Her Şeyi Fazla Düşünmek? Araştırmalar Yaratıcı Bir Dahi Olduğunu Gösteriyor

Sana daha önce fazla düşünen veya endişelenen biri denildiyse, çoğu insanın bunu olumsuz bir karakter özelliği olarak düşünme eğiliminde olduğunu bilirsin. Fazla düşünmek, seçim yapmayı veya rahatlamayı zorlaştırabilir. Ayrıca, hayattaki hemen hemen her şeye bakış açını karmaşıklaştırabilir.

Bazen, fazla düşünmek kaygıya neden olur veya daha da kötüleştirebilir. Ayrıca, ayrıntılara önem veren kişiliğini anlayabilecek birine ihtiyacın olacağından, ilişkilerde oldukça yüksek taleplere sahip olmana neden olur. Ancak, aşırı düşünmek kesinlikle kötü değildir. Aslında, yapılan araştırmalara göre, bu sadece yaratıcı bir dahi olduğun anlamına gelebilir!

Şimdi burada bu sonuca yol açan belirli çalışmaları keşfedeceğiz ve bu araştırmayı kendi deneyimlerine nasıl uygulayabileceğini açıklayacağım. Ardından, fazla düşünen ve yaratıcı yetenek arasındaki belirli bağlantılara bakacağız ve bu parçanı ileriye dönük üretken, olumlu çıktılara nasıl kanalize edebileceğin konusunda bazı tavsiyeler sunacağım.

Aşırı Düşünme Üzerine Son Araştırmalar…

Yaratıcı bir dahi tam olarak nedir? İlk olarak, yaratıcılığın her zaman doğrudan sanatla bağlantılı olmadığını belirtmek önemlidir. Tanım olarak, yaratıcı deha her türlü beceri setine bağlanabilir. Aslında yaratıcılık, hayal gücü ve alışılmışın dışında düşünme gerektiren her şeyle bağlantılıdır.

Bir yaratıcı deha harika bir iç mimar olabilirken, bir diğeri besteci, yazar veya bir işletmenin vizyoner lideri olabilir. Şimdi, neden bu son derece arzu edilen özellik, fazla düşünmekle ilgili?

En takdire şayan yaratıcı insanlardan bazılarını düşünürsen, bu bağlantının neden var olduğunu görmeye başlayabilirsin. Rol model olarak gördüğün insanların çoğunun aynı zamanda karmaşık hayatlar yaşamış olması muhtemeldir. Buna karşılık, olumlu, neşeli eğilimleri için hayran olduğun kişiler muhtemelen şimdiye kadar karşılaştığın en yaratıcı insanlar değildir. Fakat bu anekdot kanıtlarının arkasındaki bilim nedir?

“Kişiliğin Nörobiyolojisi”

King’s College London’daki bir araştırma ekibi, ilk olarak yaratıcılık ile aşırı düşünmeye eğilim arasında heyecan verici bir bağlantı kurdu. Uzman nörobiyolog Dr. Adam Perkins tarafından yönetilen ekip, potansiyel tehditlere karşı son derece uyumlu olan kişilerin beyinlerinin belirli bir bölümünde ekstra aktiviteye sahip olduklarını belirterek başladılar: medial prefrontal korteks.

Amigdalalarının bir kısmı (beynin duyguları işleyen kısmı) da oldukça reaktiftir. Ve bu senin için doğruysa, tehlikede olmadığında bile güçlü olumsuz duygulara kapılma eğilimin olduğu anlamına gelir.

Bununla birlikte, araştırmacılar, potansiyel tehditlerin bu aşırı farkındalığının inkar edilemez bir şekilde aktif ve güçlü bir hayal gücüne bağlı olduğuna dair kanıtları araştırdı; Güçlü bir hayal gücü, yalnızca tehdit algılama için yararlı değildir. Her türlü sanatın yapılması için de hayati önem taşır. Bu, ne kadar fazla düşünürsen, emrinde o kadar fazla hayal gücün olduğu anlamına gelir. Ayrıca, bu yetenek yüksek yaratıcı potansiyele bağlıdır.

Endişeli Olanların Genellikle Yaratıcı Dahi Olmasının 6 Nedeni

Yaratıcı deha ile aşırı düşünme arasındaki bağlantının arkasındaki bilimi özetledikten sonra, şimdi bu bağlantının tezahür ettiği bazı somut yollara bakabiliriz. Aşağıdaki altı açıklama, bağlantının psikolojik yönünü anlamanı artıracaktır. Ayrıca kendi hayatındaki uygulamaları görmene yardımcı olacaktır.

Endişelerin neden aynı zamanda yaratıcı dahiler olduğuna dair bu altı nedeni düşündüğünde; Sıkıntını en aza indirirken, aşırı düşünmenin bu yönlerinin her birinden nasıl yararlanabileceğini bir düşün. Aşırı düşünmek, öncelikle bir engel olmaktan ziyade senin için çalışan bir şey haline gelebilir.

1. Senaryoları Derinden Hayal Ediyorsun

Aşırı düşünen kişilik genellikle felaket yaratma eğilimini içerir; Olabilecek en kötü şeyi düşünmek ve bunun olacağı konusunda endişelenmek.

