Daha İyi Duygusal Sınırlar İçin 5 Adım

Bazen sevdiklerinin acıları ve sorunlarıyla baş etmelerine yardımcı olmanın ve onları desteklemenin en iyi yollarından biri, etrafına duygusal sınırlar çizmektir. Şimdi, bu kulağa bencilce ve hatta tamamen yanlış gelebilir, ama aslında senin ve aynı zamanda onlar için gerekli.

Hiç başkasının sorununu kendi sorunun gibi üstlendiğini hissettin mi?

Geçenlerde yakın bir arkadaşımla nasıl olduğu hakkında konuşuyordum ve bana “Geçen ay tam bir cehennem oldu” diye yanıt verdi. İki yakın arkadaşının nüksetme ve ilişki sorunlarıyla nasıl mücadele ettiğini ve diğer arkadaşlarının şu anda hayatlarında nasıl muazzam miktarda toksisite ve drama olduğunu anlatmaya başladı.

Cevabının ne olacağını bilerek sordum, ‘Peki bunun seninle ne ilgisi var?’

Kafası karışmış görünüyordu. Belli ki arkadaşlarının acı, rahatsızlık ve istikrarsızlık içinde olması onu etkiliyor. Ancak başkalarının acıları yüzünden hayatının yönetilemez olduğunu hissetmesi aslında sağlıklı bir arkadaşlığın yansıması değildir. Zayıf duygusal sınırların bir yansımasıdır.

Peki Duygusal Sınırları Nasıl Geliştiririz?

1.Adım: Duygusal Sınırlarının Nerede Olmadığını Belirle.

Deneyimin olan belirli bir sorunla mücadele eden insanlara daha fazla yatırım yapma eğilimin var mı? Nihai hedefin nedir? Davranışlarının altında yatan duygusal tetikleyici nedir?

Kişisel deneyimime göre, duygusal tetikleyici tipik olarak, başka biri için en iyisinin ne olduğunu bildiğimi düşünüyorum. Acılarını kendi acımmış gibi üstlenmeye başlıyorum ve onlara en iyi nasıl yardım edebileceğimi/kurtarabileceğimi düşündüğüm için gerçek empati fırsatlarımı kaçırıyorum.

2.Adım: Ayrılmana Neyin Engel Olduğunu Belirle.

Mevlana’nın sevdiğim alıntılarından biri: ‘Görevin aşkı aramak değil, sadece kendi içinde ona karşı inşa ettiğin tüm engelleri aramak ve bulmaktır.’ Bu nedenle, ikinci adım, ayrılmamızı veya bir sınır koymamızı engelleyen şeyin içsel olarak ne olduğunu belirlemektir.

Kendini ‘sıkışmış’ hissediyor musun? Bu ilişkide veya arkadaşlıklarında istemeden bir bakıcı rolüne mi büründün? Kendine “Onlar benim ailem – onlardan ayrılamam” mı diyorsun?

İstemediğimiz herhangi bir ilişkiye (işverenler, iş arkadaşları vb. gibi bazı istisnalar dışında) kaydolmamız gerekmediğini hatırlamak inanılmaz derecede güçlendiricidir. İşyerinde mutsuzsan, başka bir iş aramanı engelleyen nedir? Tek taraflı bir arkadaşlık içindeysen, uzaklaşmanı engelleyen nedir? Başkalarının iyiliğinden sorumlu hissediyorsan, bu tür bir güce veya sorumluluğa sahip olmadığını kabul etmene ne engel oluyor?

3.Adım: Yapabileceğin Her Şeyi Yap Ve Bu Engelleri Yık.

Ben şahsen bu konuda terapiyi inanılmaz faydalı buluyorum. Engelleri aşmaya çalış, onların etrafından dolaşmaya çalışma. Günlük tutmak, niyet belirlemek, dua etmek veya sağlıklı arkadaşlarla sohbet etmek faydalı araçlar olabilir. Çoğu zaman kendi duygusal deneyimlerimizden bir çıkış yolu bulamayız; Bir sondaj tahtasına ihtiyacımız var.

4.Adım: Sınırlarını Korumana Yardımcı Olacak Topraklama Araçlarını Bul.

Enerji çalışmalarını seviyorum. Bir keresinde acı çeken biriyle uğraşırken etrafımda opak bir baloncuk hayal ettim. O kişi için ortaya çıkabilirim, mevcut ve farkında olabilirim ve deneyimleri için yer tutabilirim, ama onların enerjisi o baloncuğa nüfuz etmiyor.

Üzgün, öfkeli, zehirli, olumsuz, kederli veya insan yelpazesindeki başka herhangi bir duygu olsun, baloncuğuma girmesine izin vermem gerekmiyor. Topraklanabilirim, kendimden emin olabilirim ve o kişi için hazır olabilirim.

Ancak bu sınırlara sahip olmazsam, ilişkilerim hiç şüphesiz iç içe geçecek ve sağlıksız hale gelecektir.

5.Adım: Uçaktaki Oksijen Maskesini Hatırla

Oksijen maskesini başka birine takmadan önce kendine takmak bencillik midir? Hayır, değil. Her bir uçak acil durum kılavuzunda açıkça gösterilmektedir. Öyleyse neden aynı prensibi duygusal doğamıza uygulayamıyoruz?

Hiç unutma: Sonsuz olarak aldığımız sürece, sonsuz verme kapasitemiz var. Köklerini nereye ekiyorsun? Kişisel bakım senin için nasıl görünüyor?

Bu 5 adıma baktıktan sonra şunu dene:

Your Page Title

Bir dahaki sefere mücadele ettiğinde kendine sor: Birinin senin için problem çözmesini ve düzeltmesini ister misin? Yoksa sadece deneyimin için yer tutan ve senin için orada olan birinden çok daha fazla faydalanır mısın? Zor bir dönemden geçerken seni kurtaran biri var mı? Yoksa kullanacağın araçları seçip kendini kendi çukurundan çıkarabildin mi?