaman, davranışlarımızı anlamlandırmak ve rasyonelleştirmek için kendimize hikayeler anlattığımızı gösteriyor.

Başka bir deyişle, kendimizi yaptığımız şeyin doğru veya kaçınılmaz olduğuna inandırırız ve bu da bizi gelecekte olumlu değişiklikler yapmaktan alıkoyabilir.

Örneğin, bir grup öğrenci üzerinde yapılan bir araştırma, erteleyicilerin psikolojisine dair bir dizi inancı ortaya çıkardı.

Birçoğu ne yapacaklarını bilmediklerini ya da nasıl yapacaklarını bilmediklerini bildirdiler ve suçu etkin bir şekilde başka yere attılar.

Bu arada, pek çok katılımcı da baskı altında çalıştıklarına dair gerçek bir inancı belirttiler – son dakika düşünme alışkanlığı içindeydiler ve bunun kendilerine iyi hizmet ettiğini düşündüler.

Yine de daha fazlası, ne yaptıklarını veya yapmamanın sonuçlarını umursamadıklarını bildirdiler, bu da ertelemenin bazen gerçekten yapmak istemediğimiz şeyleri taahhüt etmekle ilişkili olduğunu öne sürdü.

Bununla birlikte, yatırım yapmamaktan çok daha yaygın olanı, yeterince iyi olmama endişelerine kapılmaktır. Beklentilerimizi veya başkalarının beklentilerini karşılamak için yapabileceğimiz hiçbir şey olmadığını düşündüğümüzde, kendimizi tamamen meşgul etmekten alıkoyuyoruz.

Yukarıdaki araştırma büyük ölçüde öğrencileri ilgilendirirken, erteleme hayatımızın her aşamasında bizi etkiliyor. Aslında, bazı araştırmalar Amerika’daki yetişkinlerin yaklaşık %20’sinin kronik ertelemeci olarak nitelendirildiğini tahmin ediyor ve bunun çok olumsuz etkileri olabilir.

Akıl sağlığı, çoğu zaman ertelerseniz zarar görebilecek özellikle önemli bir alandır. Örneğin, erteleme konusundaki son çalışmalardan bazıları, kendilerini erteleyici olarak tanımlayanların bazen rahatlamış ve daha az stresli hissettiklerini göstermektedir.

Bir erteleme döneminin başlangıcında, kişiler akranlarından çok daha fazla stresli hale gelirler. Kronik erteleyiciler ayrıca daha yüksek bir hastalık oranı bildiriyor, ancak burada doğrudan bir nedensel ilişki olup olmadığı hala gizemini koruyor.

Ertelemek iş ilişkilerine zarar verir, bu, görevleri tamamlayamadığını telafi etmek için başkalarının daha fazla iş yapması anlamına gelir. Bu, evde (örneğin, ev işleri ile) veya iş projeleri ile olabilir.

Belki de hepsinden daha önemlisi, erteleme, tüm potansiyelini gerçekleştirmeni engeller. Her şeyi son ana kadar ertelersen, ne kadar iyi olabileceğini, tam değerinin ne olduğunu ve gerçek amacının ne olabileceğini asla bilemezsin.

Ertelemeyi Nasıl Aşırım?

Artık ertelemenin ne olduğunu, nereden geldiğini, hayatını nasıl değiştirebileceğini ve başarını nasıl engelleyebileceği biliyorsun.

Şimdi dikkatimizi ertelemenin üstesinden gelme görevine çevirelim!

Bu bölümde, gelecekteki ertelemeleri sınırlamak için kullanabileceğin dört ipucu var ve ardından düşüncelerini kökten değiştirebilecek 2 dakikalık bir kurala geçeceğiz.

1. Mikro Taahhütlerde Bulun

Mikro taahhütler, büyük taahhütleri korkutmaktan ziyade küçük, yönetilebilir taahhütlerdir.

Çoğu zaman, büyük bir hedefi küçük mikro taahhütlere bölerek tüm projenin tamamlanmasını sağlayabilirsin.

Örneğin, işyerinde bir dizi sunum yapman gerektiğini varsayalım. Bu hafta bir tanesini tamamlamak için mikro bir taahhütte bulunmayı dene ve ardından bir sonraki hafta için tekrar taahhütte bulun.

Ek olarak, ertelemeyi yenmeye çalışırken, yapmaktan sorumlu tutulacağın mikro taahhütleri yapmak akıllıca olacaktır.

Başka bir deyişle, kesinlikle yapman gereken şeyleri seç. Bunlardan vazgeçmek veya mazeret bulmak daha zor olacaktır.

2. Zamanı Boşa Harcamayı Bırak

“Zaman kaybetmeyi bırakmak bu kadar kolay olsaydı, çoktan yapardım” diye düşünebilirsin.

Ne de olsa, çoğu erteleyici alışkanlıklarının ve zaman kaybettiklerinin farkındadır. Ancak, henüz denememiş olabileceğin şey, zamanı kaybetmeyi durdurmak için somut stratejilerdir.

Pozitif olumlamalar da seni zaman kaybetmekten alıkoyabilir. Bugün uyandığında “Bugün zamanımı akıllıca kullanacağım” cümlesini tekrarlamayı dene. Bu arada, sorumluluk da yardımcı olabilir. Belki erteleyen bir arkadaşınla bir anlaşma yapabilir ve üretkenliğin hakkında rapor vermeyi kabul edebilirsin.

