Daha İyi Duygusal Sınırlar İçin 5 Adım

Bazen sevdiklerinizin acıları ve sorunlarıyla baş etmelerine yardımcı olmanın ve onları desteklemenin en iyi yollarından biri, etrafınıza duygusal sınırlar çizmektir. Şimdi, bu kulağa bencilce ve hatta tamamen yanlış gelebilir, ama aslında sizin ve aynı zamanda onlar için gerekli.

Hiç başkasının sorununu kendi sorununuz gibi üstlendiğinizi hissettiniz mi?

Geçenlerde yakın bir arkadaşımla nasıl olduğu hakkında konuşuyordum. Bu soru sorulduğunda, “Geçen ay tam bir cehennem oldu” diye yanıt verdi. Bana iki yakın arkadaşının nüksetme ve ilişki sorunlarıyla nasıl mücadele ettiğini ve diğer arkadaşlarının şu anda hayatlarında nasıl muazzam miktarda toksisite ve drama olduğunu anlatmaya başladı.

Cevabının ne olacağını bilerek sordum, ‘Peki bunun seninle ne ilgisi var?’

Kafası karışmış görünüyordu. Belli ki arkadaşlarının acı, rahatsızlık ve istikrarsızlık içinde olması onu etkiliyor. Ancak başkalarının acıları yüzünden hayatının yönetilemez olduğunu hissetmesi aslında sağlıklı bir arkadaşlığın yansıması değildir. Zayıf duygusal sınırların bir yansımasıdır.

Duygusal Sınırları Nasıl Geliştiririz?

1.Adım: Duygusal Sınırlarınızın Nerede Olmadığını Belirleyin.

Deneyiminiz olan belirli bir sorunla mücadele eden insanlara daha fazla yatırım yapma eğiliminiz var mı? Nihai hedefiniz nedir? Davranışlarınızın altında yatan duygusal tetikleyici nedir?

Kişisel deneyimime göre, duygusal tetikleyici tipik olarak, başka biri için en iyisinin ne olduğunu bildiğimi düşünüyorum. Acılarını kendi acımmış gibi üstlenmeye başlıyorum ve onlara en iyi nasıl yardım edebileceğimi/kurtarabileceğimi düşündüğüm için gerçek empati fırsatlarımı kaçırıyorum.

2.Adım: Ayrılmanıza Neyin Engel Olduğunu Belirleyin.

Mevlana’nın en sevdiğim alıntılarından biri: ‘Görevin aşkı aramak değil, sadece kendi içinde ona karşı inşa ettiğin tüm engelleri aramak ve bulmaktır.’ Bu nedenle, ikinci adım, ayrılmamızı veya bir sınır koymamızı engelleyen şeyin içsel olarak ne olduğunu belirlemektir.

Kendinizi ‘sıkışmış’ hissediyor musunuz? Bu ilişkide veya arkadaşlıklarınızda istemeden bir bakıcı rolüne mi büründünüz? Kendinize “Onlar benim ailem – onlardan ayrılamam” mı diyorsunuz?

İstemediğimiz herhangi bir ilişkiye (işverenler, iş arkadaşları vb. gibi bazı istisnalar dışında) kaydolmamız gerekmediğini hatırlamak inanılmaz derecede güçlendiricidir. İşyerinde mutsuzsanız, başka bir iş aramanızı engelleyen nedir? Tek taraflı bir arkadaşlık içindeyseniz, uzaklaşmanızı engelleyen nedir? Başkalarının iyiliğinden sorumlu hissediyorsanız, bu tür bir güce veya sorumluluğa sahip olmadığınızı kabul etmenize ne engel oluyor?

3.Adım: Yapabileceğiniz Her Şeyi Yapın, Bu Engelleri Yıkın.

Ben şahsen bu konuda terapiyi inanılmaz faydalı buldum. Engelleri aşmaya çalışın, onların etrafından dolaşmaya çalışmayın. Günlük tutmak, niyet belirlemek, dua etmek veya sağlıklı arkadaşlarla sohbet etmek faydalı araçlar olabilir. Çoğu zaman kendi duygusal deneyimlerimizden bir çıkış yolu bulamayız; Bir sondaj tahtasına ihtiyacımız var.

4.Adım: Sınırlarınızı Korumanıza Yardımcı Olacak Topraklama Araçlarını Bulun.

Enerji çalışmalarını seviyorum. Bir keresinde acı çeken biriyle uğraşırken etrafımda opak bir baloncuk hayal etmem söylendi. O kişi için ortaya çıkabilirim, mevcut ve farkında olabilirim ve deneyimleri için yer tutabilirim, ama onların enerjisi o baloncuğa nüfuz etmiyor.

Üzgün, öfkeli, zehirli, olumsuz, kederli veya insan yelpazesindeki başka herhangi bir duygu olsun, baloncuğuma girmesine izin vermem gerekmiyor. Topraklanabilirim, kendimden emin olabilirim ve o kişi için hazır olabilirim.

Ancak bu sınırlara sahip olmazsam, ilişkilerim hiç şüphesiz iç içe geçecek ve sağlıksız hale gelecektir.

5.Adım: Uçaktaki Oksijen Maskesini Hatırlayın

Oksijen maskesini başka birine takmadan önce kendinize takmak bencillik midir? Hayır, değil. Her bir uçak acil durum kılavuzunda açıkça gösterilmektedir. Öyleyse neden aynı prensibi duygusal doğamıza uygulayamıyoruz?

Hiç unutmayın: Sonsuz olarak aldığımız sürece, sonsuz verme kapasitemiz var. Köklerinizi nereye ekiyorsunuz? Kişisel bakım sizin için nasıl görünüyor?

Your Page Title

Bu 5 adıma baktıktan sonra şunu deneyin:

Bir dahaki sefere mücadele ettiğinizde kendinize sorun: Birinin sizin için problem çözmesini ve düzeltmesini ister misiniz? Yoksa sadece deneyiminiz için yer tutan ve sizin için orada olan birinden çok daha fazla faydalanır mısınız? Zor bir dönemden geçerken sizi kurtaran biri var mı? Yoksa kullanacağınız araçları seçip kendinizi kendi çukurunuzdan çıkarabildiniz mi?