Bugünü Yaşamamıza İzin Vermek İçin Geçmişi Nasıl İyileştirebiliriz

Acıyla yüzleşmek cesaret ister. Geçiş, kendimizi geçmişin aynalarına yansıtmaktan vazgeçerek, yüzümüzü gerçekten önemli olana çevirerek gerçekleşir: iyileşmek için cesur olmamızı, yeniden sükunet içinde ilerlememizi bekleyen o şimdiki zamana.

İlerlememize izin vermek için geçmişi iyileştirmek her zaman kolay değildir, ortalama olarak, genellikle dünden kalan tüm bagajları kendi varlığımızın her bir parçacığına entegre etmiş, her sınırlayıcı tutuma yerleşmiş olarak yanımızda taşıyoruz. Böylece, yaşadığımız her şeyi unutmak imkansız olsa da, acı çekmeden onunla yaşamayı öğrenmek için onunla yüzleşebiliriz.

Goethe büyük bir başarı ile, günün kıymetini bilmeyenler ve kullanmayı bilmeyenler için günün aşırı uzun olduğunu söyledi. Bu doğrudur ve bu, birisinin psikolojik ıstırap ve cesaretsizlik evreninde seyahat etmesi durumunda daha da doğrudur. Acının yalnızca bir travma veya dünde bulunan olumsuz bir deneyimin sonucu olarak var olduğu durumlarda, şimdiyi takdir etmek çok zordur.

Çünkü hafıza saplantılıdır, bir gün neyin bu kadar çok acıttığını, bizi neyin hayal kırıklığına uğrattığını ya da beklemeden ne olduğunu ve nasıl başa çıkacağımızı bilemediğimiz şeyleri hatırlamamızı sağlamak için neredeyse umutsuz bir eğilimi vardır. Şimdi, anlamamız gereken bir şey, kimin daha fazla ve kimin daha az duygusal bir etki yaşadığıdır.

Aynı koşullarla karşı karşıya kalan, yaşadıklarını büyük sonuçlar olmadan aşmayı başaran insanlar var. Diğerleri ise, nasıl tutacaklarını bilemedikleri, yuttukları ve ne yapacaklarını bilmeden uzun süre sürükledikleri muazzam bir yükü yanlarına alırlar. Hepimiz zorluklara aynı şekilde tepki vermiyoruz, bu doğru ama hepimiz kendimize geçmişi aşmak ve bugünü takdir etmek için yeni bir fırsat verebiliriz.

Geçmişi İyileştirmenin Anahtarları

Geçmişi iyileştirme ihtiyacımızdan bahsettiğimizde pek çok şeye atıfta bulunuyor olabiliriz. Travmaların sonsuz biçimleri ve sonsuz kökenleri vardır. Bazen, stresli bir durumda (örneğin kötü koşullarda bir işte yaşanabilecek gibi) uzun bir süre yaşamış olmanın basit gerçeği de büyük sonuçlar doğurur.

Örneğin, çok özel olaylardan (örneğin bir akrabanın ölümü) kaynaklanan mevcut acılar vardır. Diğer zamanlarda, sorunlu bir mahallede yaşayan birinin yaşadığı veya hatta bir çocuğun tüm bir okul yılı boyunca zorbalığa maruz kalabileceği gibi sürekli stresin sonucudur.

Her ne olursa olsun, daha onurlu ve tatmin edici bir şimdi yaşamak için geçmişi iyileştirme ihtiyacı esastır.

Şimdi geçmişi iyileştirmek için üzerinde düşünmemiz gereken bazı temel anahtarlara bakalım.

– Geçmiş hakkında konuş, ama doğru insanlarla…

– Çok sık duyduğumuz bir şey, acı veren şeyin üstesinden gelmek için onu ortadan kaldırman gerektiğidir. Paylaşmalı, hakkında konuşmalı, stres atmalısın. Bu fikrin nüansları var.

– Herkesin deneyimlerimizle bağlantı kuramayacağını anlamalıyız. Bazen acı veren şeyleri belirli insanlarla paylaşmak, durumu daha da kötüleştirme eğilimindedir. Kiminle konuşacağımızı bilmeliyiz.

– Psikologlar her zaman bizi anlamak, somut ve değerli yardımlar vermek için eğitilmiş, bize yeterli bir değişiklik yaratma yeteneğine sahip kişilerdir.

– Öte yandan, aynı şeyi yaşamış insanlarla konuşabilmek de faydalıdır. Bu yolculukta yalnız olmadığımızı, aynı şeyleri yaşamış ve üstesinden gelmiş başkalarının olduğunu hissetmek harika bir yoldur.

– Bir kurban olarak rolünü yeniden tanımla, esnek ol ve kırgınlığı bırak. Örneğin, her istismarcı ilişkide bir saldırgan ve bir kurban olduğu açıktır. Aynı şekilde zorbalığa uğrayan çocuk ve doğal afet yaşayıp sahip olduğu her şeyi kaybeden kişiler de mağdurdur. Şimdi, bu deneyimlerden sonra kurbanın iki seçeneği vardır.
Birincisi, bu pozisyonu ömür boyu üstlenmektir. Tepki vermemek, o ıstırabın içinde hareketsiz kalmak, geçmişi iyileştirmemize asla yardımcı olmaz. Kronik mağdur olmaya hayır diyelim.

İkinci seçenek, kendimize karşı aktif bir tavır almaktır. Bunu yapmak için, yaşadıklarımızı ve acı çektiklerimizi kabul ederek, daha güçlü, şimdi ve gelecekle yüzleşebilecek biri olarak ilerlememize izin vererek esnek bir tutum uygulamaktan daha iyi bir şey yoktur.

Aynı şekilde, bir şeyi de hatırlamalıyız: nefret yardımcı olmaz. Birikmiş kırgınlık ve o bitmeyen ‘neden ben’ sorusu bizi sürekli bir hapishaneye sokar. Kendimizi otantik şifaya açmak için bu duyguları sterilize etmeli ve kendimizi en olumsuz olanlardan kurtarmalıyız.

Travma sonrası stres genellikle kaygı bozukluklarına yol açar. Travmaların, yavaş yavaş kendimiz üzerindeki kontrolümüzü kaybettiğimiz birçok durumda panik ataklara dönüşmesi yaygındır. Geçmişi iyileştirmek için kaygıyı yönetmelisin. Çünkü bizi acıtan geçmişe götüren, hareketsiz bırakan, uykusuz geceler, yorgunluk, baş ağrıları getiren odur…

Bu durumlarda nefes alma, gevşeme, stres ve kaygı yönetimi tekniklerini öğrenmek çok yardımcı olacaktır. Bu nedenle, ihtiyacımız olursa yardım istemekten çekinmeyelim.

Your Page Title (#satışortaklığı)

Fırsatların parladığı yer şimdide olduğu için, kendimize gerçek bağlılığın ortaya çıktığı yer şimdi ve buradadır. Boşa harcamayalım, geçmişi iyileştirmeyi öğrenelim.