3.Kendini Sık Sık Ödüllendir

Ertelemenin üstesinden gelmek, boşa harcadığın zamanlara veya geçmiş hakkında kendini kötü hissettiğin yollara odaklanmamalıdır.

Kendini geliştirmek için kendini ödüllendirerek yeni iyi alışkanlıklarını pozitiflikle ilişkilendirmeye çalış. Üstlendiğin her görev için ödülünün ne olacağına karar ver, bunu başarmak için bir teşvik olarak kullan.

Bu aynı zamanda beyninde bu görevleri zevk ve ödülle ilişkilendirerek yeni sinir yolları oluşturmaya yardımcı olur.

Ayrıca, bir ödülün büyük olması gerekmediğini unutma. Kendine yemek ısmarlamak, en sevdiğin şarkıyı dinlemek, bir arkadaşını aramak veya bir şeyler izlemek olabilir.

Daha büyük ödülleri daha ezici görevlerle ilişkilendirebilirsin, bu nedenle büyük bir iş projesini tamamlamak, tüm evi temizlemek gibi bir şey yaptığında kendini ödüllendirmek için daha önemli bir şey düşünmeye çalış.

4.Dikkatinin Kolayca Dağılmasını Durdur

Aslında, dikkat dağıtıcı şeyler her yerdedir ve bunlara direnmek zordur.

Ertelemeyi desteklerler, görevden ayrılmayı ve yapman gereken şeyi unutmanı inanılmaz derecede kolaylaştırırlar.

Ancak, dikkat dağıtıcı şeyler ve hayatındaki rolü üzerinde biraz gücün var. Örneğin telefonunu düşün, başka bir odaya koyabilir veya işin bitene kadar kapatabilirsin.

İnternette gezinmenin dikkatini dağıtması söz konusu olduğunda, hayatında olumlu bir rol oynayıp oynamadığını veya bir ara vermeye devam edip edemeyeceğini sormaya da değer. Sosyal medya senin için bir kıskançlık ve yalnızlık kaynağıysa, onunla bağlarını koparabilirsin.

2 Dakika Kuralı ile Ertelemenin Üstesinden Gelme

Yukarıdaki ipuçları ve teknikler, göz korkutucu, sıkıcı veya zor görünen görevlere karşı yeni tutumlar geliştirmene yardımcı olacak uzun bir yol kat eder.

Ancak belki de en etkili yöntem, kişisel gelişim yazarı James Clear’ın “Atomik Alışkanlıklar” kitabından türetilen iki dakika kuralıdır.

Buradaki fikir, yeni bir alışkanlığın yapılmasının iki dakikadan az sürmesi gerektiği kuralına bağlı kalmaktır. Bu ilk başta kulağa doğru gelmeyebilir, ancak kendine meydan okursan hemen hemen her etkinliği iki dakikalık bir versiyona dönüştürebileceğini göreceksin.

Örneğin, ‘Her gün egzersiz yap’, ’25 atlama yap’, ‘Sınavın için çalış’ ve ‘Bir sayfayı gözden geçir’ olabilir.

Uzun vadede daha fazlasını yapman gerekecek olsa da, buradaki fikir, iki dakika kuralının yeni alışkanlığı başlatmayı çok daha kolay hale getirmesi ve onu oluşturmana yardımcı olmasıdır. Sonuçta, herkes iki dakika egzersiz yapabilir, okuyabilir veya meditasyon yapabilir.

Bunları (Clear’ın terimleriyle) “geçit alışkanlıkları” olarak düşünebilirsin. Devam etmeyi ve zamanından daha fazlasını yapmayı çok daha kolay hale getiren başlangıç ​​alışkanlıklarıdır.

Örneğin, nihai hedefin 5 kg vermek olabilir, ancak iki dakikalık başlangıç ​​alışkanlığın antrenman ekipmanını harekete geçirebilir. Özetle bu, iki dakika kuralını hayatına nasıl uyguladığındır.

İki Dakika Kuralı Neden İşe Yarar?

İki dakika kuralı neden böyle bir fark yaratıyor?

Bu küçük değişiklikler gerçekten bu kadar üretken mi? İki dakika kuralının işe yaramasının nedeni, ortaya çıkma becerini geliştirmene yardımcı olmasıdır. Aslında tüm sürecin en zor kısmı olan sağlıklı bir alışkanlık oluşturmana yardımcı olur.

Sahneyi ürkütücü veya zor değil, kolay, düşük riskli ve mümkün olarak ayarlar.

Bu belirli şeyleri iki dakika boyunca yapmaya alıştıkça, bu birkaç dakika o günün etkinliğinin sadece başlangıcı olur.

“Pekala, her gün iki dakika meditasyon yapıyorum, bu yüzden on dakikaya çıkarıp bunun faydalarından yararlanabilirim” gibi şeyler düşünmeye başlarsın.

Your Page Title

Ayrıca iki dakikalık alışkanlıklara bağlı kalmak, olmak istediğin kişi olabileceğini göstermene yardımcı olur. Örneğin, her gün iki dakika egzersiz yapmak, kendine her gün bir antrenmana bağlı kalabileceğini kanıtlar. Ve bir kez kendin hakkında bunu öğrendiğinde, bir olasılıklar dünyası açılır.