Yalnızca Gerçek Empatların Anlayabileceği 6 Mücadele

Hiç başkalarının hissettiklerini hissedebilmeyi diledin mi? Rahatlayabilir ve insanların neler yaşadığını daha iyi anlayabilirsin. Empatlar diğer insanların duygularını kendilerininmiş gibi hissedebilirler. Son derece algılayıcı ve hassas olma eğilimindedirler, bu da onları oradaki en anlayışlı ve şefkatli insanlardan bazıları yapar. Ancak, empatik olmanın birçok dezavantajı vardır. Kulağa hoş gelse de, empatik kişiler, bazılarının fark edebileceğinden çok daha fazlasıyla mücadele eder. Bu zorlukların neler olduğunu merak ediyor musun? İster bir empat ol, ister sadece öğrenmek iste, yalnızca gerçek empatların anlayabileceği bu 6 mücadele ilgini çekecektir!

1. Başkalarının Duygularına Karşı Çok Hassas Olmak

Şunu bir hayal et: Şimdiye kadarki en iyi sabahını yaşıyorsun. Lezzetli bir kahvaltı yaptın ve günü fethetmeye hazırsın. Sonra hayatının en kötü gününü yaşayan biri odaya girer. Rahatsızlıklarını neredeyse bir km öteden hissedebilirsin ve bu sana da bulaşır. Güzel günün bir anda bozulur ve bir daha toparlanamazsın. Empatlar, başkalarının nasıl hissettiğine karşı oldukça hassastır. Bu, başka birinin kötü ruh halinin onları da etkilediği ve bu şekilde hissetmeyi bırakamayacakları anlamına gelir. Bu artan hassasiyet, duygusal tükenmeye ve zihinsel olarak bunalmaya yol açabilir. Bir empat, duygularını başkasınınkinden ayırmak için de mücadele edebilir, bu da kendilerine duygusal alan bırakmayı unutabilecekleri anlamına gelir. Bu nedenle, başkalarının harika hissettiği şeyleri deneyimlerken, empatların da kişisel bakım uygulamaları ve rahatlamaları gerekir.

2.Yalnız Zamana İhtiyaç Duymak

Empatların harika insan becerileri vardır, bu yüzden her zaman başkalarının yanında olmayı sevmelidirler, değil mi? Kulağa mantıklı gelse de, empatların aslında çok fazla yalnız zamana ihtiyacı vardır. Çünkü ne zaman, nerede, kiminle veya ne ölçüde insanlarla birlikte olmanın yorucu olabileceği konusunda herhangi bir büyük kontrol olmaksızın sürekli olarak başkalarının duygularını hissederler. Bu, akıllarından geçen her şeyi yeniden şarj etmek ve işlemek için yalnız zamana ihtiyaçları olduğu anlamına gelir. Bazı insanlar bunu anlamıyor, kaba veya çekingen davrandıklarını düşünüyor, ancak çoğu zaman bu gerçekten kişisel değildir. Günün sonunda, empatlar başkalarına gösterdikleri kadar sabrı ve anlayışı hak ediyor.

3.Diğer İnsanlar Onlardan Yararlanmaya Çalışırlar

Hiç birine hayır diyemediğini hissettin mi? İster akran baskısı olsun, ister birini hayal kırıklığına uğratmaktan kaçınmaya çalışmak olsun, hayır demek zor olabilir. Empatlık söz konusu olduğunda, hayır demek özellikle zordur. İstekleri karşılanmadığında diğer kişinin hayal kırıklığını ve endişesini hissedebilir, bu da büyük bir suçluluk duygusuna yol açabilir. Birçok empat, hem bu suçluluktan kaçınmak için hem de talebin önemli olduğunu anladıkları için yardımcı olmaktan mutluluk duyar. Ancak bu şefkat onların istismar edilmesine yol açabilir. Bazı insanlar, diğer kişinin duygularını ve sınırlarını düşünmeden çok fazla şey ister. Empatlar, oradaki en nazik insanlardan bazılarıdır, ancak herkesin saygı duyulmayı hak eden sınırları olduğunu bilmelisin.

4.Birinin İyi Olmadığını Bilirsin

Yakın bir arkadaşın sana iyi olduğu konusunda hiç yalan söyledi mi? Empatlar son derece hassas ve sezgisel olduklarından, önceden en iyi arkadaş olmasalar bile genellikle birinin yalan söylediğini bilirler. Bu harika bir şey gibi görünebilir, ancak bazı dezavantajları da vardır. Birinin iyi olmadığını söyleyebilecek tek kişi olmak büyük bir sorumluluktur. Bir empat, kendilerini daha iyi hissettirmekten sorumlu hissedebilir, bu da hayatlarından uzaklaştırabilir. Ayrıca diğerlerinin sınırlarına saygı duymak ve yardım etmeye çalışmak arasındaki dengeyi de bulmaları gerekir. Bu, empat olmayı çok daha zorlaştırır, bu nedenle eğer öyleysen, kimsenin başkalarını mutlu etmek zorunda olmadığını hatırlamaya çalışmalısın. Kendine de öncelik vermen gerekiyor

5. “Çok Hassas” Olarak Etiketlenmek

Hiç çok hassas olarak adlandırıldın mı? Eğer öyleyse pek çok insanın anlamadığı şey ise, çoğu zaman çok hassas olarak adlandırılmanın, bir başkasının kötü davranışlarını mazur göstermeye çalışması olduğudur. Odağı sana çevirerek, hatalı olduğu halde haksızmışsın gibi görünmeni sağlayabilirler. Empatlar, bazen başkaları için önemli olmayan şeylere çok fazla önem verme eğilimindedir. Bu, genellikle çok duygusal veya aşırı duyarlı olarak adlandırıldıkları anlamına gelir. Gerçekte, çevrelerindeki dünya için çok fazla şefkat ve özen gösterirler ve bu özür dilenecek bir şey değildir.

6.Şiddet Empatları Derinden Üzer

Haberlerde korkunç bir şey duyduğunda, bu seni nasıl etkiler? Gününün geri kalanında endişeli ve üzgün müsün? Bu, tüm empatik kişiler için geçerli olmasa da, bazıları şiddet içeren bir şey izlediklerinde derin bir üzüntüye kapılırlar. Bir korku filmi ya da haber olsun, olumsuzluğun altında ezilebilirler. Bunu empati kurmayanlara açıklamak zor olabilir, ancak günün sonunda, ne olursa olsun onların duygularına ve tercihlerine saygı duyulmayı hak eder.

Your Page Title

Sonuç olarak, bir empat olmanın hem iyi hem de kötü yönleri vardır. Olumsuz yönlerin de farkında olmadan empatların şanslı ve her zaman mutlu olduğunu düşünmek haksızlıktır. Çünkü başkalarına verdikleri kadar sevgi ve ilgiyi hak ediyorlar.