İçine Dönük Bir Kişi Olarak Öz Güveninizi Artırmanıza Yardımcı Olacak 12 Adım

Başarıya ve mutluluğa birçok faktör girer. Bazıları şans, sıkı çalışma, ilişkiler, yetenekler ve daha fazlasını söyleyecektir. Ancak, en büyük bileşenin GÜVEN olduğunu kabul ediyorum!

Bir içe dönük olarak, özgüvenin zor olduğunu ve dışa dönükler için ayrılmış olduğunu düşünürdüm. Bununla birlikte, kendi içe dönüklüğümüzü öğrendikçe ve gerçek benliklerimizi kucakladıkça, sağlıklı bir özgüvene sahip olabiliriz.

Çoğumuz için düşük benlik saygısı, yaşamın erken dönemlerinde başladı ve çoğu zaman kendi kişisel yolculuğumuz için aile ve okul desteğinin olmamasıyla birlikte, içe dönüklüğü bir lanet olarak yanlış anlamamıza yakından bağlıydı.

Yetişkinler olarak nihayet içe dönüklüğümüzü keşfetmeye başladık. Hiç kimsenin içe dönüklüğü “aşamayacağını” veya “kurtulamayacağını” ve bunun aslında bir nimet olabileceğini fark ettik. Yolculuğumuzda gururlu, güçlü ve kendinden emin olabileceğimizi keşfetmeye başladık. Artık hayallerimize sahip olabiliriz.

Öz Güveninizi Güçlendirmek İçin 12 Adım

1. Tutkunuzu Bulun

Çocukken, ailenin seni jimnastik, izcilik, basketbol, ​​dans, müzik ve dahası için karıştırdığı zamanları hatırlıyor musun? Gerçekten sevdiğiniz bir şeyi bulmanıza yardım etmeye çalışıyorlardı çünkü bir şeye gerçekten tutku duyduğumuz zaman, onu en enerjik şekilde yaptığımızı, o konuda iyi, gururlu, kendinden emin hale geldiğimizi biliyorlardı! Yetişkinler olarak tutkularımızdan zevk almaya devam etmeli ve sevdiğimiz daha fazla hobi aramalıyız.

2.Yeni Şeyler Denediğiniz İçin Gurur Duyun

Yeni maceralar bulduğunuzda, sunumlar, evde yeni hobiler veya dışarıda yeni maceralar olsun, bu heyecan verici ve korkutucu olabilir.

Hemen derin uca atlayarak kendimizi başarısızlığa hazırlamak yerine, onu küçük adımlara bölün. Ve bunun varış noktası değil, yolculuk olduğunu unutmayın. Ne kadar uzağa gittiğiniz önemli değil. Yeni ve korkutucu bir şey denediğiniz için gurur duyun.

3.Hakkınızda Bilgi Edinin

Başkalarına hayran olmak yerine, kendi güçlü yönlerinizi öğrenin. Birçok içe dönük insan nazik, meraklı, yaratıcı, takım oyuncusu, esnek ve harika planlayıcılardır. Bu özellikler onları harika arkadaşlar, ortaklar ve iş liderleri yapan özelliklerdir. Güçlü yönlerinizle gurur duyun. Onları uygulayın ve dünyayla paylaşın!

4.Enerjinizi Yönetin

İçine kapanıklar, güçlü yönlerimizi kullanarak ve hobilerimizden zevk alarak enerji kazanma eğilimindedir. Rahatsız edici sosyal durumlarda, tartışmalarda veya olaylarda bulunursak enerjimiz tükenir. Enerjimiz tükenirken, güvenimiz de tükenir.

Bu yüzden sizi neyin tükettiğinin ve enerjilendirdiğinin farkında olun. Gün boyunca enerji seviyenizi izleyin ve bir enerji çarpmasını önlemek için molalar verin.

5.Şimdi’ye Odaklanın.

İçedönükler geçmişe takılıp kalabilir, eksikliklerimizi düşünebilir veya gelecekte ortaya çıkan stresli durumlardan korkabilir. Bu enerji tüketenleri sınırlayın ve zihninizi anda tutun. Bu, güçlü yönlerinizi kullanmaya odaklanmanıza, enerjinizi yönetmenize ve görevlerinizi gerçekleştirmenize yardımcı olacaktır.

6.Bir Görev Listesi Tutun.

