Hayatta Kaçınmanız Gereken 10 Hata

İnsanlar eski zamanlardan beri harika ve tatmin edici bir hayat yaşamanın sırrını bulmak için mücadele ettiler. Ve henüz sizin için kesinlikle bir cevabımız olmasa da, onlarca yıldır paylaşılan deneyimler, düşünceler ve iç gözlemler, hayatın anlamını keşfetme yolculuğunda hepimizi birkaç adım daha yaklaştırdı. Yani hayatı yaşamaya değer kılan şeyleri daha iyi anladık ve bizi engelleyen her şeyin üstesinden geldik.

Eğer, ömür boyu pişmanlıktan kaçınmak istiyorsanız bu hataları asla yapmamalısınız.

1.Sevdiklerinizi Hafife Almak

Mutluluk psikolojisi üzerine yapılan en uzun ve en ünlü çalışmalardan birinde, mutluluğun başarı, statü, zenginlik ile değil, kalite ile güçlü bir şekilde ilişkili olduğunu buldu. Bu nedenle, hayatınızda sizi gerçekten seven ve önemseyen insanlara sahip olacak kadar şanslıysanız, onları hafife alma veya onlarla vakit geçirmek için çok geç olana kadar bekleme hatasına düşmemelisiniz.

2.Hayallerinizin Peşinden Gitmemek

Gençken, hayatta çok fazla umut ve hayale sahip olmak bizim için kolaydır çünkü gökyüzünün sınır olduğunu hissederiz. Ancak yaşlandıkça sorumluluklarımız, maddi sıkıntılarımız, sınırlı fırsatlarımız vb. nedenlerle bu hayalleri takip etmek giderek zorlaşıyor. Ama hayatta gerçekten ruhunuza bir amaç veren bir çağrınız veya bir tutkunuz varsa, başka birinin peşinden gitmek için ondan vazgeçmek veya en az direnç gösteren yolu seçmek, hayatta yapabileceğiniz en büyük hatalardan biridir.

3.Yeterince Keşfetmemek

Ünlü film alıntısının dediği gibi, ‘Hayat kısa, dünya geniş ve bazı anılar yapmak istiyorum!’ Dünyayı gezmek, yeni bir şehre taşınmak, risk almak veya sadece yeni şeyler denemek ve yeni insanlarla tanışmak olsun, hayatın sunduğu tüm harika şeyleri ve deneyimleri keşfetmenize izin vermelisiniz. Çünkü yapmazsanız, hayatınızın geri kalanını “Ya eğer?” Diye merak ederek geçireceksiniz.

4.Önemsiz Şeyler İçin Zamanınızı Boşa Harcamak

Dedikodu, sahte arkadaşlar, popülerlik, sosyal medya, olmadığınız biri gibi davranmak ve her zaman diğer insanların sizi sevip sevmediği konusunda endişelenmek – bunların hiçbiri sonunda gerçekten önemli değil. Zamanımızı ve enerjimizi harcamanın çok daha iyi yolları olduğunu ne kadar erken fark edersek, o kadar iyi olacağız.

5.İlişkilerinizde Yerleşmek

Romantizme, kadere, ruh eşlerine ve gerçek aşka inanmasanız bile, sırf doğruyu beklemekten bıktınız diye bu, mutlu bile olmadığınız bir ilişkiye razı olmanız için bir mazeret olamaz. Korkarsanız yalnız kalırsınız. Hem siz hem de eşiniz, sizi gerçekte olduğunuz gibi kabul eden, tüm kusurlarınıza rağmen sizi seven ve düşündüğünüzden daha mutlu eden birini hak ediyorsunuz. Bu yüzden daha azına razı olmayın.

6.Sağlığınızdan Ödün Vermek

Düzenli egzersiz yapmıyor musunuz veya çok fazla abur cubur mu tüketiyorsunuz? Hala gençken sağlığınızı ihmal etmek kolaydır, ancak vücudunuza bakmaya başlamak için çok geç olana kadar bekleme hatasına düşmeyin! Programınız ne kadar yoğun olursa olsun, her zaman iyi yemek yemeye, egzersiz yapmaya ve yeterince dinlenmeye zaman ayırın. Sigara içmek, aşırı yemek yemek ve aşırı içki içmek gibi sağlıksız alışkanlıklardan kaçının.

7.Çok Fazla Borca ​​Girmek

‘Asla çiğneyebileceğinden fazlasını ısırma’ sözünü bilirsiniz. Bu, paraya ve harcamaya karşı tutumumuzdan daha iyi hiçbir yerde geçerli değildir. Elbette, tasarruf yapmak şu anda o kadar büyük bir öncelik değil gibi görünebilir, ancak çok fazla borca ​​girdiğinize pişman olabilirsiniz.

8.Duygusal Olarak Başkalarına Bağımlı Olmak

Elbette zaman zaman yalnız hissetmemiz doğaldır. Yalnızlık hissettiğimizde rahatlık ve güvence için diğer insanlara yönelme eğilimindeyizdir. Ancak bunu o kadar çok yaptığımızda tamamen başka bir şeydir ki, mutluluğumuz, öz saygımız ve kimlik duygumuz için bizi onlara bağımlı hale getirir. Unutmayın, duygusal olarak başkalarına bağımlı olan insanlar genellikle yapışkan, muhtaç, huysuz, başarısız ve mutsuz olurlar.

9.Kendinizle Kötü Bir İlişkiye Sahip Olmak

Kendi mutluluk ve başarı şansınızı yok etmenin en kötü yollarından biri, kendinizle olumsuz bir ilişki kurmaktır ve yine de çoğumuz bunu yapmaktan suçluyuz! Özeleştirel olmanın kendimizin daha iyi versiyonları olmamıza yardımcı olduğunu düşünüyoruz, oysa gerçekte durum tam tersidir! Nazik, empatik, cesaretlendirici ve kendimizi desteklediğimizde, insanlar olarak çok daha fazla gelişiriz. Bu yüzden değerinizi bilin, bu sınırlayıcı inançları bırakın ve bugün daha iyi bir hayat yaşamak için öz-sevgiyi uygulamaya başlayın.

Your Page Title

10.Anı Yaşamayı Unutmak

Hayatın geçici olduğunu ve her anın değerli olduğunu asla unutmayalım. Bazen gündelik hayatın koşuşturmacasına o kadar kapılırız ki, hayatın tüm basit zevklerini ve değerli anlarını hafife almaya başlarız. Geleceğimize ve geçmişimize o kadar kaptırmışız ki, sahip olduğumuz tüm güzellikleri şu anda, burada, şimdiki zamanda göremiyoruz.