Finansal Durumunu İyileştirmene Yardımcı Olacak Altın Kurallar

Finansal refahı elde etmek için basit işler ve tasarruflar yeterli değildir – çok denemen ve çok çaba sarf etmen gerekir. Ayrıca, gelirini artırabileceğin ve mali durumunu iyileştirebileceğin altın kurallara uyman gerekir.

Günümüzde para kazanmanın ve gelirini artırmanın birçok yolu var. Yüksek maaşlı işler bunlardan sadece biri.

Yaşam boyunca hemen hemen her insan her gün işe gider ve işle ilgili görevlerini yerine getirir, ancak bu her zaman istenen miktarı bulmamıza yardımcı olmaz.

Bazı insanlar kendi işlerini kurarlar ve gelişip para kazanmak için ellerinden gelen her şeyi yaparlar. Ancak, bu yöntem oldukça risklidir: iş dünyasının sert gerçekleriyle çok az kişi başa çıkabilir.

Yatırımlar, kumar, piyangolar da para kazanmanın güvenilir yolları değildir. Böyle durumlarda, birçok insanın aklında maddi refahı hızlı bir şekilde ve büyük mali kayıplar olmadan nasıl bulacağı sorusu var.

Cevabı kendin bulabilirsin ve buradaki 6 faydalı kural bu konuda sana yardımcı olacaktır.

1.Kural: Paranı Dikkatli Harcamayı Öğren

İlk bakışta, bu tavsiye sıradan gibi görünüyor olabilir, çünkü her birimiz tasarruf etmenin bütçemizi planlanmamış harcamalardan korumanın en iyi yolu olduğunu anlıyoruz. Ancak birçok insan bu aşamada başarısız olur.

Market alışverişi yapmak veya ev ihtiyaçları için para harcayacağın zaman mağazaya gitmeden önce bir liste yapmalı ve orada yazılanlara kesinlikle uymalısın.

Artı, yanında çok fazla para götürmek zorunda değilsin. Harcayabileceğin yaklaşık tutarı önceden hesapla ve onun dışına çıkmamaya çalış.

Bu altın kurala uymaya çalışırsan, o zaman mali durumun yakın bir zamanda iyileşecek ve evinde daha az işe yaramaz şeyler olacaktır.

2.Kural: Eğlenceye Para Harcamamaya Çalış

Evde eğlenebilir ve yararlı bir şekilde yaşayabilirsin, ancak eğlenceye fazladan para harcamak seni mutlu etmeyecektir. Eğlence mekanlarını ve restoranları ziyaret etmek seni sadece geçici olarak memnun edecek ve çok para harcayacaksın.

Parkta yürümek, sevdiklerinle iletişim kurmak ve spor yapmak – tüm bunları ücretsiz olarak yapabilirsin. Bundan sonra bir barda veya gece kulübünde vakit geçirmekten daha az olumlu duygular almayacaksın.

Ayrıca düşük maliyetli aktivitelere katılabilir, meditasyon yapabilir veya kendini geliştirmek için zaman ayırabilirsin. Bu tür aktiviteler sadece cüzdanın için değil, genel olarak hayatın için de faydalıdır.

3.Kural: Borç Verme Ve Borç Alma

Borç vermek ve borç almak pek olumlu bir alışkanlık değil. Sadece bütçeni değil aynı zamanda sevdiklerinle olan ilişkilerini de etkiler.

Ödünç alınan borçların bir gün geri verilmesi gerekecek, bu da seni yalnızca kısa bir süre için mutlu edecekleri anlamına geliyor. Ayrıca arkadaşlarına ve tanıdıklarına borç vermeni tavsiye etmem.

Birincisi, sana hiç iade edilmeme şansı vardır ve söz verileni beklemek sadece arkadaşınla olan ilişkini daha da kötüleştirecektir.

İkincisi, samimi yardım ücretsiz olmalıdır, bu da bir geri dönüş beklemeden tüm kalbinle yardımcı olman gerektiği anlamına gelir.

Sevdiklerin maddi zorluklarla karşı karşıyaysa ve onlara yardım etmek istiyorsan, onlara gerekli miktarı vermen yeterlidir. Yaşam deneyimi, bir kişinin nezaketinin ve cömertliğinin asla karşılıksız kalmadığını gösterir.

4.Kural: Para Biriktirmeyi Öğren

Çocukken, kumbaralara sahiptik. Yine bir kumbara satın alabilir ve faydalı geleneği sürdürmeye devam edebilirsin.

Mağazaya gittiysen ve küçük bir bozuk paran bile kaldıysa, cüzdanına geri koymana gerek yok: onu bir kenara koymak ve gelecekte gerçekten ihtiyacın olan şey için harcamak daha iyidir.

Büyük miktarda para biriktirmek istiyorsan, her ay maaşının bir kısmını transfer edeceğin ayrı bir banka hesabı aç. Bu yöntemlerin temel avantajı, biriken parayı hiçbir zaman harcayamayacak ve kendini bu tür cazibelerden koruyacak olmandır.

5.Kural: “Bir Gün Yaşamaya” Gerek Yok.

Çok azı bu kuralı uygulayabilir, çünkü bazen geleceğin karmaşıklıkları hakkında hiç düşünmeyiz. Elbette hayatında en az bir kez anlık arzulara yenik düştün.

Örneğin, sevdiğimiz bir şeyi gördükten sonra, sonuçlarını düşünmeden hemen satın almak istiyoruz. Kısa süre sonra bize sadece iyi değil, aynı zamanda neşe de getirmediği ve yaptığı tek şeyin köşede toz toplamaya devam ettiği ortaya çıkıyor.

Geçici ihtiyaçlarına yönelik harcamaları azaltarak, yalnızca nasıl tasarruf edeceğini öğrenmeyecek, aynı zamanda mali durumunu iyileştirecek ve kendini gereksiz harcamalardan koruyacaksın.

6.Kural: Bütçeni Planla

Parasal başarının ana sırrı planlamadır. Sadece bugün neye ihtiyacın olduğunu değil, aynı zamanda geleceğini de düşünmelisin. Bu yüzden harcamalarını planlaman çok önemlidir.

Her şeyden önce, faturalarını ödemen gerekiyor, bu da listede ilk sırada olmaları gerektiği anlamına geliyor.

O halde listene onsuz yaşayamayacağın bir şey eklemelisin. Bu ürünler, temel öğeleri içerir. Kalan parayı biriktirebilir veya kişisel ihtiyaçların için harcayabilirsin.

Ayrıca, maddi refah elde etmek için, yalnızca bütçeni planlamayı değil, tasarruf etmeyi de öğrenmen gerekir.

Your Page Title

Çoğumuz zor zamanlar ve maddi zorluklar yaşadı. Böyle anlarda, sadece para sorunlarından kurtulmanın yollarıyla değil, aynı zamanda ortaya çıkma nedenleriyle de ilgilenmeliyiz. Bunun sorumlusu sadece kötü işler ve düşük ücretler değildir, bizim dünya görüşümüzdür. Sana hayatında bolluk ve bereket dolu bir yaşam dilerim.