İçine Dönük Bir Kişi Olarak Öz Güvenini Artırmana Yardımcı Olacak 12 Adım

Başarıya ve mutluluğa birçok faktör etki eder. Bazıları şans, sıkı çalışma, ilişkiler, yetenekler ve daha fazlasını söyleyecektir. Ancak, en büyük bileşenin GÜVEN olduğunu kabul ediyorum!

Bir içe dönük olarak, özgüvenin zor olduğunu ve dışa dönükler için ayrılmış olduğunu düşünürdüm. Bununla birlikte, kendi içe dönüklüğümüzü öğrendikçe ve gerçek benliklerimizi kucakladıkça, sağlıklı bir özgüvene sahip olabiliriz.

Çoğumuz için düşük benlik saygısı, yaşamın erken dönemlerinde başladı ve çoğu zaman kendi kişisel yolculuğumuz için aile ve okul desteğinin olmamasıyla birlikte, içe dönüklüğü bir lanet olarak yanlış anlamamıza yakından bağlıydı.

Yetişkinler olarak nihayet içe dönüklüğümüzü keşfetmeye başladık. Hiç kimsenin içe dönüklüğü “aşamayacağını” veya “kurtulamayacağını” bunun aslında bir nimet olabileceğini fark ettik. Yolculuğumuzda gururlu, güçlü ve kendinden emin olabileceğimizi keşfetmeye başladık. Artık hayallerimize sahip olabiliriz.

Öz Güvenini Güçlendirmek İçin 12 Adım

1. Tutkunu Bul

Çocukken, ailenin seni jimnastik, izcilik, basketbol, ​​dans, müzik ve dahası için teşvik ettiği zamanları hatırlıyor musun? Gerçekten sevdiğin bir şeyi bulmana yardım etmeye çalışıyorlardı çünkü bir şeye gerçekten tutku duyduğumuz zaman, onu en enerjik şekilde yaptığımızı, o konuda iyi, gururlu, kendinden emin hale geldiğimizi biliyorlardı! Yetişkinler olarak tutkularımızdan zevk almaya devam etmeli ve sevdiğimiz daha fazla hobi aramalıyız.

2.Yeni Şeyler Denediğin İçin Gurur Duy

Yeni maceralar bulduğunda, sunumlar, evde yeni hobiler veya dışarıda yeni maceralar olsun, bu heyecan verici ve korkutucu olabilir.

Hemen derin uca atlayarak kendini başarısızlığa hazırlamak yerine, onu küçük adımlara böl. Ve bunun varış noktası değil, yolculuk olduğunu unutma. Ne kadar uzağa gittiğin önemli değil. Yeni ve korkutucu bir şey denediğin için gurur duy.

3.Kendin Hakkında Bilgi Edin

Başkalarına hayran olmak yerine, kendi güçlü yönlerini öğren. Birçok içe dönük insan nazik, meraklı, yaratıcı, takım oyuncusu, esnek ve harika planlayıcılardır. Bu özellikler onları harika arkadaşlar, ortaklar ve iş liderleri yapan özelliklerdir. Güçlü yönlerinle gurur duy. Onları uygula ve dünyayla paylaş!

4.Enerjini Yönet

İçine kapanıklar, güçlü yönlerini kullanarak ve hobilerinden zevk alarak enerji kazanma eğilimindedir. Rahatsız edici sosyal durumlarda, tartışmalarda veya olaylarda bulunursak enerjimiz tükenir. Enerjimiz tükenirken, güvenimiz de tükenir.

Bu yüzden seni neyin tükettiğinin ve enerjilendirdiğinin farkında ol. Gün boyunca enerji seviyeni izle ve bir enerji çarpmasını önlemek için molalar ver.

5.Şimdi’ye Odaklan.

İçedönükler geçmişe takılıp kalabilir, eksikliklerini düşünebilir veya gelecekte ortaya çıkan stresli durumlardan korkabilir. Bu enerji tüketenleri sınırla ve zihnini anda tut. Bu, güçlü yönlerini kullanmaya odaklanmana, enerjini yönetmene ve görevlerini gerçekleştirmene yardımcı olacaktır.

6.Bir Görev Listesi Tut.