Basit bir liste bile, fikirleri veya son teslim tarihlerini kafanızdan kağıda dökerek zihninizi dağıtmaya yardımcı olacaktır. Böylece şimdiye daha fazla odaklanabilirsiniz. Ayrıca, yarının görevlerine odaklanmak yerine, gün boyunca görev listenizi gözden geçirebilir ve sonunda başarılarınızı şenlendirebilirsiniz.

7.Kendinizle Yarışın

Çoğu zaman diğerlerine kıyasla hedefler koyarız. İş yerinde diğerlerinden daha hızlı, daha zengin, daha yüksek bir seviyede olmak istiyoruz. Ancak bunlar genellikle büyük ölçüde kontrolümüz dışındadır ve aşağılayıcıdır.

Kontrol ettiğiniz, çalışmanızın arzu edilen kalitesini veya miktarını yansıtan hedefler belirleyin. Bu şekilde, başkalarının nasıl yaptığından bağımsız olarak, başarılarınızı geliştirmek ve kutlamak için kendinizi zorlayabilirsiniz. Bu, dikkatimizi işimize odaklarken iş arkadaşlarımızı neşelendirmeye teşvik ediyor. Bu gurur duyulacak bir şey!

8.Olumsuzluğu Durdurun

Çoğu zaman o anın duygusuna kapılabiliriz. Bizi yıkabilir ve aniden her şeyden, özellikle de kendimizden şüphe etmeye başlarız.

Sadece duraklarsak, duyguyu geri alırsak ve durumu olduğu gibi değerlendirirsek, durumun o kadar da kötü olmadığını görürüz. İnsanlar seninle dalga geçmiyor, dünyan bitmiyor. Olumsuzluğu durdurmanın, parçaları toplamanın ve devam etmenin zamanı geldi.

9.Cesur Bir Tutum Geliştirin

Birçok içe dönük insan, zaman zaman dışadönüklere boyun eğmiştir. Bu kültürümüz, okullarımız, iş yerlerimiz ve hatta ailelerimiz ve tarafından desteklenmiştir. Bu klişeleri geri almanın ve içe dönüklüğümüzü cesurca sergilemenin zamanı geldi.

İnsanlara içe dönük biri olduğunuzu söyleyin ve onlar anlayışlı bir bakış açısına sahip olmadan önce, içe dönüklüğünüzü nasıl kucakladığınızı, hobilerinizi nasıl sevdiğinizi, güçlü yönlerinizi nasıl kullandığınızı söyleyin! Merhamet aramıyorsunuz. Değişmesi gereken biz değiliz, ancak başkalarının içe dönük damgalamanın eski, yıpranmış ve geçmişte olduğunu anlaması gerekiyor.

10.Başarılarınızı Günlüğe Kaydedin.

Günlük tutmak, endişelerinizi bir kenara bırakmanın harika bir yoludur, ancak başarılarınızı kutlamanın daha da iyi bir yoludur. Zaferlerinizin kısacık olmasına izin vermeyin. Onları bir yere yazın. Tekrar okuyun. Başkalarına, başarınızı günlüğe kaydetmenin büyük bir güven artırıcı olduğunu söyleyin.

11.Kendinize Olumlu Davranın

Çoğu zaman kendimizin en kötü eleştirmenleriyiz. Başarılarımızı küçümsüyoruz, cesur girişimlerimizi yırtıyoruz, sert sözlerle kendimizi başkalarıyla karşılaştırıyoruz. Sözlerimiz oldukça güçlüdür.

Şiddetli kınamayı – Kendi kendine olumlu konuşma ile değiştirin. Toplantılardan ve sosyal görüşmelerden önce kendinizi cesaretlendirin. Çabalarınızı ve başarılarınızı kutlayın.

12. Fedai Olun

Sahanızı ve kendinizi koruyun. Yolculuğunuzda size yardımcı olacak olumlu destekçilerle kendinizi kuşatın. Muhaliflerden, eleştirmenlerden ve şüphecilerden kurtulun.

Your Page Title

Hayatlarımızı kendi tutkularımızla doldurduğumuzda, başarılarımızı desteklediğimizde ve etrafımızı olumlu destekle sardığımızda, güvenimiz yeşerir. Daha yüksek benlik saygısı ile, hayallerimizin peşinden şevkle devam etmeye hazırız. Zaman bize hayatın gerçekten kısa olduğunu öğretiyor. Kendimize acıma içinde yuvarlanmamıza gerek yok, bunun yerine güveninizi geliştirin, içe dönüklüğünüzü kucaklayın ve en iyi benliğiniz haline gelin!