Ancak, bu son derece ayrıntılı senaryoları hayal etme yeteneği, olumsuzun çok ötesine uzanır. Canlı hayaller kurmanı ister; Tüm hayali dünyalar veya karakterler yaratmana izin verir; Seni toplumun kurallarını esnetmenin yollarını düşünmeye teşvik eder. Bu yaratıcı hayal gücü, sana daha derin bir maneviyat duygusu geliştirme potansiyeli de verebilir.

Bu nedenle, aşırı düşünmek için kullandığın yeteneklerin yaratıcı çıktılara eşit derecede uygulanabilir olması çok mantıklı geliyor.

2. Korku ve Endişe ‘Büyük’ ​​Bir Motive Edicidir

Tarihteki en önemli icatlardan bazılarını düşünürsen, bunların genellikle doğrudan bir tür endişeden kaynaklandığını görmek kolaydır. Aldığımız hayat kurtaran ilaçları düşün; Bizi koruyan teknoloji; Sanayileşmiş gıda uygulamaları yoluyla açlıktan kaçınma yöntemlerimiz.

Bu nedenle, yaratıcılığı artıran doğal yetenekler kazandırmanın yanı sıra, fazla düşünen biri olmak seni harekete geçme motivasyonuna sahip olmaya iter. Başkalarının bir endişeyi görmezden gelmeden önce kısa bir süreliğine dikkate alabileceği durumlarda, varsayılan konumun harekete geçmek ve kendini tehditlerden korumaktır.

3. Fazla Düşünmek Çok Fazla Problem Çözmeyi İçerir

Yaratıcılığı düşündüğümüzde, genellikle ressamları ve yazarları düşünürüz. Bununla birlikte, yaratıcılığı test etmenin bir yolu, bir kişinin problem çözmesine bakmaktır. Aşırı düşünenler bu beceriye bolca sahiptir.

Bazen gerçekten orada olmayan sorunları hayal edebilirsin, ancak ayrıntılara sürekli dikkat etmen, aynı zamanda arkadaşlarının ve ailenin çözmesi zor bir sorunu olduğunda baktıkları ilk kişi olduğun anlamına gelir. Aşırı düşünme becerilerin gerçek hayattaki ikilemlere kolayca uygulanabilir; Genellikle başkalarının görmezden geldiği yaratıcı çözümler görürsün. Bu nedenle, fazla düşünmeye eğilimli olmak seni yalnızca birinci sınıf bir yaratıcı değil, aynı zamanda mükemmel bir lider de yapabilir.

4. Yeni Şeyler Oluşturmak ve Değiştirmek İçin Azimlisin

Evet, endişelenmek oldukça stresli ve nahoş olabilir; Olumsuz düşünce kalıplarına yol açan kaygı ve strese neden olabilir.

Bununla birlikte, fazla düşünen biri olmak, aynı zamanda, hayatında pek sevmediğin şeylerin gerçekliğiyle yüzleşmen anlamına gelir. Bu nedenle, daha iyi bir gelecek yaratmak için ortalama bir insandan daha olası olacaksın.

Sana normal veya yeterince iyi söylenenlerin ötesine bakacaksın. Ardından, o harika hayal gücünü, seni gerçekten tatmin eden şeyin ne olabileceği sorusuna uygulayabilirsin.

Mutluluk garantili bir sonuç olmasa da, daha özgün bir şekilde yaşama dürtün, muhtemelen büyümeye daha fazla ve uyum sağlamaya daha az zaman ayırmana yol açacaktır.

5. Muhtemelen Derin Düzeylerde Empati Yaşıyorsun

Standart bir “yaratıcı deha testi” yoktur, ancak psikologlar yüksek düzeyde yaratıcılık ile derin bir empati kapasitesi arasında bir ilişki olduğundan kuvvetle şüphelenirler. Ve eğer fazla düşünürsen, yukarıda bahsedilen geniş bir senaryo yelpazesi hayal etme yeteneği, perspektif almada seni alışılmadık derecede iyi yapar; Kendini başka birinin yerine koymak.

Bir başkasının duygularını gerçekten anlayabildiğin zaman, onun anlaşıldığını hissettirmek ve mücadelelerini aşmalarına yardımcı olmak için eşsiz bir fırsatın olur.

Bonus olarak, eğer bir yazarsan, fazla düşünme eğilimlerin hayali karakterlerle empati kurmana ve onları okuyucuna daha gerçek gibi göstermene yardımcı olacaktır.

6. Her Olasılığı Düşünürsün

Son olarak, medial prefrontal korteksindeki artan aktivite nedeniyle, olası sonuçların ortalama bir kişiden daha fazla yayılmasını görebilirsin. Bu, başlı başına derinden yaratıcı bir süreçtir ve karmaşık neden-sonuç zincirlerinin izini sürmeyi içerir.

Your Page Title

Bu arada, tüm yaratıcı çabalarında seni daha başarılı kılacaktır; Hedefine ulaşmak için sayısız olası yolu karşılaştırma şansın olacak. Sonuç olarak, izlenecek en iyi yolu bulabilirsin. Buna karşılık, basit ve yüzeysel düşünen insanlar bu şekilde neredeyse yaratıcı olamazlar; Sadece bir veya iki olası sonucu düşünmeye alışkındırlar.