Basit bir liste bile, fikirleri veya son teslim tarihlerini kafandan kağıda dökerek zihnini dağıtmaya yardımcı olacaktır. Böylece şimdiye daha fazla odaklanabilirsin. Ayrıca, yarının görevlerine odaklanmak yerine, gün boyunca görev listeni gözden geçirebilir ve sonunda başarılarını şenlendirebilirsin.

7.Kendinle Yarış

Çoğu zaman diğerlerine kıyasla hedefler koyarız. İş yerinde diğerlerinden daha hızlı, daha zengin, daha yüksek bir seviyede olmak istiyoruz. Ancak bunlar genellikle büyük ölçüde kontrolümüz dışındadır ve aşağılayıcıdır.

Kontrol ettiğin, çalışmanın arzu edilen kalitesini veya miktarını yansıtan hedefler belirle. Bu şekilde, başkalarının nasıl yaptığından bağımsız olarak, başarılarını geliştirmek ve kutlamak için kendini zorlayabilirsin. Bu, dikkatimizi işimize odaklarken iş arkadaşlarımızı neşelendirmeye teşvik ediyor. Bu gurur duyulacak bir şey!

8.Olumsuzluğu Durdur

Çoğu zaman o anın duygusuna kapılabiliriz. Bizi yıkabilir ve aniden her şeyden, özellikle de kendimizden şüphe etmeye başlarız.

Sadece duraklarsak, duyguyu geri alırsak ve durumu olduğu gibi değerlendirirsek, durumun o kadar da kötü olmadığını görürüz. İnsanlar seninle dalga geçmiyor, dünyan bitmiyor. Olumsuzluğu durdurmanın, parçaları toplamanın ve devam etmenin zamanı geldi.

9.Cesur Bir Tutum Geliştir

Birçok içe dönük insan, zaman zaman dışadönüklere boyun eğmiştir. Bu kültürümüz, okullarımız, iş yerlerimiz ve hatta ailelerimiz tarafından desteklenmiştir. Bu klişeleri geri almanın ve içe dönüklüğümüzü cesurca sergilemenin zamanı geldi.

İnsanlara içe dönük biri olduğunu söyle ve onlar anlayışlı bir bakış açısına sahip olmadan önce, içe dönüklüğünü nasıl kucakladığını, hobilerini nasıl sevdiğini, güçlü yönlerini nasıl kullandığını söyle! Merhamet aramıyorsun. Değişmesi gereken biz değiliz, ancak başkalarının içe dönük damgalamanın eski, yıpranmış ve geçmişte olduğunu anlaması gerekiyor.

10.Başarılarını Günlüğe Kaydet.

Günlük tutmak, endişelerini bir kenara bırakmanın harika bir yoludur, ancak başarılarını kutlamanın daha da iyi bir yoludur. Zaferlerinin kısacık olmasına izin verme. Onları bir yere yaz. Tekrar oku. Başkalarına, başarını günlüğe kaydetmenin büyük bir güven artırıcı olduğunu söyle.

11.Kendine Olumlu Davran

Çoğu zaman kendimizin en kötü eleştirmenleriyiz. Başarılarımızı küçümsüyoruz, cesur girişimlerimizi yırtıyoruz, sert sözlerle kendimizi başkalarıyla karşılaştırıyoruz. Sözlerimiz oldukça güçlüdür.

Şiddetli kınamayı – Kendi kendine olumlu konuşma ile değiştir. Toplantılardan ve sosyal görüşmelerden önce kendini cesaretlendir. Çabalarını ve başarılarını kutla.

12. Fedai Ol

Sahanı ve kendini koru. Yolculuğunda sana yardımcı olacak olumlu destekçilerle kendini kuşat. Muhaliflerden, eleştirmenlerden ve şüphecilerden kurtul.

Your Page Title (#satışortaklığı)

Hayatlarımızı kendi tutkularımızla doldurduğumuzda, başarılarımızı desteklediğimizde ve etrafımızı olumlu destekle sardığımızda, güvenimiz yeşerir. Daha yüksek benlik saygısı ile, hayallerimizin peşinden şevkle devam etmeye hazırız. Zaman bize hayatın gerçekten kısa olduğunu öğretiyor. Kendimize acıma içinde yuvarlanmamıza gerek yok, bunun yerine güvenini geliştir, içe dönüklüğünü kucakla ve en iyi benliğin haline gel!