Her 7 Yılda Bir, İçinizde Gerçekten İnanılmaz Değişiklikler Oluyor

İnsanın varlığı, her biri 7 yıl süren toplam 9 yaşam döngüsü öngörmektedir. Bu dönemlerde vücudumuza ve zihnimize olanlar gerçekten çılgınca, bir nevi psiko-fiziksel yenilenme olarak tanımlayabiliriz. Biyoloji bize vücudumuzun her 7 yılda bir (sinir sistemi hücreleri hariç) hücrelerini yenilediğini öğretir. Bu döngüsel fenomenle bağlantılı olarak, (Avusturyalı Rudolf Steiner tarafından kurulan) antroposofik tıp, daha önce ünlü Hipokrat tarafından geliştirilen, yıldız döngüleri ile insan döngüleri arasında yakın bir bağlantı olduğu teorisini destekler.

HİPOKRATES’İN SÖZLERİ

“İnsanın varoluşunda ‘yaşlar’ dediğimiz yedi zaman vardır: Bebek, çocuk, ergen, genç, yetişkin, olgun, yaşlı. Erken çocukluk döneminde (yedi yıla kadar) Ay’ın (değişken) dönemi, ilk bilginin edinildiği Merkür dönemini (7-14 yaş), ardından tutkulu duygularda gücünü ortaya koyan Venüs dönemini devralır. ergenlik dönemi (14-21 yaş); sonra hayatın zirvesi (güneş) ve üç yedi yıllık tam yaşam gücü ve genişleme arzuları (21-42 yaş) gelir.

Kötü Mars’ın saltanatı, ani bir değişim yaratır ve yetişkinliğin (42-49 yaş) dolu olduğu mücadelelere, acılara ve hayal kırıklıklarına yol açar. Sonra, Jüpiter’in asası altında, bir kez daha yaşamın zirvesi belirir, tam anlamıyla olgunluk, bilge ve dingin, varoluşun sevinçlerini ve acılarını düşünür (49-56 yaş). Sonunda, Satürn’ün yıldızı altında, yavaş ve dünyadan uzakta, yaşamsal güçlerin soğuduğu ve yavaş yavaş durduğu büyük çağ gelir.”

UZUN YAŞARSANIZ 9 HAYAT DÖNGÜSÜNDEN GEÇERSİNİZ

Şimdi insan varoluşunu karakterize eden 9 zaman aralığından bahsedelim. İlk 3 yaşam döngüsü, yani 0 ila 21 yaş, eğitim aşamasına aittir.

0’DAN 7 YAŞA KADAR

Bu aşama doğumla başlar ve ilk kalıcı dişlerin ortaya çıkmasıyla sona erer. Bu aşamayı karakterize eden şey fiziksel gelişimdir, çünkü çocuk vücudunu dış dünyadan yakaladığı her şeyi yansıtarak genişletir. Bu yıllarda çocuk her şeyi bir sünger gibi içine çekme eğiliminde olacaktır, bu nedenle onun yanında yapılan jest, söz ve davranışlar onda silinmez bir iz bırakabileceği için çok dikkat etmek gerekir.

7’DEN 14 YAŞA KADAR

Bu yaşam döngüsü ergenlik ile sona erer. Bu aşamada çocuk kendi bireyselliğini tanır ve dış dünyayla ilişki kurma becerisini geliştirir. Çok hızlı öğrenir ve eylemlerinin tamamen farkına varır.

14 YAŞTAN 21 YAŞA KADAR

Ergenliğin sorunlu aşamasıdır. Bu dönemde çocuğun içinde gerçek bir duygu fırtınası çıkacaktır. Bu döngü sırasında genç, bilinçsizce derinlerde ne istediğini keşfetmeye çalışarak isyan ve bağımsızlık jestleri gösterir. Genç kendini arıyor, özgürlüğün güçlü çağrısını hissediyor ve kendisinin de var olduğunu tüm dünyaya gösterme ihtiyacı duyuyor. Sonraki 3 yaşam döngüsü, bunun yerine öz-farkındalık aşamasına aittir.

21 YAŞTAN 28 YAŞA

Duyarlılık aşamasıdır. Bu dönemde genç, duygusal doğasını keşfetmek için mümkün olan her yolu dener, duygularına, duyumlarına ve algılarına daha aşina hale gelir. Ayrıca, bu aşamada çocuk, kişiliğinin düşünceler, duygular ve irade gibi karakteristik araçlarına ustaca hakim olmayı öğrenir. Bir önceki yaşam döngüsünde biriken yaraların sarılması ve kişinin yaşamında kesin bir değişiklik yapılmasının mümkün olduğu çok önemli bir dönemdir.

28 YAŞTAN 35 YAŞA

Bu aşama derinlemesine düşünme ile karakterize edilir, çünkü kişi gerçekten sorularını cevaplamaya başlar. İnsanın kendini daha iyi anladığı ve bu gezegendeki varlığının gerçek sebebini anlamaya çalıştığı, özellikle egonun uyandığı uyanış dönemidir.

35 YAŞTAN 42 YAŞA

Bu döngü sırasında kişi, olgunluğun bitiş çizgisini etkili bir şekilde geçerek daha büyük bir sorumluluk duygusu kazanır. Kendi özerkliğinin ve içsel gücünün farkına varır. Gençliğe özgü ideallerin ve değerlerin kökten değiştiği bir geçiş aşamasıdır. İç görünümünüze daha fazla odaklanmak için fiziksel görünümünüze daha az dikkat etmeye başlarsınız. Üçüncü ve son aşama, kendini ifşa etme aşamasıdır. İşte onu ayıran 3 yaşam döngüsü:

42 YAŞTAN 49 YAŞA

Tam ruhsal gelişim aşamasıdır. Bu dönem, insan kendi içinde büyük bir çalkantı yaşadığı için ergenlik dönemiyle paralel olarak ilerler. Kendine giderek daha az zaman ayırmaya başlayacak, esas olarak merakını etrafındaki dünyaya çevirecek. Bireyi bireysel dünyasını terk etmeye, onun yerine sosyal dünyaya inmeye sevk eden bir geçiş aşamasıdır. Çok fazla cesaret gerektiren ve bu nedenle yaşaması oldukça karmaşık bir andır. “40 yıllık kriz” bedenden ayrılma sürecinin başlangıcından başka bir şey değildir.

49’DAN 56 YAŞA

Bu aşamada bencillik yavaş yavaş insan ruhundan kaybolma eğilimindedir. Bu nedenle 50 yaşındaki kişi, içgüdüler ve tutkular aşaması artık aşıldığı için daha sakin ve cömertliğe yatkın hale gelir. Gençlere özel ilgi gösterir ve onların refahıyla yakından ilgilenir.

Your Page Title

56’DAN 63 YAŞA

İnsan bilgeliğinin en önemli noktasıdır. Bu, insanın öğüt vermek ve sözlerinin sorumluluğunu üstlenmek için birikmiş deneyimi kullandığı son döngüdür. Bu yıllar boyunca en büyük zorluk, umudu ve ilhamı sürdürmek, emekliliğe terk edilmekten ve yavaş yavaş çürümekten kaçınmaktır. Bu son 7 yıl, ilk yılları yansıtır: Yaşamın başlangıcında muazzam bir yaşamsal güce sahipken, çok az bilgiye sahipken, şimdi tam tersi olan, yani çok az yaşamsal enerjiye ve çok fazla bilgiye sahipsiniz.